سرویس: اجتماعی کد خبر: 212396 16:19 - 1393/08/04

گزارش خبری؛

مدیران ارشد اتاق بازرگانی ایران در کرمانشاه/ تحلیل برون رفت کشور از شرایط رکود اقتصادی به کمک بخش خصوصی

مدیران ارشد اتاق بازرگانی ایران در کرمانشاه/ تحلیل برون رفت کشور از شرایط رکود اقتصادی به کمک بخش خصوصی

مرصادنیوز: چهارمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور مسئولین ارشد اتاق بازرگانی کشور در کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مرصاد، غلامحسین شافعی ظهر امروز در چهارمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در محل استانداری استان کرمانشاه گفت: کردار مدیران دولت کنونی بر رفتار آنها می‌چربد، در حالی که در گذشته و همیشه گفتارها خوب بود اما در کردار و عمل اینگونه نبود.

وی در خصوص شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه گفت: شورای گفتگوی استان کرمانشاه از ظرفیت خوب و مناسبی برخوردار است و امیدواریم بتواند به تقویت اقتصادی استان کمک کند.

شافعی با بیان اینکه در انتخابات ریاست جمهوری، کتابچه‌ قانون بهبود فضای کسب و کاری که آقای روحانی در تلویزیون نشان داد را حتما اجرایی می‌کنیم، گفت: هم‌ اکنون اقداماتی نیز در این زمینه انجام شده است که البته کافی نیست و باید در اجرای قانون فضای کسب و کار توجه ویژه تری به عمل آید.

وی افزود: اتاق ایران برای اجرای این قانون به دولت پیشنهاد کرد که یک متولی خاص و ویژه برای اجرای آن نیاز است و دولت معاون اول رئیس جمهور را به عنوان متولی اجرای این قانون قرار داد تا مسائل را پی‌گیری کند.

شافعی تصریح کرد: این کار با یک ظرفیت قابل توجه بین قوای حاکمیتی و بخش خصوصی در سراسر کشور ایجاد شده است و واقعا می‌تواند ظرفیتی در توسعه اقتصاد کشور باشد.

وی با اشاره به ظرفیت های قابل توجهی که شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی برای تعامل قوای مجریه و بخش خصوصی ایجاد کرده است، گفت: باید از این ظرفیت در توسعه اقتصاد کشور استفاده کنیم.

شافعی افزود: مباحثی که در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مطرح می شود نقطه نظارت طرفین را به هم نزدیک می کند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: یکی از مهمترین مشکلات پیش‌روی بخش خصوصی، عدم اجرای دقیق قوانین در کشور است که در استان‌ها بیشتر به چشم می‌ آید. این موضوع یا در استان‌ها اجرا نشده و یا متفاوت از اجرای آن در سایر نقاط و مرکز است.

وی عدم اجرای اصولی و متوازن در کشور را از دلایل عدم اجرای دقیق قوانین واحد تعریف شده در مرکز عنوان کرد.

رئیس اتاق ایران با بیان اینکه هم‌اکنون در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مصوبات دولت پیگیری و رصد می‌شود گفت: از مهمترین این مصوبات، مصوبات شورای پول و اعتبار است که در بسیاری از استانها اجرا نمی‌شود یا نحوه اجرای آن متفاوت است که این هدف واقعی دولت نیست.

شورای گفتگوی دولت مصوبات دولت در استان‌ها را هم پیگیری کند

شافعی از شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان‌ها خواست تا مصوبات دولت در استان‌ها نیز پی‌گیری شود.

این مسئول اقتصادی از دیگر موارد مورد تاکید که باید در این شورا رسیدگی شود را پی‌گیری قابلیت اجرایی شدن مصوبات دانست و گفت: این مورد باید در دستور کار شورا و حتی نمایندگان قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: یکی از موضوعاتی که در دستور کار ما قرار دارد این است که در هر یک از جلسات آینده شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی از شوراهای استانها نیز دعوت کنیم تا هم در خصوص مشکلات ملی نظرات خود و  گزارش عملکرد خود را ارائه و تجربیاتشان را در اختیار شورا قرار دهند.

درصد بالایی از مشکلات بخش خصوصی در خود استان‌ها قابل گره‌گشایی است

وی تاکید کرد: درصد بالایی از مشکلات موجود بخش خصوصی در خود استان‌ها قابل گره‌گشایی است.

شافعی از تدوین برنامه ششم توسعه با بهره‌گیری از نظرات این شورا خبرداد و گفت: در این برنامه باید نگاه ها منطقه ای باشد و مانند گذشته نسخه ای واحد برای همه استان ها و شهرستان ها پیچیده نشود که ما هم از این موضوع استقبال و اتاق ها را نیز به مشارکت دعوت می کنیم.

وی گفت: استان کرمانشاه از موقعیت استراتژیکی برخوردار بوده که این موقعیت اثرات مطلوبی خصوصا به لحاظ تجارت در کشور دارد.

وی افزود: هر اتفاقی که در مرزهای کرمانشاه رخ دهد بر تجارت کشور تاثیرگذار بوده و هر کمکی به رفع مشکلات تجارت کرمانشاه شود بر رفع مشکلات تجارت ایران کمک کرده است، در نتیجه نیاز است برای رفع مشکلات تجارت کرمانشاه یک ارتباط جدید ایجاد شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: ‌هم‌اکنون کشور ما در شرایط عادی نیست و خود دولت و بسیاری از کارشناسان نیز به این شرایط اعتراف دارند، پس نباید قوانینی را که برای شرایط عادی تصویب شده در شرایط غیرعادی اجرا کرد.

وی در پایان تصریح کرد: این شرایط به گونه ای نیست که بخواهیم در مباحث اقتصادی وسواس به خرج دهیم، بلکه باید به سمت اقدامات گره گشا برویم.

کرمانشاه باید به دوران اوج تجارت خود باز گردد

میرمحمد صادقی نیز در این همایش عنوان کرد: بخش خصوصی در گذشته مورد بی‌مهری‌های فراوانی بود اما ‌هم‌اکنون ارتباط خوبی بین دولت و بخش خصوصی به وجود آمده است.

وی با بیان اینکه باید از این فرصت استفاده مناسبی شود افزود: در حال حاضر یک ماه است که نمایندگان اتاق بازرگانی در صدد دیدار با وزیر کشور هستند تا پیرامون مسائل اقتصادی و ارتباط دولت با بخش خصوصی تبادل نظر کنند.

وی با اشاره به تصویب قانون بهبود فضای کسب و کار کشور گفت: با تصویب این قانون اقدامات موثری در راستای رفع مشکلات بخش خصوصی صورت گرفته و ارتباط دولت و بخش خصوصی در مسیر بهبود و تکامل است.

صادقی با اشاره به ظرفیت استان کرمانشاه در زمینه اقتصادی و تجاری گفت: کرمانشاه در گذشته یکی از قطب‌های تولیدات کشاورزی(غله) و صادرات کشور بوده که تولیدات آن به سایر استان‌ها و حتی خارج از کشور می رفت و باید تلاش شود به شرایط پیشین خود بازگردد.

باید از شرایط بازار عراق استفاده کرد

پدرام سلطانی نیز در این نشست با بیان اینکه اتفاقات رخ داده در عراق یک فرصت خوب برای تجار ایرانی است، گفت: این فرصت یک فرصت محدود است که باید از آن استفاده شود.

وی تصریح کرد: فرصتی که به واسطه تحولات در  عراق ایجاد شده همیشگی نیست و باید برای استفاده از آن برنامه‌ریزی شود.

نایب رئیس اتاق ایران گفت: شوراهای گفتگوی دولت و بخش خصوصی از زمان تشکیل عملکرد قابل توجهی داشته اند، اما باید دید چه عاملی باعث شده جنب و جوش اقتصادی در کشور ایجاد نشود؟

سلطانی تصریح کرد: دلیل اصلی این امر این است که علی رغم فراهم شدن شرایط مناسب برای فعالیت بخش خصوصی، این بخش هنوز خود را برای شرایط مطابقت نداده  و هنوز هم خود را در شرایط سخت گذشته می بیند.

وی افزود: بخش خصوصی  و حتی دولت ما هنوز خود را با شرایط جدید مطابقت نداده اند و از فرصت هایی که پیش روی آنهاست به خوبی استفاده نمی کنند.

نایب رئیس اتاق ایران یادآور شد: یکی از مهمترین فرصت هایی که هم اکنون در اختیار ما و خصوصا استان های مرزی همچون کرمانشاه قرار دارد تحولات عراق است که طی آن مردم این کشور کالاهای ترکیه ای و عربستانی را نمی‌خرند و ما باید از این فرصت استفاده کنیم.

سلطانی تاکید کرد: باید برای بهره گیری از فرصت موجود یک برنامه برای بازار عراق تدوین و در زمان کوتاهی بسته شود.

تفکر پیله وری دردی از تجارت کشور دوا نمی کند

وی از تفکر پیله‌وری انتقاد کرد و گفت: متاسفانه هنوز هم بسیاری از تجار ما می خواهند با این تفکر با عراق تجارت کنند که البته در این صورت نمی توان در تجارت موفق بود. این باعث شده  نتوانیم از خرده تجاری به سمت نظام تجاری کلان همراه با توسعه صنعت حرکت کنیم تا نه پیله وران ما چیزی یاد بگیرند، نه صنایع توسعه یابند.

سلطانی با انتقاد از اینکه ما با داشتن این همه ظرفیت در حوزه نفت هنوز نتوانسته ایم روی آن سرمایه گذاری درستی داشته باشیم، گفت: اگر به ما می گفتند فقط برای پنج سال دیگر به جای ۱۰۰ سال دیگر نفت داریم بهتر سرمایه گذاری می کردیم.

وی از در دستور کار بودن اجرای قوانین بهبود فضای کسب و کار با محوریت ماده چهار این قانون خبرداد و گفت: و به زودی کلیات آن تدوین می شود.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران گفت: برنامه ششم توسعه کشور در دست تدوین است و دولت از ما خواسته همکاری کنیم. ما هم در حال پژوهش و مطالعه روی برنامه ی گذشته و برنامه آینده هستیم.

وی به استاندار کرمانشاه پیشنهاد داد، مسابقه بهره وری را هم در بخش خصوصی و هم بخش دولتی برگزار کند و گفت:  اگر هر استانی تمایل به اجرای این کار دارد، ساز و کار را در اختیارش قرار خواهیم داد.

نایب رئیس اتاق ایران با اشاره به مشکلاتی که برای اظهار نامه های مالیاتی صادرکنندگان کرمانشاه در سال های ۹۰ و ۹۱ ایجاد شده بود، گفت: تلاش می کنیم با همکاری وزیر اقتصاد و دارایی این ارقام را به حداقل برسانیم.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران به ظرفیت های استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت:  باید نگاه به توسعه استان با دید پروژه محوری باشد، زیرا هیچ استانی در غرب کشور این همه ظرفیت، توان و استعداد ندارد و کرمانشاه با وجود این همه پتانسیل، رتبه صنعتی و بیکاری غیر قابل دفاعی دارد که شایسته مردم استان نیست  و این استان باید به جایگاه  گذشته خود برگردد.

یک واحد استانی در شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت ایجاد شود

کیوان کاشفی ظهر یکشنبه در چهارمین شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که در استانداری کرمانشاه برگزار شد پیشنهاد تشکیل یک واحد استانی در شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت را ارائه کرد تا مشکلات استان‌ها در این شورا طرح و بررسی شود.

وی با اشاره به فعالیت‌های مثبت شورای گفتگوی استان و دولت در کرمانشاه گفت: از ابتدای دولت یازدهم 15 جلسه توسط شورای گفتگوی استان کرمانشاه تشکیل شد و در آن به نتایج مثبتی نیز دست یافتیم و مواردی نیز به تصویب رسیده است.

کاشفی ایجاد توسعه رویه ترانزیت کالا در مرز پرویزخان، مکاتبه گمرک برای صادرات نفت از گمرکات استان، مکاتبه با وزارت جهادکشاورزی برای لغو ممنوعیت صادرات دام زنده و دیدار با هیئت عراقی برای 24  ساعته شدن فعالیت مرز خسروی، برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی مرز تیله‌کو، راه‌اندازی مرکز پژوهش‌های بازرگانی اتاق، دریافت مجوز انجام ترانزیت تمامی کالاهای مجاز از پرویزخان و خسروی و تأکید بر پیگیری راه‌اندازی مرز سومار را از مصوبات حوزه تجارت شورای گفتگوی استان برشمرد.

وی برق‌رسانی به شهرک صنعتی بیستون خرید محصولات شرکت‌های تولیدی استان و راه‌اندازی پتروشیمی چهار در منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین را از مصوبات حوزه صنعت شورای گفت‌وگوی استان عنوان کرد.

کاشفی گشایش اعتبار با مبلغ 30 درصد، ایجاد نمایندگی بیمه معلم در مرز پرویزخان و بررسی طرح‌های مهم برای اعطای تسهیلات در شورای گفتگوی استان را از مصوبات شورای گفتگو در حوزه بیمه و بانکداری اعلام کرد.

وی گفت: لغو عوارض صادرات نخود و دام زنده از مصوبات حوزه کشاورزی و دام‌پروری استان است.

کاشفی افزود: اخذ پلاک شخصی برای خودروهای ورودی از کشور عراق به ایران، ایجاد خط اتوبوس بین عراق و ایران و تأسیس شرکت‌های حمل و نقل سیمان نیز  از مهمترین مصوبات حوزه حمل و نقل است.

وی از  بهره‌برداری سالن مسافری و تجاری پرویزخان تا دو ماه آینده خبرداد و گفت: این پایانه در حال حاضر 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و از مصوبات حوزه حمل و نقل است.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت:  اعطای گواهی یک‌ساله به واحدهایی که بدهی مالیاتی ندارند و تقسیط مالیات بر ارزش افزوده در اقساط 6 و 12 ماهه از  مصوبات حوزه مالیاتی این شوراست.

وی هم‌چنین با اشاره به اینکه برخی صادرکنندگان استان کرمانشاه به دلیل اینکه قبلا معافیت مالیاتی داشته‌اند اظهارنامه مالیاتی خود را در موعد مقرر ارائه نکرده محکوم به پرداخت جرایم سنگینی شده‌اند، گفت: اینکه قوانین مصوب بعد از تصویب در کشور ما بلافاصله اجرا می‌شوند، نقص قانونگذاری در کشور ماست و  این در حالی است که در کشورهای دیگر از تصویب تا اجرا شش ماه فرصت وجود دارد تا به همه اعلام و از آن با خبر شوند.

وی افزود: باید از ظرفیت شورای گفتگو برای بحث اجرای قوانین بهره‌گیری شود و اجرائی کردن مصوبات با نظم و نسق ویژه‌ای دنبال شود.

شاخص های توسعه کرمانشاه با استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی

در ادامه استاندار کرمانشاه نیز بر تقویت شاخص‌های توسعه‌ای در کرمانشاه با استفاده  از ظرفیت بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: با تبادل نظر بین بخش خصوصی و دولت در قالب شورای گفت‌وگو  قسمت اعظمی از مشکلات استان و کشور به‌ویژه حوزه اشتغال و بیکاری قابل رفع است.

رضایی: بخش خصوصی به رفع بیکاری کزمانشاه کمک کند/ بیکاری در کرمانشاه یک بیماری مزمن است

ابراهیم رضایی بابادی، نیز در این نشست با بیان اینکه ظرفیت بخش خصوصی برای رفع بیکاری مزمن در استان قابل توجه است گفت: با این کار می‌توان بسیاری از شاخص‌های توسعه استان را بهبود داد.مجلس شورای اسلامی مرتب در حال اصلاح قوانین است،به بخش خصوصی و بازارگانی توصیه کرد، موانع و مشکلات قانون را تهیه و برای آن‌ها اصلاحیه تهیه کنند تا به شورای گفت‌وگو ارسال و بررسی شود.

وی  در پاسخ به نایب رئیس اتاق ایران مبنی بر برگزاری مسابقات بهره‌وری در استان کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه آمادگی برگزاری این مسابقات را دارد.

استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: بخش خصوصی موتور محرکه توسعه کشور است که باید از آنها حمایت شود.

 

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها