سرویس: نقد رسانه کد خبر: 212926 17:32 - 1393/08/15

نقد و بررسی نشریات - هفته اول و دوم آبان؛

ارائه آماری غیر واقعی در نشریات محلی/ لزوم پی گیری مرگ خبرنگار پرس تی‌وی/ وقتی مسئولین استان، کرمانشاه را به سمت فاجعه سوق می دهند

ارائه آماری غیر واقعی در نشریات محلی/ لزوم پی گیری مرگ خبرنگار پرس تی‌وی/ وقتی مسئولین استان، کرمانشاه را به سمت فاجعه سوق می دهند

مرصاد نیوز: گزارش نقد و بررسی نشریات این هفته شبکه اطلاع رسانی مرصاد در کنار نگاهی به مطالب منتشر شده در نشریات محلی کرمانشاه، موضوع ارائه آمار های غلط تیراژ در نشریات را بررسی کرده است.

نقد و بررسی هفتگی نشریات/ در حوزه نشریات مکتوب موضوعی همیشه مطرح بوده است که از آن به عنوان یکی از شاخصه های تاثیر گذاری در جامعه و موفقیت این رسانه ها یاد می شود. "تیراژ" نشریات یا به عبارتی تعداد چاپ شده آن نشریه همواره مسئله ای بوده است که در حوزه نشریات مکتوب به عنوان یکی از بحث های جاری مطرح شده است.

 

امروز شنیده ها از فعالیت نشریات و همچنین اظهار نظر های مدیران این رسانه ها نشان می دهد که با کاهش اقبال عمومی به نشریات مکتوب، این رسانه ها با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند.

 

از مهم ترین تبعاتی که کاهش مخاطبان نشریات به همراه داشته است، کاهش قابل توجه تیراژ این نشریات است به طوری که گاهی این تعداد به یک دهم و بیش تر نسبت به سابق هم رسیده است.

 

 

این وضعیت شرایطی را به وجود آورده که برخی از نشریات برای جذب آگهی که در اکثر نشریات خصوصی به عنوان مبنع درآمد اصلی محسوب می شود، آمارهایی نادرست از تیراژ خود در قسمت اعلام تعداد تیراژ نشریه خود، بنویسند.

 

با این وجود شرایط تشریح شده نه تنها در نشریات سراسری دیده می شود، بلکه به صورتی حاد تر در نشریات محلی قابل مشاهده است.

 

نشریات محلی به دلیل کاهش شدید مخاطبان خود، این مشکل را ملموس تر حس می کنند و تبعات آن گریبان گیر آن ها شده است. بر همین اساس در نشریات محلی کرمانشاه هم می توانیم این موضوع را به خوبی ببینم.

 

  رسانه های مکتوب کرمانشاه با تاسیس سایت ها و خبرگزاری های اینترنتی به شرایطی مبتلا شدند که امروز شاهد هستیم تیراژ  آن ها به سختی به یک هزار می رسد با این وجود برخی از نشریات برای جذب آگهی و یا مسائلی دیگر از قبیل رقابت با دیگر نشریات آمارهای نادرست را ارائه می دهند.

 

البته در میان نشریات کرمانشاهی تعدادی وجود دارند که قید بیان کردن تیراژ خود را زده اند و به عبارتی این مسئله را بیان می کنند که  نگفتن واقعیت بهتر از نادرست جلوه دادن آن است.

 

نشریات استان در 2 هفته اخیر

 

نشریات استان در 2 هفته اخیر با توجه به فرارسیدن دهه عزاداری برای سید الشهدا (ع) و تعطیلی های این دهه، با یک رکود نسبی مواجه شدند به صورتی که تعدادی از آن ها طی 2 هفته تنها 1 شماره چاپ داشتند.

 

هفته نامه نقد حال در 2 هفته اخیر با انتشار 1 شماره در سوم آبان ماه از جمله نشریاتی بود که تعطیلی های این دهه بر روی  فعالیت آن تاثیر داشت. البته این هفته نامه در مناسبت های دیگری مذهبی نظیر ماه رمضان نیز سابقه تعطیلی دارد.

 

 

با این وجود نقد حال در تنها شماره خود در این بازه زمانی، در صفحه اصلی خود به مسئله کشته شدن خبرنگار پرس تی وی نگاهی داشته و نوشته است: جامعه خبري ايران بايد براي روشن شدن علت مرگ خبرنگار پرس‌ تي‌وي تلاش کنند، حادثه مشكوك تصادف منجر به مرگ سرنا شيم موضوعي است كه جامعه‌ي رسانه‌اي ايران بايستي از فراموش شدن آن جلوگيري كرده و تا روشن شدن زواياي مبهم حادثه نسبت به بازنشر و بازتوليد اخبار مربوط به آن كوشا بود. اين خبرنگار دو روز قبل از اين حادثه اعلام کرده بود که تهديد شده و جانش در خطر است، بعد از شنيدن خبر فوت وي ذهن، به سمت مشکوک بودن اين مورد معطوف مي‌‌شود. اهالي رسانه بايد تلاش كنند كه مشخص شود آيا اين اتفاق به واقع يک حادثه و تصادف بوده يا خير؟

 

اما هفته نامه غرب در این مدت روند انتشار خود را تغییر نداد و طی 2 هفته 2 شماره را روانه دکه های روزنامه فروشی کرد.

 

در صفحه "شهر" شماره 4 آبان ماه هفته نامه غرب یادداشتی از رضا ظهرابی با عنوان "استارت فاجعه برای شهر کرمانشاه" منتشر شده است که در آن به مسئله اجرای طرح تراکم در شهر کرمانشاه نگاهی انتقادی داشته است.

 

ظهرابی در یادداشت خود پس از آن که به وضعیت شهری کرمانشاه، سخنان استاندار کرمانشاه در خصوص طرح تراکم در وب نوشته های او و همچنین مخالفت یکی از اعضای شورای اسلامی شهر کرمانشاه با این طرح اشاره می کند، تاکید دارد که مدیران شهری با اجرای طرح تراکم، کرمانشاه را با مشکلات فراوانی روبرو خواهند کرد.

 

شماره دیگر این هفته که در 11 آبان ماه منتشر شد، به دلیل اخبار منتشر شده در استان کمی متفاوت تر از شماره پیشین خود بود.

 

طنز نویس ستون قهوه خانه این نشریه به سخنان معاون سیاسی و امنیتی استانداری کرمانشاه در خصوص ارتباط آمار خودکشی و انتخابات های ریاست جمهوری اشاره ای داشته و نوشته است: خدایا ما وقتی یک بزرگوار همچون حضرت آیت الله آزرمی دامت برکاته را داریم چه نیازی به نظریات پوسیده کارل پوپر و میشل فوکو و جان لاک فلان فلان شده انگلیسی داریم؟ از قدیم گفته اند آب در کوزه و ما تشنه لبان دور جهان می گردیم. این آیت الله حوزه نرفته خودمان از یک سال پیش که به کرمانشاه آمده روی یک نظریه کار کرده و سپس فرضیه خود را نیز دور از چشم آقای شاه آبادی و حاج جعفر آزمایش نموده و به این نتیجه رسیده است که در کرمانشاه بین خودکشی و انتخابات ریاست جمهوری رابطه مستقیم وجود دارد!  به این صورت که در سال های 84، 88 و 92 که انتخابات رباست جمهوری برگزار شده در کرمانشاه میزان خودکشی کاهش پیدا کرده است. البته این دانشمند شمالی فرضیه خود را فقط روی روز انتخابات آزمایش و متمرکز کرده و آمار خودکشی مثلا بین این هشت سال را در نظر نگرفته است. به هر جهت پیشنهاد می گرددبه دلیل اینکه روز برگزاری انتخابات خودکشی در کرمانشاه کم می شود، ضمن اینکه شورای فرهنگ عمومی روز برگزاری انتخابات را روز "روز بدون خودکشی" نامگذاری کند. شورای محترم نگهبان و وزارت کشور نیز دوره انتخابات ریاست جمهوری را از چهار سال به یک سال تقلیل دهند. یادش بخیر مرحوم ططری که می گفت: پیشنهاد داده ام هزاره فردوسی هر سال در کشور برگزار شود!

 

هفته نامه پویان غرب در گزارشی که تیتر اصلی این هفته نامه را به خود اختصاص داده است، به عملکرد نمایندگان استان نگاهی انتقادی داشته است.

 

نویسنده این نقد در ابتدای گزارش خود انتظار مردم از نمایندگان را توجه به حوزه انتخابیه خود، نرفتن به سفرهای بیهوده خارجی، ارائه گزارش عملکرد و نپرداختن به مسائل ملی و فراملی می داند.

 

 

در ادامه این گزارش نویسنده مثال هایی از نمایندگان ادوار گذشته استان می آورد و از آن ها به عنوان نمایندگانی با عملکردی مثبت یاد می کند. با این وجود در قسمت دیگری از این گزارش می بینیم که نویسنده عمل کردن نمایندگان به یکی از وظایف اصلی خود یعنی نظارت بر عملکرد وزاری دولت و استیضاح آن ها را  نشانه ضعف نماینده می بینید.

 

 هفته نامه آوای کرمانشاه در شماره 6 آبان ماه خود چالش آب را به عنوان تیتر اصلی خود انتخاب کرده است. این گزارش منتشر شده در آوای کرمانشاه مطلبی است از خبرگزاری ایرنا که به چالش و مشکل جدی کمبود آب در روستاها که به دلیل استفاده های نادرست از آب در کشاورزی روستاها به وجود آمده، اشاره داشته است.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها