سرویس: نقد رسانه کد خبر: 211997 11:13 - 1393/07/28

ابهامات عضو گیری و انتخابات خانه مطبوعات کرمانشاه؛

از اعلام شرط خودساخته مدرک تحصیلی لیسانس برای عضوگیری عمومی تا ثبت نام اعضا توسط هیأت مدیره با دوره تمام شده/ آیا هیأت مدیره قبلی اجازه شرکت در انتخابات پیش رو را دارد؟ / اداره کل ارشاد رسیدگی می کند

از اعلام شرط خودساخته مدرک تحصیلی لیسانس برای عضوگیری عمومی تا ثبت نام اعضا توسط هیأت مدیره با دوره تمام شده/ آیا هیأت مدیره قبلی اجازه شرکت در انتخابات پیش رو را دارد؟ / اداره کل ارشاد رسیدگی می کند

مرصادنیوز: آیا هیأت مدیره ای که سال 91 باید با برگزاری انتخابات اعضای جدید شورای مرکزی را انتخاب می کرد، بدون برگزاری این انتخابات تا به امروز وجاهت قانونی دارد؟

سرویس نقد رسانه پایگاه خبری مرصاد/ بر اساس گزارش های رسیده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه پس از استماع برخی اعتراضات نسبت به شیوه ثبت نام و اعمال محدودیت های خارج از اساس نامه برای نام نویسی اعضا، اعلام کرد که به این موارد رسیدگی خواهد کرد.

بر همین اساس برخی از از ابهامات روند ثبت نام کتبا در اختیار اداره کل ارشاد قرار گرفته است و این مجموعه نیز اعلام کرده که با هر گونه تخلف برخورد خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، شنبه نوزدهم مهر ماه سال جاری ثبت نام از خبرنگاران و مدیران مسئول رسانه های مکتوب و خبرگزاری ها برای عضویت در خانه مطبوعات استان کرمانشاه آغاز شد.

از همان روز نخست ابهاماتی در خصوص چگونگی این ثبت نام ها و اینکه چه کسی متولی اصلی این نام نویسی است وجود داشت چون هیأت مدیره فعلی خانه مطبوعات که طبق اساس نامه باید این ثبت نام ها را انجام دهد به دلیل برگزار نشدن مجمع و انتخابات جدید در سال 91 و به درازا کشیده شدن آن تا به امروز از مدت قانونی مسئولیت خود عبور کرده است.

آیا هیأت مدیره ای که سال 91 باید با برگزاری انتخابات اعضای جدید شورای مرکزی را انتخاب می کرد، بدون برگزاری این انتخابات تا به امروز وجاهت قانونی دارد؟

آیا این اعضا می توانند مجری و برگزار کننده انتخابات در نیمه دوم سال 93 باشند؟

این در حالی است که طبق اخبار منتشر شده در  وبگاه خانه مطبوعات ایران استانهای متعددی در کشور مثل کهکیلویه و بویر احمد، هرمزگان، قم و... این انتخابات را در مرداد 91 برگزار کرده اند و در برخی از استانها نیز به دلیل برگزار نشدن این انتخابات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آن استان، خانه مطبوعات را منحل اعلام کرده است.

کاری که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در آن زمان پس از پایان مهلت قانونی اعضای هیأت مدیره به هر دلیلی انجام نداد.

در چنین شرایطی سپردن ثبت نام به هیأت مدیره سابق بدون برطرف شدن این ابهامات اساس صحت عضوگیری توسط این اعضا را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

تردیدی نیست که عضو گیری جدید اگر قرار است توسط خود خانه مطبوعات انجام شود باید وجاهت قانونی آن تا پیش از این مشخص گردد.

ابهام در شرایط عضو گیری

تعدادی  از اهالی مطبوعات و رسانه مخصوصا مدیران مسئول و سرپرست های نشریات و خبرگزاری ها با وجود چنین شرایطی اساسا ترجیح دادند در این پروسه ورود پیدا نکرده و تنها به عضویت خبرنگارهای خود اکتفا کردند.

یکی دیگر از موارد  ابهام در عضوگیری را می توان در اعلام حداقل مدرک تحصیلی برای عضویت عمومی عنوان کرد.

حداقل مدرک برای عضویت عمومی دیپلم یا لیسانس؟

طبق اساس نامه ابلاغی از سوی وزارت ارشاد حداقل مدرک تحصیلی لازم برای عضویت عمومی دیپلم و برای کاندیداتوری هیأت مدیره کارشناسی (لیسانس) است.

این در حالی است که تا ظهر روز پنجشنبه حداقل مدرک تحصیلی برای ثبت عمومی نام لیسانس اعلام می شود و برای هرکسی که این شرط را ندارد گواهی سابقه چند سال سابقه در رسانه ها را الزامی می گویند.

گرچه بعدا و پس از از دست رفتن زمان قابل توجه برای ثبت نام ظاهرا برخی از رسانه ها نامه ای در لغو این شرط دریافت کرده اند، و البته تعدادی نیز اصلا این نامه هم به دستشان نرسیده است.

تمدید مهلت زمان ثبت نام نیز با کمترین اطلاع رسانی ممکن پیش رفته است.

آیا اعضای هیأت مدیره سابق (که مهلت قانونی آنها سال 91 تمام شده است) می توانند در انتخابات جدید شرکت کنند؟

به هر حال تمام این موارد در شرایطی است که مواد 27 و 28 اساسنامه خانه مطبوعات اعلام می کند که اعضای فعلی هیأت مدیره به دلیل عدم برگزاری انتخابات به موقع برای هیأت مدیره جدید، در انتخابات دوره تازه نمی توانند شرکت کنند.

ماده27– پس از انقضاي مدت مأموريت هيأت مديره در صورتي كه هيأت مديره جديد انتخاب نشده باشد، هيأت مديره قبلي تا انتخابات جديد و حداكثر تا شش ماه، به وظايف خود ادامه داده و مسؤوليت اداره خانه مطبوعات را به عهده خواهد داشت.

ماده 28- اگر حداكثر تا يك ماه قبل از انقضاي ماموريت هيات مديره دعوت مجمع براي موضوع بند اول صورت نگيرد، مديرخانه و هيچ يك از اعضاي هيات مديره و بازرسي حق نامزدي براي هيچ يك از سمت­هاي فوق، براي اولين دوره پيش رو را ندارند.

حال این سوال مهم مطرح می شود که اگر این مواد لازم الاجراست که اعضای هیأت مدیره فعلی باید از حضور در انتخابات آینده خودداری کنند. آیا این اتفاق خواهد افتاد یا توجیه خاص دیگری برای آن وجود دارد؟

اگرهیأت مدیره خانه مطبوعات استان کرمانشاه از سال 91 انتخابات را برگزار نکرده است ( درحالی که در استان های دیگر برگزاری انتخابات داشتیم) پس عملا وظیفه ای بر دوش آنها نیست و نمی توانند به عنوان ثبت نام کننده دور جدید باشند تا ابهاماتی مثل اعمال شرایط عضویت به وجود بیاید.

اعلام ریز مشخصات اعضای ثبت نام شده با جزئیات

تبصره هفتم میثاق نامه اخلاقی اساس نامه در فصل پنجم صراحت دارد که :

تبصره 7- اسامي اعضاي خانه باید در پايگاه اطلاع­رساني خانه و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان به تفكيك نام و نام خانوادگي، نام رسانه، سمت در رسانه، تاريخ عضويت در خانه، سابقه پرداخت بيمه توسط رسانه/ رسانه­ها منتشر و مرتباً به روزرسانی شود. درج مشخصات اعضای افتخاری در فهرست جداگانه نیز بلامانع است. 

این اسامی در حالی اعلام نشده است که روز دوشنبه 28 مهر ماه به عنوان آخرین روز ثبت نام از اعضای هیئت مدیره اعلام می شود.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرده است که این اسامی به زوی رسانه ای خواهد شد.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها