سرویس: سیاسی کد خبر: 210458 01:18 - 1393/07/17

مرصاد گزارش می دهد؛

وعده های آبکی برای افتتاح یک پروژه نفتی/ از قول های عجیب معاون اول رئیس جمهور تا سفر زنگنه به کرمانشاه بدون سوغات برای "آناهیتا"

وعده های آبکی برای افتتاح یک پروژه نفتی/ از قول های عجیب معاون اول رئیس جمهور تا سفر زنگنه به کرمانشاه بدون سوغات برای "آناهیتا"

مرصادنیوز: پالایشگاه آناهیتا پروژه مهم و حیاتی استان کرمانشاه برای توسعه و ایجاد اشتغال است که ب وعده های نه چندان کاربردی از سوی دولت به نظر می رسد باید همچنان شاهد توقف آن باشیم.

 

 

به گزارش مرصاد،  احداث پالایشگاه آناهيتا در جهت جلوگیری از خام فروشی و تبدیل نفت خام سنگین به فرآورده های با ارزش افزوده بیشتر و همچنین به منظور رفع نیاز منطقه غرب کشور به فرآورده های نفتی صورت پذیرفته است.

به علاوه به دلیل قدمت و فرسودگی واحدهای پالایشگاه موجود کرمانشاه، قرارداشتن این پالایشگاه در درون شهر و لزوم جابجایی آن به دلیل الزامات زیست محیطی، پالایشگاه آناهیتا با ظرفیت تولید ۱۵۰ هزار بشکه، مد نظر مسئولین قرارگرفت و در تاریخ ۸۵/۱۰/۵و در راستای برنامه چهارم توسعه، به تصویب هیئت محترم وزیران رسید.

این طرح علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم برای هزاران نفر از جوانان این منطقه محروم و تامین نیاز های مواد نفتی منطقه غرب، امکان صادرات محصولات پالایشگاه به ویژه  کشور های همسایه غربی را نیز در بر خواهد گرفت.

از جمله اقدامات صورت گرفته پروژه می توان به تسطیح مقدماتی سایت، احداث بخشی از جاده های حفاظتی سایت، فنس کشی زمین پالایشگاه، احداث پست برق و منبع آب بتنی، خرید چاه آب در نزدیکی سایت،  احداث ساختمان اداری سایت و طراحی پایه اشاره کرد.

اما واقعیت این است که گذشت مدت زمان حدود 10 سال برای کشیدن فنس و جاده حفاظتی نیست و باید تا کنون این پروژه بخت برگشته به بهره برداری می رسید.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و تغییر مدیریت وزارت نفت و استان کرمانشاه سخنانی در خصوص بهره برداری از پالایشگاه و رفع موانع بر سر راه احداث آن مکرر به گوش می رسد و علاوه بر برخی از نمایندگان استان در مجلسف استاندار کرمانشاه نیز در گزارش های خود چندین بار از جلسات نتیجه بخش با وزیر نفت در مورد این پالایشگاه خبر داد.

قول های مساعد وزیر کرمانشاهی نفت هم برای به بهره برداری رسیدن پروژه امید بخش بود اما با نگاهی به سخنان معاون اول رئیس جمهور در خصوص پالایشگاه آناهیتا و راهکارهایی که برای به بهره برداری رسیدن آن بیان می کند می توان نتیجه گرفت که کار اساسی و مهمی برای حرکن به سمت بهره برداری از این پروژه اندیشیده نشده است.

راهکارهایی مثل اختصاص نفت با تخفیف 10 درصدی برای 6 سال به این پالایشگاه که به نظر می رسد اصل این تصمیم خلاف قانون باشد.

2B477ABD-808D-4094-B76C-A12ED2D8F239

برخی وعده های مردم را سردرگم می کند

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در همین رابطه به خبرنگار مرصاد گفت: آقای جهانگیری می دانند که وعده ای مثل تخفیف 10 درصدی هر بشکه نفت برای 6 سال به پالایشگاه آناهیتا دردی از این طرح دوا نخواهد کرد.

سید سعید حیدری طیب اظهار داشت: آقای جهانگیری می داند که تصویب یک قانون در لایحه بودجه برای یکسال است. چطور می شود که ایشان از شش سال آینده سخن می گوید. این مصوبه خلاف قانون است.

وی ادامه داد: چنین وعده هایی درواقع سرگرم کردن مردم کرمانشاه است.

حیدری طیب افزود: با چنین وضعیتی است که می توانیم اعلام کنیم پالایشگاه آناهیتا شش سال آینده هم متوقف خواهد بود و تغییری در آن به وجود نمی آید.

استاندار نباید سکوت می کرد

نماینده مردم کرمانشاه در خانه ملت با انتقاد از سکوت استاندار کرمانشاه در برابر چنین وعده هایی گفت: انتظار نیست که مدیر ارشد اجرایی استان بنشید و چنین وعده هایی را بشنود و چیزی نگوید. ما نمایندگان به این سخنان اعتراض کردیم و گفتیم که وعده های دولت تدبیر و امید اینگونه محقق نمی شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سفر عصر امروز وزیر نفت به کرمانشاه گفت: اولا اینکه نمایندگان به این جلسه دعوت نشده اند را یک بی احترامی می دانیم و اعلام می کنیم که برنامه ای که وکیل مردم برای بیان مشکلات آنها و توقعات مردم حضور نداشته باشد ارزشی نخواهد داشت.

وی ادامه داد: من با آقای زنگنه در خصوص برنامه های این سفر به کرمانشاه صحبت کردم و از ایشان پرسیدم که پالایشگاه آناهیتا در دستور کار هست یا خیر که ایشان گفتند پالایشگاه مشکلش سهام داران هستند که باید سهم خود را بدهند. باید وزارت کار سهامش را بدهد.

حیدری طیب گفت: این حرف درست است اما به نظرم می شد به این موضوع هم پرداخت.

 

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها