سرویس: بین الملل کد خبر: 203140 12:17 - 1393/06/13

گزارش مرصاد؛

وحشت کشورهای عربی منطقه از کمک های ایران به کردستان عراق/ وقتی شبکه دروغگوی عربی مدعی دلسوزی برای کردها می شود!

وحشت کشورهای عربی منطقه از کمک های ایران به کردستان عراق/ وقتی شبکه دروغگوی عربی مدعی دلسوزی برای کردها می شود!

مرصاد نیوز: کشورهای عرب منطقه که منافع خود را در عدم ارتباط ایران با کردستان عراق می دانند، با گسترش ارتباطات این دو منطقه از غرب آسیا و کمک های اخیر ایران به کردستان به شدت نگران شده اند.

 

به گزارش سرویس بین الملل پایگاه خبری تحلیلی مرصاد، همکاری های ایران و کردستان عراق پس از حوادث ماه های گذشته در کردستان عراق و حملات تروریستی داعش به این منطقه دچار تغییر و تحولاتی شد به طوری که میزان آن به سطحی رسید که برخی از کشورهای عربی منطقه را نگران کرده است.

این نگرانی از زمانی آغاز شد که بارزانی در نامه ای به حجت الاسلام روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران از کمک های ایران به کردها تشکر کرد.

بارزانی در آن نامه نوشته بود:

جناب آقای دکتر حسن روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

به نام خداوند و مردم کردستان عراق از همکاری و حمایت شما نسبت به اقلیم کردستان عراق تشکر و قدردانی می کنم .

کمکهای جمهوری اسلامی ایران ثابت کرد که بسان گذشته که در روزهای سخت همراه و دوست نزدیک مردم کردستان بوده اید، اکنون نیز دوست و برادر مردم کردستان هستید، این امر هم دارای ارزش و شکوه بالایی است و قابل تقدیر و تشکر است.

از این مطمئن هستم که وجود رابطه دوستانه و کمک متقابل به همدیگر سبب وحدت و برادری میان دو ملت ایران و اقلیم کردستان خواهد شد .بهروزی و سرافرازی را برای شما خواهانم .

مسعود بارزانی

رئیس اقلیم کردستان

barez.rohani


این نامه بارزانی زمانی نوشته شد که قبل از آن کردستان عراق سیاستی را در پیش گرفته بود که در آن همکاری با ایران به کمترین میزان خود رسیده بود.

انتشار این نامه از یک تغییر موضع آشکار خبر می داد که رهبران کردستان عراق طی آن خواستار افزایش همکاری ها با ایران شدند.

پس از این تغییر موضع،  طرف ایرانی نیز که همواره سیاستی کاملا حمایتی از کردهای عراق داشته است، از آن استقبال کرد و بار دیگر زمینه های افزایش مناسبات و ارتباطات آن ها گسترش یافت.

سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و سخنانی که در نشست خبری این سفر مطرح شد، مسائلی را برای بسیاری از کشورهای منطقه روشن کرد که زمزمه های اعتراض و وحشت آن ها را به برخی از محافل خبری و رسانه ای کشاند.

swes

بارزانی در نشست خبری مشترک خود با محمد جواد ظریف در کردستان عراق اعلام کرد:  ایران جزو نخستین کشورهایی بود که به نیروهای پیشمرگه کرد برای مبارزه با داعش سلاح داد.

وی همچنین گفت: بعد از رسیدن کمک ها و با اراده مردم اجازه ندادیم داعش به اهداف خود نزدیک شود و امیدواریم بتوانیم با کمک جمهوری اسلامی ایران خطر گروه تروریستی داعش را برطرف کنیم.

رئیس اقلیم کردستان عراق ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران و رهبر معظم انقلاب افزود: بار دیگر برای ما و دوستان ما ثابت شد که ایران در شرایط سخت ، بدون کمترین توقعی پشتیبان و یاور ما بوده است و ما هرگز این لطف بزرگ را فراموش نمی کنیم.

بارزانی در این زمینه از تلاش های مستمر جمهوری اسلامی ایران در ارائه مشورتها و مساعدتهای به موقع و مؤثر تقدیر کرد و حمایت کشورمان را برای ایجاد امنیت و حمایت از وحدت ملی و تمامیت ارضی عراق ستود.

وحشت کشورهای عربی از همکاری ایران و کردستان عراق

ارتباطات عمیق ایران و کردستان عراق به پشتوانه نزدیک بودن فرهنگ این منطقه از عراق با ایران و همچنین سخنانی که همواره در میان کردهای منطقه مطرح بوده است که کردهای عراق، سوریه و ترکیه  دارای تاریخی مشترک با ایرانیان هستند، باعث شده است که برخی از کشورهای عربی منطقه منافع خود را در قطع ارتباط ایرانیان با کردها بدانند.

این مسئله از آن جهت قابل بررسی است که منطقه کردستان عراق همواره برای این کشورهای عربی به عنوان یک نقطه استراتژیک محسوب می شده است که ایران نباید در آن نفوذ داشته باشد اما حال که ایرانیان در مقابل تروریست های داعش به کردهای عراقی کمک می کنند، این مسئله برای امیرنشین های عربی نگران کننده شده است!

شبکه دروغگوی عربی و نگرانی از حمایت ایران از کردهای عراق

العربیه، رسانه دروغ پرداز عربی که در حوادث اخیر منطقه سیاستی حمایتی از تروریست های داعش در پیش گرفته بود، این روزها از حمایت ایران از کردها در عراق نگران شده است.

عبدالرحمان راشد مدیر سابق شبکه العربیه و روزنامه نگار دروغ پرداز عربستانی که از در ماه های اخیر یادداشت ها و تحلیل های عجیب و غریبی در خصوص حوادث منطقه منتشر کرده است، در تازه ترین یادداشت خود که در سایت العربیه منتشر کرده، از سیاست حمایتی ایران از کردهای عراقی ابراز نگرانی کرده است.

saecc

این روزنامه نگار سعودی در یادداشت خود حمایت ایران از کردها را بر خلاف منافع کردها دانسته و از کردها خواسته است که از این حمایت ها جلوگیری کنند!

این خواسته از سوی این روزنامه نگار عرب در زمانی صورت می گیرد که حمایت های اخیر ایران از کردها مورد استقبال وسیع کردهای عراقی قرار گرفته است.

گفتنی است؛ در روزهای گذشته شهر آمرلی در منطقه کردستان عراق توسط نیرهای ارتش عراق، داوطلبان شیعه و نیروهای پیشمرگه که از حمایت ایران برخوردار بودند، از محاصره ترویست های داعش خارج شد.

sardar solei

پس از این آزادسازی، تصویری از سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در شهر آمرلی عراق منتشر شد.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها