سرویس: دین و اندیشه کد خبر: 212618 13:36 - 1393/08/07

مرصاد بررسی می کند؛

مواضع متفاوت رئیس جمهور به فراخور شرایط متفاوت/ از درس تعامل عاشورا در زنجان تا درس ایستادگی کربلا در مجلس

مواضع متفاوت رئیس جمهور به فراخور شرایط متفاوت/ از درس تعامل عاشورا در زنجان تا درس ایستادگی کربلا در مجلس

مرصادنیوز: ضرورت تلاش برای اتخاذ روند مشخص و با کمترین فراز و نشیب در مواضع و تفاسیر از موضوعات مختلف از سوی دکتر روحانی، مبحثی است که منتقدین بارها در خصوص رئیس جمهور پیشین کشورمان نیز تذکر داده بودند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، یکی از مسائلی که از ابتدای دولت یازدهم تا کنون همواره مورد توجه رسانه ها قرار گرفته و واکنش های متعددی را به دنبال داشته است سخنرانی های حجت الاسلام روحانی بوده است.

اظهارات رئیس جمهوری اسلامی ایران در خصوص منتقدین و جملات معروفی که خطاب به آنها بیان کرد و بعد هم توضیحاتی که در مورد سخنان خود ارائه داد از جمله مهمترین این موارد به شمار می رود.

رئیس جمهور در سخنرانی خود طی سفر به زنجان نیز نکاتی را بیان کرد که به این حواشی اضافه شد.

اظهارات آقای روحانی در آن سخنرانی را برخی از تحلیلگران به وساطت وی برای بخشش برخی از فعالان فتنه تعبیر کردند. در حالی که عدم توبه و عذر خواهی فتنه گران 88 راهی برای تطبیق آنها با قیاس حجت الاسلام روحانی که به توبه و  پیوستن حر به سپاه حسینی اشاره داشت، باقی نمی گذارد.

مجموع سخنان و اظهارنظر های رئیس جمهور در موضوعات مختلف وقتی با برخی دیگر از اظهارات آقای روحانی در مسیری متفاوت مقایسه شود این تفسیر به اذهان متبادر می شود که وی در اجتماعات گوناگون به فراخور مخاطب، مواضع خویش را تغییر می دهد.

سخن گفتن از عدم مرز بندی هنرمندان به ارزشی و غیر ارزشی در یک جمع و تفسیر در خصوص کارهای فرهنگی ارزشی از سوی دیگر، سخنان آقای روحانی درباره مذاکرات هسته ای در مجامع دانشجویی و تفاوت تعابیر ایشان از همین موضوع در محافل دیگر و ... را می توان از این سری موارد بر شمرد.

موضوعی که برخی از سیاسیون کشور هم به آن اشاره داشته و اذعان کرده اند که آقای روحانی مواضع متفاوتی را در سخنرانی های گوناگون به فراخور شرایط اتخاذ می کند.

با یک فلاش بک به سخنرانی دکتر روحانی در زنجان و گریزی به سخنان صبح امروز  رئیس جمهور در مجلس به جدیدترین نمونه این تفاوت ها پی خواهیم برد.

وی در زنجان گفت:

من در جامعه کسی را نمی‌شناسم که گناهی بالاتر از گناه حر و عظیم‌الشأنی را در تاریخ بعد از پیامبر(ص) و امام علی(ع) جز ابا عبدالله الحسین(ع) نمی‌شناسم که در برابر سری که حر در برابرش خم کرد، گذشت کرده و او را در آغوش کشید.

*تعامل سازنده و مذاکره درس کربلا بود

دکتر روحانی تصریح کرد: درس و پیام امام حسین(ع) درس برادری، وحدت، گذشت و قبول توبه از یکدیگر است و درس کربلا هم درس تعامل سازنده و مذاکره در چارچوب منطق و موازین می‌باشد.

کربلا درس ایستادگی و حرکت برای اصلاح مفاسد بود

تعبیر تعامل و مذاکره از قیام خونین و جاوید عاشورا تعجب بسیاری از مردم و کارشناسان را برانگیخت اما آقای روحانی صبح امروز در جمع نمایندگان و در شرایطی که طبق روال معمول سعی می کرد اعتماد نمایندگان برای وزیر جدید را جلب کند در همین رابطه گفت:

"افتخار همه ما شیعیان و مسلمانان و افتخار همه آزادگان عالم، به وجود مقدس ابی عبدالله الحسین (ع)، به راه و سیره اوست و همان راه پیامبر(ص) و امیرالمومنین(ع) و امام مجتبی(ع) را پیمود که سراسر نهضتش برای ما درس است؛ درس اخلاق؛ درس ادب؛ درس ایستادگی و درس فداکاری و حرکت برای مصالح امت اسلام که اِنما خَرجتُ لِطَلبِ الاصلاح فی اُمت جدی.روحانی ادامه داد: او برای اصلاح همه نابسامانی‌ها و مفاسد و ظلم‌ها و فشارهای نابجا و انحرافات در جامعه ایستاد که گفت "انی احب ان آمر بالمعروف و انهی عن المنکر"؛ او می‌خواست همه خوبی‌ها در جامعه استقرار یابد وبدی‌ها و رذالت‌ها را از جامعه بزداید".

به نظر می رسد پس ز انتقادات گسترده از سخنان هفته گذشته آقای روحانی، سخنان امروز ایراد شده است.

به گزارش مرصاد، روند مشخص و با کمترین فراز و نشیب در مواضع و تفاسیر از موضوعات مختلف، مبحثی است که منتقدین بارها در خصوص رئیس جمهور پیشین کشورمان نیز تذکر داده بودند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها