سرویس: فرهنگ و هنر کد خبر: 210626 ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷

آخر هفته با معرفی کتاب مرصاد؛

کتابی با پاسخ های قرآنی به شبهات تبرک و توسل/ آیت الله سبحانی به شبهه افکنان پاسخ می دهد

کتابی با پاسخ های قرآنی به شبهات تبرک و توسل/ آیت الله سبحانی به شبهه افکنان پاسخ می دهد

مرصاد نیوز: کتاب "توسل و تبرک" با موضوع بررسی و پاسخ دهی به شبهات مطرح شده با موضوع توسل و تبرک توسط انتشارات کانون اندیشه جوان منتشر شده است.

 

حوزه کتاب-سرویس فرهنگ و هنر پایگاه خبری تحلیلی مرصاد/ توسل و تبرک همواره یکی از مسائلی بوده که مورد بحث قرار گرفته و کارشناسان ادیان در خصوص آن اظهارات مختلفی داشته اند. آنچه که به بحث گذاشته می شود رد یا تایید این مسئله است که توسل و تبرک در اسلام جایی دارد یا خیر.

همواره این شبهه از سوی برخی از جریان های فکری ضد دینی و در مواردی با ظاهر دین، مطرح بوده که توسل و تبرک با روح ادیان در تضاد است. این شبهه که "زمانی که می توانی از خداوند چیزی را درخواست کنی چرا به افراد دیگر متوسل می شوی؟" بارها مطرح شده که نیازمند این است با استفاده از آیات و احادیث به آن پاسخ داده شود.

tavasol

کتاب توسل و تبرک از جمله کتاب هایی است که برای پاسخ دادن به این شبهه ها به رشته تحریر در آمده است.

این کتاب که برگرفته از آثار آیت الله جعفر سبحانی است برای پاسخ گویی به این شبهات می تواند مرجع مناسبی باشد.

sobhani

کتاب توسل و تبرک در 2 بخش تالیف شده است که در بخش اول به پرسش هایی مهمی پاسخ داده شده است. در بخش اول جواب پرسش های زیر به صورتی مناسب و قانع کننده آورده شده است:

-آیا توسل از دیدگاه قرآن پذیرفته شده است؟ -آیا نمونه ای از توسل در زمان پیامبران پیشین یافت می شود؟ -آیا جواز درخواست دعا و توسل، به زمان زندگانی دنیوی پیامبر اختصاص دارد؟ -آیا به شخصیت های دیگری غیر از پیامبر نیز می توان متوسل شد؟ -آیا اعتقاد به توسل تنها از نظر شیعیان صحیح است؟ -نظر اهل سنت دراین باره چیست؟ -آیا توسل، اقسام و گونه هایی دارد؟ -آیا نمی توانیم مستقیماً از خود خداوند درخواست کنیم؟ در این صورت، چه نیازی به وسیله داریم؟ و آیا توسل نوعی بی احترامی به مقام الاهی نیست؟ -آیا درخواست دعا از مزدگان شرک است؟ -آیا نمونه هایی از توسل صحابه پیامبر و خلفا در تاریخ آمده است؟ -از آن جا که هیچ مخلوقی بر خدا حقی ندارد، چگونه می توان معتقد به توسل بود، در حالی که توسل، متضمن سوگند دادن خدا بر حقی است که مخلوق بر خدا دارد؟ -آیا توسل، همان خواندن غیر خدا نیست که در آیات قرآن حرام شمرده شده است؟ -آیا توسل، یاری جستن از غیر خدا نیست که طبق آیات قرآن حرام است؟ -آیا پیامبر که از دنیا رحلت کرده اند سخن ما را می شنوند؟

نویسندگان در بخش دوم این کتاب که با عنوان پرسمان تبرک آمده است، پاسخ هایی را به پرسش های زیر می دهند:

-تبرک چیست و به چه انگیزه ای به آثار پیامبر و اهل بیت و یارانش تبرک می جوییم؟ -آیا تبرک از دیدگاه قرآن پذیرفته شده است؟ -آیا مواردی از تبرک جستن را در میان صحابه و مسلمانان عصر رسالت می توان یافت؟ -نظر عالمان اهل سنت درباره تبرک چیست؟.

کتاب توسل و تبرک توسط انتشارات کانون اندیشه جوان در 84 صفحه به چاپ رسیده است.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها