سرویس: سیاسی کد خبر: 213175 10:54 - 1393/08/21

مرصاد گزارش می دهد؛

وزیر تاجر دولت یازدهم و دغدغه های جدیدش/ وقتی دولتمردان دغدغه سیگار مردم را دارند!

وزیر تاجر دولت یازدهم و دغدغه های جدیدش/ وقتی دولتمردان دغدغه سیگار مردم را دارند!

مرصاد نیوز: نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم اخیرا مجوز واردات یک کالای پر سود را به شرکتی خاص صادر کرده است.

به گزارش سرویس سیاسی شبکه اطلاع رسانی مرصاد، حکایت حاشیه های وزرای تاجر دولت یازدهم از مدت ها پیش با افشای حضور گسترده برخی از آنان در بسیاری از پروژه های اقتصادی آغاز شد.

 

شبکه اطلاع رسانی مرصاد چندی پیش در گزارشی (لینک گزارش)  با اشاره به این نکته اعلام کرد که یکی از وزاری دولت یازدهم سابقه حضور در هیئت مدیره بیش از 10 شرکت تجاری را دارد و همین مسئله باعث شده است که این فرد نتواند گزینه مناسبی برای وزارت خانه ای باشد که بایستی دغدغه رفع مشکلات صنعت کشور و نیازمندان حمایت در این عرصه را داشته باشد.

 

با این وجود می بینیم که کمی پس از این پیش بینی ها افشای صدور مجوز های عجیب و با حاشیه از سوی وزارت صنعت به برخی از کالاهای پر سود برای وارد شدن به کشور بر آن مسائل مهر تاییدی می زند.

 

 

انتشار اخبار مربوط به صدور مجوز از سوی نعمت زاده وزیر صنعت و معدن و تجارت برای واردات یک سیگار با برند آمریکایی نشان داد که حاشیه های وزیر تاجر دولت یازدهم کم نیست.

 

این موضوع که در مجلس نیز در حال بررسی است حاکی از آن است که نعمت زاده برای واردات سیگار مارلبرو به ایران مجوز صادر کرده است.

 

در سندی که به امضای وزیر صنعت رسیده، آمده است: مصوبات جلسه 92.12.12 مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور شامل موارد ذیل است:

 

بند 2- شرکت زرین تجارت خاورمیانه متعهد شد در اجرای تبصره (3) ماده (102) قانون برنامه پنجم توسعه از کمپانی تولید کننده و مالک برند، برنامه و تعهد تولید در ایران ظرف دو سال از آغاز واردات را اخذ و به مرکز ارائه نماید.

 

بند 3- شرکت زرین تجارت خاورمیانه اعلام نمود که نماینده انحصاری شرکت Philip Morris از تاریخ 15 فوریه 2007 تاکنون می‌باشد و چنانچه خلاف آن ثابت شود این مرکز نسبت به ابطال مجوزهای صادره اقدام خواهد نمود.

 

بند 4- شرکت زرین تجارت خاورمیانه پیشنهاد نمود که بنا بر روال و پذیرش قبلی معادل مبلغ شانزده میلیون (16.000.000) دلار آمریکا به نرخ رسمی بانک مرکزی ج.ا.ا روز پرداخت طی هفت قسط به حساب رابط خزانه که به طور رسمی از سوی مرکز به ایشان معرفی خواهد شد، پرداخت نماید. قسط اول قبل از صدور اولین مجوز ترخیص و به مبلغ یک میلیون و پانصد هزار (1.500.000) دلار آمریکا بوده و بقیه اقساط ماهانه پرداخت خواهد شد. در صورت عدم یا تأخیر در واریز، مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور رأساً و بدون اخطار قبلی نسبت به ابطال مجوز اقدام خواهد نمود.

 

صدور مجوز تولید برای کارخانه آمریکایی در ایران

 

اخبار دیگری حاکی از آن است که نعمت زاده با صدور مجوزی دیگر با احداث کارخانه تولید سیگار آمریکایی در ایران موافقت کرده است.

 


(سند صدور مجوز توسط نعمت زاده)

 

 

گمانه زنی های مختلف در خصوص صهیونیستی بودن یک سیگار

 

یکی از موضوعات مهم در خصوص این مجوز صادرات، ماهیت شرکتی است که سیگارها را تولید می کند.

 

بررسی ها نشان می دهد که شرکتی که مارلبرو  را تولید می کند متعلق به سرمایه داران صهیونیستی در آمریکاست. با این وجود نعمت زاده وزیر صنعت با رد این موضوع گفته است که فیلیپ موریس صهیونیستی نیست.

 

 

وی گفته است: اگر این شرکت صهیونیستی بود، به طور قطع چنین مجوزی را صادر نمی‌کردیم و پیش از آن، از این موضوع اطمینان حاصل کرده‌ایم.

 

در همین حال پورمختار، رئیس کمیسیون اصل 90 در واکنش به این اظهارات گفته است: حتی اگر در مورد صهیونیستی بودن شرکت فیلپ‌موریس تردید وجود داشته باشد باز هم باید در مورد واردات محصولات آن تا تعیین تکلیف نهایی منتظر بمانیم.

 

واردات سیگار تجارتی پر سود

 

به گزارش مرصاد، تجارت دخانیات در جهان پس از تجارت های دیگری مانند توریسم و مواد مخدر یکی از پر سود ترین تجارت های جهان است که در این حوزه مافیاهای فراوانی شکل گرفته است.

 

در گذشته بارها از وجود مافیاهای سیگار در ایران اخباری منتشر شده است که می تواند قابل توجه باشد.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها