سرویس: اجتماعی کد خبر: 207448 03:36 - 1393/06/30

نمایندگان کرمانشاه تعطیلات خود را چگونه گذراندند؟

از جستجوی نمایندگان مستأجر برای خانه تا سفر تابستانی به کشورهای سردسیر/ نماینده ای که در تعطیلات کربلایی شد

از جستجوی نمایندگان مستأجر برای خانه تا سفر تابستانی به کشورهای سردسیر/ نماینده ای که در تعطیلات کربلایی شد

مرصادنیوز: نمایندگان استان کرمانشاه درمجلس شورای اسلامی در گفتگو هایی جداگانه به سوال تعطیلات خود را چگونه گذرانده اید پایگاه خبری مرصاد پاسخ گفتند.

 

 

به گزارش خبرنگار مرصاد، ماه پایانی تابستان برای بسیاری از اقشار جامعه به ماه مسافرت های تابستانی و آخرین فرصت برای فراغت از کار پیش از بازگشایی مدارس شهرت دارد.

روزهایی که برای قانون گذاران در خانه ملت نیز به تعطیلات تابستانی معروف است و هر سال در چنین ایامی بهارستان تا ابتدای پاییز تعطیل می شود.

گرچه همیشه این تعطیلات قریب به یک ماهه با حاشیه هایی همراه بوده است و حتی در پاره ای از موارد خود مجلسی ها برای لغو آن طرح هایی با قید فوریت مطرح کرده اند اما هیچگاه اکثریت مجلس حاضر به کنار گذاشتن این روزها نشده است و این اکثریت معتقد هستند که تعطیلی تابستانه فرصت مناسبی برای سرکشی به حوزه انتخابیه و رتق و فتق امورات مردم است.

شاید این سوال برای همه کرمانشاهی ها به وجود آمده باشد که نمایندگان آنها در این ایام که در سال جاری از پنجم تا بیست و نهم شهریور ماه طول کشید کجارفته و تعطیلات را به چه کاری اختصاص داده اند.

پایگاه خبری مرصاد این سوال را از همه نمایندگان استان کرمانشاه پرسید گرچه تعدادی از نمایندگان بیش از حد از دست رس خارج بودند.

تعطیلات متمرکز لازم است و هزینه ها را کاهش می دهد

عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه در خانه ملت است. او در پاسخ به سوال خبرنگار مرصاد مبنی بر اینکه اصولا چه نگاهی به تعطیلات یک ماهه مجلس دارید، گفت: اینکه مجلس و نماینده فراغتی داشته باشد را مثبت می‌بینم. حتی برای کارخانه‌ای که قطعه می‌سازد تابستان‌‌ها یک تعطیلی 15 روزه می‌گذارند که یکجا همه با هم از زمان استفاده کنند و این طور نباشد که آن خط تولید معطل بشود که تعدادی باشند و تعدادی نباشند و هزینه‌ها برای حضور تعداد افرادی کمتر از حد نیاز صرف شود.

مصری گفت:  نماینده نیز انسانی چون بقیه مردم است که تابستان‌ها هم خانواده‌های آنها انتظاراتی دارند و هم کارهایی برای انجام دارند که برای آنها نیاز به تعطیلات است. از آن جمله می‌توان به تغییر محل آموزشی فرزندان آنها، تغییر محل زندگی و... اشاره کرد.

2205774_428

تعطیلات برای پیدا کردن خانه اجاره ای/ نمایندگان مستأجر در پی خانه جدید

وی افزود: الان تعداد زیادی از نمایندگان ما در تهران مستاجر هستند و باید برای تمدید قرار داد و یا اجاره مکان دیگری اقدام کنند که نیاز به این فرصت زمانی برای چنین اموری دارند. باید به این موضوع توجه داشت که در حالت عادی مجلس نباید از عدد بیفتد. مجلس برعکس ادارات است، چرا که اگر در ادارات کارمندی نباشد فرد به او مراجعه کند او را به روز یا وقت دیگری موکول می‌کنند اما مجلس اگر عدد نداشته باشد نمی تواند هیچ چیزی را تصویب کند. لذا تمرکز عدم حضور نمایندگان و تعطیلات آنها در یک زمان مشخص، کار خوبی در کشور است و در همه دنیا هم مرسوم است و در خود ایران هم در شرکت‌ها و کارخانجات مرسوم است که یکجا تعطیلات را باهم برگزار می کنند چرا که هزینه نگهداری آن محل با تعداد کم، هزینه بالایی است.

مصری تصریح کرد: اگر نیمی از مجلس مرخصی باشند ومجلس خروجی نداشته باشد،  با توجه به اینکه  بقیه هزینه‌های مجلس ثابت است کار مناسبی به نظر نمی‌آید.

نمایندگان فقط چند روز از تعطیلات را صرف خودشان می کنند/ سفر تابستانی به کشور سردسیر

وی در خصوص چگونگی اختصاص تعطیلات به برنامه های مختلف توسط خودش گفت: منهای چند روزی که ممکن است نمایندگان به امور شخصی بپردازند عمدتا در این تعطیلات گرفتار برنامه ها، جلسات و سرکشی‌ها هستند و کمتر هم اتفاق می‌افتد نماینده‌ای بخواهد از تعطیلات تابستانی مجلس بهره‌ای ببرد و به مسافرت و.. اختصاص دهد و اصلا چنین امکانی را ندارد که این مدت  روز را به مسافرت و امور شخصی  اختصاص دهد، البته ممکن است چند روزی را به اینکار بپردازد.

نماینده مردم کرمانشاه ادامه داد: بنده در این تعطیلات چند روزی را در حوزه انتخابیه بودم و کارهایی را که لازم بود آنجا انجام دادم، هم‌چنین در اجلاس مسکو که قرار آن را از قبل گذاشته بودند شرکت کردم و چند روز در این اجلاس حضور داشتم.

بررسی لوایح خروج از رکود و اقتصاد مقاومتی در تعطیلات

وی همچنین از برگزاری برخی جلسات برای بررسی چگونگی رسیدگی به  لوایح در روزهای بعد از تعطیلات خبر داد و گفت: دو لایحه مهم داشتیم که در آینده در مجلس بررسی می شود می‌شود. یکی از لوایح بسته خروج از رکود دولت است که رسیدگی آن بعد از تعطیلات است و برخی از دوستان جلساتی را پیرامون آن ترتیب داده بودند  که بنشینند روی آن کار کنند که در این جلسات حضور داشتم.

وی ادامه داد: تیمی  هم روی اقتصاد مقاومتی کار می کرد. این رسیدگی‌ها جلسات پربار و خوبی بود و پختگی کار را از قبل فراهم می کرد تا زمانی که لایحه به مجلس آمد روی این موارد کار شده باشد.

همراهی 4 روزه مصری با خانواده و تلاش های همیشگی برای پالایشگاه آناهیتا

مصری در خصوص زمانی که به خانواده اختصاص داده است گفت: حدود چهار روز را به خانواده اختصاص دادم و به امور شخصی خانواده پرداختم چرا که زمانی کار مجلس شروع می‌شود شش صبح تا یازده شب را به امور مجلس می‌پردازیم و فرصت این امور را نداریم. مجموعا فرصت خوبی بود.

نمانیده نهمین دوره مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: حضور در اجلاس مسکو نتایج بسیار خوبی داشت. جلسات بررسی لایحه خروج از رکود نیز جلسات خوبی بود. در حوزه انتخحابیه نیز گرفتاری‌های مردم را که عمدتا یز بیکاری بود شنیدیم که تنها ما را غصه دار کرد. عمده مراجعین بیکارند و متاسفانه جایی هم زمینه کار نیست. دو مشکل، مشکل عمده مردم بوده  که یکی کار و دیگری وام است. متاسفانه در بانک‌ها که بسته است و هیچ جوابی به مردم نمی‌دهند. دولت هم بخاطر مهار تورم طبیعتا از تزریق پول مقداری جلوگیری می‌کند که امیدواریم با این سیاست‌های جدیدی که ابلاغ می‌شود، تغییری را ایجاد شود و خروج از رکود را بدون افزایش تورم داشته باشیم.

مصری در پایان خاطر نشان کرد: چند مورد هم پی‌گیری‌های پالایشگاه آناهیتا را داشتیم که به لطف خدا موفقیت آمیز بود که  عمده نتایج آن هفته آینده و هفته پس از آن نهایی می شود.

به گزارش مرصاد سخنان مصری بسیار ساده و روان گفته شد و حتی تعداد روزهایی که او با خانواده اش سپری کرده است نیز بازگو شد.

سخنان شیخ دیپلمات صحنه، هرسین و کنگاور

اما حجت الاسلام وحید احمدی نماینده مردم صحنه، هرسین و کنگاور کمی دیپلماتیک تر سخن می گفت.

وی در پاسخ به سوال مرصاد در خصوص چگونگی گذراندن تعطیلات تابستانه مجلس گفت: مجلس در حالت عادی سه هفته جلسه دارد و یک هفته در ماه را تعطیل می‌کند که نمایندگان به سرکشی حوزه انتخابیه و پی‌گیری برخی از امور مردم در وزارت‌خانه ها بپردازند.

وی با اشاره به تعطیلات سه هفته ای شهریور ماه اظهار داشت: بنده دو هفته از این سه هفته را در حوزه‌های انتخابیه بودم و یک هفته را نیز به پی‌گیری امور حوزه انتخابیه در وزارتخانه‌ها اختصاص دادم که همین هفته‌ای که گذشت بود.

احمدی اضافه کرد: توقع و انتظاراتی که تعریف شده در بین مردم، حضور نمایندگان در بین مردم است. این توقعی است که جا افتاده است گرچه به صورت اساسی اگر بخواهیم بحث کنیم، نماینده باید بخش اعظم از کار و وقتش خالی باشد که بتواند در بعد نظارتی فعال تر شود.

حجت-الاسلام-وحید-احمدی

رسانه ها و مردم کمک کنند بیشتر نظارت کنیم

وی ادامه داد: نماینده دو وظیفه اساسی و اصلی دارد. یکی قانون‌گذاری است و یکی هم در حوزه نظارت بر دستگاه‌های اجرایی است که آنها در چارچوب قوانین و وظایفشان کارشان را درست انجام دهند و اگر چنانچه نماینده‌ای تشخیص داد که دستگاه اجرایی در چارچوب قانون به وظایفش عمل نمی‌کند سوال کند و از وزیر پاسخ بخواهد. هم‌چنین می تواند اقدامات عملی در حوزه سوال و استیضاح داشته باشد.

نماینده مردم صحنه، هرسین و کنگاور در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: نماینده بخشی از وظایفش اینگونه تعریف شده که در بین مردم باشد. در بین مردم حضور داشتن نماینده مفید است. خوب است  که نماینده ارتباط مستقیم را با موکلینش را حفظ ‌کند. وقتی مسائل را مستقیم از مردم می‌شنود  می‌تواند تصور دقیق‌تری نسبت به آنچه در سطح جامعه می‌گذرد داشته باشد.

احمدی ادامه داد:  برخی مراجعاتی که در این ایام به نماینده می شود جنبه‌ی اجرایی دارد و بالطبع نماینده نه می‌تواند و نه به لحاظ قانونی حق ورود در مسائل اجرایی را دارد و در نتیجه ممکن است که این ذهنیت برای بخشی از جامعه پیش آید که به نماینده مراجعه شد و او هم نتوانست مشکل را حل کند. با صرف نظر از این مجموعه موارد، حضور نمایندگان در حوزه انتخابیه طبق دستور کاری مجلس اقدامی لازم و مفید است.

وی با توضیحی در خصوص تعطیلات یک ماهه مجلس گفت:  این تعطیلات یکماه است که آن را دو بخش می‌کنند. یک بخش در شهریور و یک بخش قبل از رمضان معمولا انجام می‌شود که آن را هم نمایندگان صرف حضور در حوزه‌های انتخابیه می‌کنند. بنده در این بخش از تعطیلات تابستانی که مجموعا سه هفته بود، دو هفته را در حوزه انتخابیه که حوزه وسیعی نیز هست بودم و یک هفته را نیز صرف پی‌گیری امورات حوزه انتخابیه‌ام در وزارت‌خانه‌ها کردم.

وی تلویحا از رسانه ها و مردم  خواست که مراجعات غیر ضروری به نماینده ها را کم کنند و گفت: نکته‌ای که حائز اهمیت است و باید رسانه‌ها و مردم به آن بپردازند این است که فرصت برای نماینده باز باشد که بتواند وقتش را صرف نظارت دقیق‌تر بر حوزه اجرایی کند. در شهرستانی که حضور می‌‌یابد به جای دیدار با ارباب رجوع  این فرصت را داشته باشد که از نزدیک کارنامه دستگاه‌های اجرایی را ببیند و آن را بررسی کند تا موفقیت‌ها، اشکالات و عدم توفیق آنها را بفهمد و فرآیندی طی شود که نماینده در حوزه قانون‌گذاری در خلا ذهنی خود تصمیم نگیرد و بتواند براساس واقعیات جامعه و مسائل و مشکلات دستگاه‌های اجرایی قانون‌گذاری کنند. از طرفی هم دستگاه‌ها احساس کنند که مجلس آن بعد نظارتش را تقویت کرده است و به دقت مسائل  را رصد می کند.

احمدی ادامه داد: رسانه‌ها باید این بخش از کار را به عنوان مطالبه‌ای از نمایندگان بخواهند و این زمینه ذهنی را در جامعه بوجود آورند که جامعه برای کارهای اجرایی به دستگاه‌های اجرایی که برای این منظور خلق شدند و بودجه میگیرند و فلسفه وجودی آنهاست مراجعه کنند و این فرصت را برای نماینده ایجاد کنند که بتواند مسائل ادارات را از بعد نظارتی بررسی کند.

تعطیلات پرکار نماینده / آمد و شد مسئولین کشور در سنقر

سومین نماینده ای که به سوالات مرصاد به صورت مفصل جواب می داد محمد ابراهیم محبی نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی بود.

وی در خصوص روزهای تعطیلات مجلس اظهار داشت: افتتاح دو مرکز آموزش عالی در شهرستان سنقر در همین تعطیلات انجام شده است که به نتیجه رسیدن پیگیری های چندین ماهه بود.

محبی گفت: در این روزها تلاش کردیم که مباحث عمرانی و نحوه پیشرفت آنها را دنبال کنیم. دوست داشتیم سفر معاون وزیر نیرو برای بررسی وضعیت آب شرب سنقر انجام شود که میسر نشد و انتظار داریم که این موضوع زودتر به نتیجه برسد.

وی ادامه داد: روز جمعه  هفتم شهریور ماه گلنگ زنی یک مرکز درمانی تامین اجتماعی در شهرستان سنقر را داشتیم که از مصوبات سفر رهبر انقلاب به کرمانشاه بود که با حضور دکتر نوربخش رئیس تأمین اجتماعی انجام شد.

139208111545596221453143

این نماینده مجلس همچنین به روز یک شنبه نهم شهریور ماه اشاره کرد و گفت: در این روز سفر آقای مهر آبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر انجام شد که در آن بررسی های خوبی در خصوص رسیدگی به زیرساختهای پروژه های مسکن مهر در این شهرستان انجام شد. که روز بعد از آن نیز ملاقاتی در همین خصوص با وزیر داشتم.

محمد ابراهیم محبی که ظاهرا روزهای تعطیل پرکاری را داشته است تصریح کرد: در روز نوزدهم شهریور ماه نیز معاون وزیر صنعت و معدن و رئیس شهرک های صنعتی کل کشور سفری به شهرستان داشتند تا وضعیت فعالیت واحد های صنعتی و پیدا کردن راهکار هایی برای خروج واحد های راکد از وضعیت فعلی بررسی شود.

محبی همچنین به بررسی وضعیت معدن شهرستان سنقر و نیز سفر مشاور وزیر نفت برای تسریع در گازرسانی به روستاهای سنقر درروزهای تعطیلات خبر داد.

نماینده مردم سنقر و کلیایی گفت: در این روزها دیدار با مدیران شهرستان و مردم و البته چند برنامه فرهنگی نیز داشتیم.

محبی و تنها سه روز همراهی با خانواده

محبی در پاسخ به این سوال که آیا هیچ روزی از این ایام تعطیلات را با خانواده نبوده اید گفت: اعضای خانواده ما به دلیل شرایطی که داریم به سختی هماهنگ می شوند اما به هر حال یک سفر سه روزه زیارتی را برنام ریزی کردیم و انجام شد.

نماینده هایی که پاسخ ندادند

تماس پایگاه خبری مرصاد برای پرسیدن همین سوالات از محمد رزم نماینده مردم کرمانشاه به دلیل زمان کم برای جمع بندی گفتگو ها بی نتیجه ماند. علی جلیلیان نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو و نعمت الله منوچهری نماینده مردم اورامانات نیز به دلیل شرکت در چند جلسه و سفر کاری مصاحبه ای در این خصوص نداشتند.

سفر حیدری طیب به کربلا/ امنیت در عتبات عالیات حاکم بود

اما برنامه ریزی نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی برای این تعطیلات جالب توجه بوده است. سید سعید حیدری طیب برخی از روزهای تعطیلات را ترجیح داده است که در کشور عراق سپری کند.

حیدری طیب در این رابطه به مرصاد گفت: در این ایام قسمت شد که بتوانم سفری یک هفته ای به کربلا و عتبات عالیات داشته باشم.

IMG15575667

وی ادامه داد: اضواع کشور عراق در شهرهای شرقی چندان مناسب نیست اما به حمدالله عتبات عالیات در امنیت کامل به سر می برد. گرچه در این سفر همه خطرات هم خریدنی است.

حیدری طیب گفت: بقیه روزهای این تعطیلات را به سرکشی به مناطق مختلف حوزه انتخابیه و دیدار با مردم اختصاص دادم.

حسینی و پیگیری امورات حوزه انتخابیه در پایتخت

نماینده مردم سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلان غرب نیز با پاسخ مشابهی اظهار داشت: وقت من در این تعطیلات به دو دسته تقسیم شد. که اولین آن دیدار با مردم حوزه انتخابیه و رفتن به روستاها بود.

فتح الله حسینی ادامه داد: بخش دوم از زمان بندی تعطیلات را به پیگری امورات حوزه انتخابیه در وزارت خانه های مربوطه اختصاص دادم .

42678_orig

به گزارش مرصاد، تعطیلات تابستانی بهارستانی ها با تمام حرف و حدیثهایش و با تمام طرفدارهای پرو پا قرصش تمام شد. روزهایی که ظاهرا بیشتر نمایندگان استان کرمانشاه آن را صرف کار و حل مشکلات مردم استان کرمانشاه کرده اند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها