سرویس: سیاسی کد خبر: 208220 10:27 - 1393/07/03

گزارش مرصاد؛

وزیران تاجر حکایت اعضای کابینه یازدهم/ دولت ثروتمندان چگونه می تواند به فکر فقرا باشد!؟

وزیران تاجر حکایت اعضای کابینه یازدهم/ دولت ثروتمندان چگونه می تواند به فکر فقرا باشد!؟

مرصاد نیوز: مدیریت در حوزه اقتصاد و صنایع کشور یکی از مهم ترین عرصه های مرتبط با زندگی مردم است به همین دلیل استفاده از وزیران و مدیران تاجر نمی تواند در جهت مصالح عمومی کشور باشد.

 

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه خبری تحلیلی مرصاد، نظام سیاسی کشورها و به خصوص دولت هایی که برای پیشرفت کشور فعالیت می کنند، نیازمند احراز فاکتورهایی هستند که تا به صورت حداقلی بتوانند برای مسائل مرتبط با اجتماع بهترین تصمیم گیری را انجام داده که در جهت منفعت عمومی باشد.

در همین راستا یکی از حداقل هایی که دولت ها باید آن را رعایت کنند و به طور معمول نیز در برخی از کشور های پیشرو رعایت می شود این است که تصمیم گیران حوزه اقتصاد در فعالیت های اقتصادی حضور نداشته باشند و به عبارتی تنها نحوه ورودشان به عرصه اقتصاد مدیریت باشد و نه سود و بهره برداری از اوضاع و شرایط اقتصادی.

در این فضا مشخص است که اگر دولت افرادی که در حوزه اقتصاد و دیگر حوزه های مرتبط با زندگی مردم که حساسیت فراوانی دارند را بدون در نظر گرفتن مسئله مورد ذکر به کار گیری کند، قطعا زمینه هایی را فراهم خواهد کرد که می تواند باعث شکل گیری انواع فساد و استفاده از رانت شود.

این مسئله در خصوص دولت یازدهم در بسیاری از موارد دیده می شود. گاها مشاهده شده است که دولت در سطوح مختلف از وزارت گرفته تا معاونین و رده های پایین تر اقتصادی از افرادی استفاده کرده است که به عنوان فعالان اقتصادی شناخته می شوند و یا به عبارتی به آن ها تاجر گفته می شود.

این مسئله بارها مورد اعتراض قرار گرفته است زیرا مدیریت در حوزه اقتصاد و صنایع کشو یکی از مهم ترین عرصه های مرتبط با زندگی مردم است و استفاده از وزیران و مدیران تاجر نمی تواند در جهت مصالح عمومی کشور باشد.

در همین راستا  حسین راغفر اقتصاددان اصلاح‌طلب تصریح کرد: در شرایطی که دولت درباره دولت قبلی افشاگری اقتصادی می‌کند باید خود را از اتهامات منزه کند. نحوه انتخاب وزراء، معاونان و مشاوران دولت یازدهم به نحوی است که می‌تواند خوراک خوبی برای گروه‌های تندرو تامین کند.

1-1

وی در مصاحبه با روزنامه اعتماد - که مدیر آن با شهرام جزایری در ارتباط بود - گفت: تعداد زیادی از اعضای کابینه در تجارت و اقتصاد فعال هستند و در همان حوزه نیز مسئولیت تصمیم‌گیری را برعهده دارند. نحوه انتخاب وزرا و معاونان و مشاوران می‌تواند دولت را ضربه‌پذیر کند. منصوب کردن اشخاص در زمینه‌های فعالیت خود آنها، می‌تواند شائبه تصمیم‌گیری‌های جهت‌دار را تقویت کند.

راغفر افزود: اصولا به همین علت، در دیگر کشورها، افراد منصوب شده در دولت نمی‌توانند فعالیت‌های تجاری و اقتصادی داشته باشند روحانی فراموش کرد که اعضای دولت، چه وزرا و چه معاونان و مشاوران نباید به نهادهای اقتصادی کشور وابسته باشند و همین مسئله می‌تواند ضربه بزرگی به دولت وارد کند.

نعمت زاده مشتی نمونه از خروار وزیران تاجر

بررسی سوابق یکی از وزرای دولت یازدهم که به عنوان مشتی نمونه از این خروار است، نشان می دهد که وسعت کارهای اقتصادی وی به حدی زیاد است که نمی توان آن را ندیده گرفت.

گفته می شود که محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم یکی از ثروتمند ترین وزرای دولت است و تا چند ماه گذشته نیز عضویت در هیات مدیره تعداد قابل توجهی از شرکت ها را داشته است. هر چند که وزارت خانه تحت تصدی وی اعلام کرد که نعمت زاده برای تصدی مقام وزارت از عضویت در هیات مدیره شرکت های تجاری استعفا داده است اما اعلام نکرد که آیا سهام های خود در این شرکت ها را واگذار کرده است یا خیر؟!

92353845132784102a

در همین خصوص گفته می شود که وی در هیات مدیره شرکت های  رسا فارمد به شماره ثبت 333.79، پلیمری پویا جم خاورمیانه به شماره ثبت 433737، ارگ شیمی پارسا به شماره ثبت 341763، مهندسی توسعه پترو فرآیند کرخه به شماره ثبت 435535، الوند پترو انرژی کیش به شماره ثبت 10233، هرمزان تجارت گستر کیش به شماره ثبت 10249، برق انرژی پاینده جم به شماره ثبت 432445، توسعه پتروشیمیایی ساحل دریا به شماره ثبت 426582، توسعه نگین مکران به شماره ثبت 426868، توسعه صنعت نعمت به شماره ثبت 408125، تولید برق دژپل انرژی به شماره ثبت 426049 و شرکت کیمیا صنایع دالاهو به شماره ثبت 292030 عضویت داشته است.

با این شرایط این سوال مطرح می شود که با توجه به این یک نمونه از ده ها نمونه ای که در دولت یازدهم وجود دارد، آیا  این دولت که از آن به عنوان دولت ثروتمدان یاد می کنند، برای بهبود زندگی مردمی که سطح زندگی آن ها متوسط به پایین است، می تواند به درستی تصمیم گیری کند؟!

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها