سرویس: سیاسی کد خبر: 212875 14:02 - 1393/08/14

مرصاد گزارش می دهد؛

نگاهی به تحرکات اخیر رسانه های غربی برای تحت تاثیر قرار دادن مذاکرات هسته ای/ "بی تفاوتی توام با اشتیاق"تاکتیک جدید غربی ها در مسقط

نگاهی به تحرکات اخیر رسانه های غربی برای تحت تاثیر قرار دادن مذاکرات هسته ای/ "بی تفاوتی توام با اشتیاق"تاکتیک جدید غربی ها در مسقط

مرصاد نیوز: نگاهی به تحرکات اخیر رسانه های غربی و همچنین اظهارات مذاکره کنندگان 5+1 نشان می دهد که غربی ها برای تحت تاثیر قرار دادن مذاکرات و گرفتن امتیاز از طرف ایرانی تاکتیک "بی تفاوتی توام با اشتیاق" را در مسقط در پیش خواهند گرفت.

به گزارش سرویس بین الملل شبکه اطلاع رسانی مرصاد، مذاکرات هسته ای ایران و 5+1  سه شنبه هفته جاری در مسقط پیگیری خواهد شد تا دو طرف حاضر در مذاکرات بر سر نتیجه نهایی آن تصمیم گیری کنند.

 

بر همین اساس، رسانه های وابسته به کشورهای غربی  5+1 در روزهای اخیر در جهت مساعد کردن فضا برای دستیابی به نتیجه دلخواه خود فعال تر شده اند.

 

بی بی سی به عنوان رسانه ای  که کشور تامین کننده مخارج آن یعنی انگلیس در جریان مذاکرات حضور دارد، در روزهای اخیر سیاستی رسانه ای را تشدید کرده است که تا بتواند به وسیله آن فشارها را به طرف ایرانی بیش تر کند.

 

 

خط تبلیغاتی که این رسانه در پیش گرفته است بر این اساس استوار است تا مذاکرات در این برهه از زمان را امری عادی جلوه دهد و به عبارتی به منتقدان مذاکرات القا کند که این مذاکرات مسئله ای جدید نیست.

 

با این وجود دیگر رسانه های کشورهای حاضر در این مذاکرات نیز از این قافله عقب نمانده اند به طوری که صدای آمریکا، رادیو فردا، رادیو فرانسه و دویچه وله نیز خود را به این خط رسانه ای ملحق کرده اند.

 

اما آنچه که حائز اهمیت است اظهار تمایل آشکار و شدید کشورهای غربی برای دستیابی هر چه سریع تر به توافق است تا بتوانند از سودهای نهفته در آن بهره برداری کنند.

 

بر همین اساس رادیو فرانسه نوشته است که در نتیجۀ تعدیل تحریم های قدرت های غربی علیه جمهوری اسلامی ایران صادرات آلمان به ایران در جریان هشت ماه نخست سال جاری میلادی حدود 33 درصد و به میزان یک میلیارد و 600 میلیون یورو نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

 

این مسئله نشان می دهد که آلمان به عنوان یکی از کشورهای حاضر در این مذاکرات قطعا به دنبال این است که هر چه سریع تر مذاکرات به نتیجه برسد تا از بازار عظیم ایران بهره برداری خود را داشته باشد.

 

 

ینس ناگل مدیر فدراسیون تجارت عمدۀ خارجی و خدمات در آلمان به رویترز گفته است که تعدیل تحریم های اقتصادی علیه ایران اگر چه موقتی است و در چارچوب توافقات اتمی این کشور و شش قدرت جهانی صورت گرفته، اما، نقش اهرم را برای برانگیختن تحول اقتصادی بزرگتر ایفا کرده است.

 

با وجود اینکه مشخص است سود های کلان برای کشورهای غربی در نتیجه دست یابی به توافق بسیار بالاست اما این مقام آلمانی اشاره کرده است که تحریم ها موقتی است. این مسئله نشان می دهد که این کشورها در تلاش هستند که امتیاز های بیش تری را از طرف ایرانی بگیرند تا به عبارت ساده تر هم خدا را داشته باشند و هر خرما را.

 

ضرر هنگفت شرکت های اروپایی در اثر تحریم های ایران

 

ینس ناگال گفته است که اقتصاد آلمان می تواند از تعدیل تحریم های اقتصادی علیه ایران به ویژه در زمینۀ صدور ماشین آلات، خودرو و فرآورده های شیمیایی بهره ببرد. شماری از شرکت های مهم آلمانی از جمله "زیمنس" و "بایر" ناگزیر از کاهش فعالیت های خود در ایران در نتیجۀ تحریم های بین المللی علیه این کشور بوده اند.

 

خروج کشورهای اروپایی از بازار ایران نشان داده است که ضررهای تحریم برای طرف غربی بسیار بیش تر از طرف ایرانی است زیرا در این شرایط این کشورهای غربی بوده اند که بازار ایران را از دست داده اند اما ایران با تاسیس بازارهای جدید توانسته است اقتصاد خود را قوی تر کند.

 

مقصر جلوه دادن ایران در صورت عدم توافق

 

موضوع دیگری که این رسانه ها در زمینه مذاکرات آن را به عنوان خطی مشترک پیگیری کرده اند، در ادامه مشتاق جلوه دادن خود است. این بدان معناست که طرف غربی اشتیاق خود را برای مذاکرات نشان می دهد تا در صورتی که ایران از مواضع خود کوتاه نیابد، با مقصر جلوه دادن ایران از آن شرایط بهره برداری خود را داشته باشد.

 

چرا رسانه های غربی سعی دارند خود را در عین اشتیاق به توافق، بی تفاوت جلوه دهند؟

 

خط رسانه ای اخیر کشورهای غربی نشان می دهد که این کشورها در تلاش هستند با اجرای تاکتیک عملیات روانی برای تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی در ایران علاوه بر اینکه خود را مشتاق به رسیدن به توافق نشان بدهند، بی تفاوتی را هم در این مسئله اعلام کنند.

 

این مسئله در آن جهت استفاده می شود که مواضع جمهوری اسلامی ایران از ابتدای مذاکرات از چندین سال پیش، پافشاری بر حقوق مسلم خود یعنی استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای بوده است. پافشاری ایران در سال های گذشته باعث شده است که طرف غربی با بی تفاوت جلوه دادن خود ایران را به کوتاه آمدن از مواضع خود ترغیب کند اما آن چه مشخص است و از بازارهای کشورهای غربی نیز بر می آید این غربی ها هستند که به توافق بیش از ایران نیازمند هستند.

 

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها