کد خبر: 209299 09:41 - 1393/07/08

مرصاد گزارش می دهد؛

آخرین وضعیت پرونده نظارتی یورو های یواشکی و آقای تاجر کرمانشاهی/ بررسی در دیوان محاسبات و جمع آوری اطلاعات در شورای رقابت

آخرین وضعیت پرونده نظارتی یورو های یواشکی و آقای تاجر کرمانشاهی/ بررسی در دیوان محاسبات و جمع آوری اطلاعات در شورای رقابت

مرصاد نیوز: پرونده رانت 650 میلیون یورویی هم اکنون در شورای رقابت قرار دارد و بنا به گفته رئیس این شورا، شورای رقابت در حال جمع آوری اطلاعات مورد نیاز این پرونده است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مرصاد، رانت 650 میلیون یوروی یکی از مهم ترین بحث هایی است که پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید مطرح شد. این موضوع که در خرداد ماه سال جاری با نامه احمد توکلی به رئیس مجلس مطرح شد، روند پر فراز و نشیبی برای پیگیری را طی کرد و بحث های مختلفی پیرامون آن مطرح شد.

توکلی در نامه ای به رئیس مجلس نوشت اعلام کرد که بانک مرکزی تفاهم نامه ای را با یک شرکت خصوصی امضا کرده است که طبق آن قرار شد ارز واردات کالاهای اساسی به میزان 650 میلیون یورو در اختیار این شرکت قرار بگیرد.

در این تقاهم نامه نام شرکت بازرگانی سپید استوار آسیا دیده می شود.

یکی از روزنامه های اصلاح طلب نوشته است: اين تفاهمنامه بين بانك مركزي به عنوان تامين كننده ارز در سررسيد، يك بانك خصوصي به عنوان بانك عامل و شركت بازرگاني سپيد استوار آسيا به عنوان وارد كننده و نماينده شركت هاي اشكان طيور غرب، مجتمع كارخانجات كشت و صنعت شمال و شركت كشت و صنعت روغن نباتي ماهيدشت ثبت شده است.

customs-regulations

 براساس تفاهمنامه بانك مركزي با اين شركت خصوصي، اين شركت مي تواند 650 ميليون يورو معادل 900 ميليون دلار كالارا بدون پرداخت معادل ريال آن قبل از واردات وارد كشور كند: با اين حساب به نظر مي رسد بانك مركزي رسما يك امتياز ويژه به اين شركت خصوصي داده است كه حتي واردكنندگان دولتي هم از آن بهره مند نيستند.

در این موضوع رانت که یکی طرفین اصلی آن یک تاجر کرمانشاهی است، موضع گیری های متفاوتی صورت گرفت.

سیدحسین میرمحمدی عضو کمیسیون اصل نود مجلس در این خصوص گفته بود: رانت 650 میلیون یورویی وزارت صنعت به واردکننده‌ای خاص را با حضور مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی، احمد توکلی نماینده مردم تهران و تعدادی از اعضای کمیسیون اقتصاد در کمیته ویژه بررسی این موضوع بررسی کردیم و گزارش نهایی نیز جمع‌بندی شد. کمیته وجود این رانت را محرز دانست و گزارش نهایی را برای آقای لاریجانی جهت قرائت در صحن علنی و ارائه به قوه قضائیه ارسال می‌کند.

دولت: جرمی صورت نگرفته است!

یک روز بعد از اعلام گزارش دیوان محاسبات مبنی بر محرز بودن تخلف، دولتی ها بار دیگر واکنش نشان داند؛ نوبخت در حاشیه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: در پرونده ۶۵۰میلیون یورویی جرمی واقع نشده است و دولت مجبور است وقتی انبار ها خالی است از انواع روشها استفاده کند.

عده‌ای بحث ۶۵۰میلیون یورویی را رانت تلقی کردند اما همواره دولت توضیح می‌داد رانت و جرمی واقع نشده است، بلکه در جهت تسریع در واردات آن هم کسی که حتی سنتی را تا کنون دریافت نکرده است، کالای مورد نیاز را وارد کرد، اما دیوان محاسبات بر حسب وظیفه نظارتی وارد عمل شد

139209251553276821748933.

وی با بیان اینکه  دادستان نظر خود را در این زمینه ارائه کرد، گفت: همانطور که گفته شده هرچند این روال واردات و ترخیص زودهنگام مخالف با روش‌های جاری بود اما دیوان با صراحت اعلام کرده که مطابق با روش‌های جاری نبوده اما می‌تواند امتیاز ویژه برای آن فرد وارد کننده محسوب شود.

نوبخت با تأکید بر اینکه همچنین بلافاصله توضیح داده شده که هیچ سوءنیتی نبوده بلکه به بازار کمک و تأثیر مثبت داشته است، افزود: همچنین ضرری را متوجه بیت‌المال نکرده است. از این رو این مسئله بی‌ارزش‌تر از آن بوده که حتی به دادگاه ارسال شود.

سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه جرم بزرگ را کسانی مرتکب شدند که نظر واقعی دیوان محاسبات و غیرتخلف بودن آن را در خصوص پرونده ۶۵۰میلیون یورویی منتشر نکرده‌اند، افزود: دولت مجبور است وقتی انبارها خالی است از انواع روش‌ها استفاده کند.

قوه قضاییه: پرونده رانت 650 میلیون یورویی نظارتی است

محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه چندی پیش در پاسخ به خبرنگار مرصاد در خصوص وضعیت پرونده رانت 650 میلیون یورویی اظهار داشت: این پرونده قضایی نیست.

602283_orig

وی تصریح کرده بود: پرونده رانت 650 میلیون یورویی نظارتی است.

جمع آوری اطلاعات پرونده

رضا شیوا در گفتگویی در رابطه با آخرین وضعیت بررسی پرونده رانت 650 میلیون یورویی در شورای رقابت، اظهار داشت: در حال حاضر این شورا مشغول جمع آوری اطلاعات برای بررسی و صدور حکم نهایی پرونده رانت 650 میلیون یورویی است.

IMG17271086

 وی با بیان اینکه پیش از این دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور این موضوع را بررسی و نظرات خود را اعلام کرده اند، افزود: این بخش ها اطلاعات مناسبی در مورد پرونده مذکور دارند بر همین اساس شورای رقابت علاوه بر جمع آوری اطلاعات خود در صدد دریافت اطلاعات این دستگاه ها نیز هست.

شیوا اضافه کرد: به محض دریافت اطلاعات جلسه بررسی پرونده در شورا آغاز و نتایج نهایی خود را اعلام خواهیم کرد.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها