سرویس: استان کرمانشاه کد خبر: 214901 11:07 - 1393/09/16

گزارش؛

شیوع یک پدیده در کرمانشاه/ بخت آزمایی با سهام های کاغذی

شیوع یک پدیده در کرمانشاه/ بخت آزمایی با سهام های کاغذی

مرصادنیوز: تلاش بخشی از جامعه برای رفتن راه صد ساله در یک شب از یک سو و کم رمقی نهادهای نظارتی از سوی دیگر میدان را برای وعده‌های سر خرمن برخی شرکت‌های فروش سهام کاغذی در کرمانشاه باز کرده است.

به گزارش مرصاد، افزایش سرمایه و بهره مندی از سود بیشتر موضوعی است که شاید بسیاری از افراد جامعه حتی اگر حقوق بگیر باشند هم کم و بیش به دنبال آن رفته و راه های متفاوت برای رشد پس اندازهای خود را تجربه کرده باشند.

همواره هم در محافل مختلف و فضای مجازی و در میان مردم بحث از این است که پس از انداز هایشان را چطور نگه داری کنند، طلا، دلار، بورس و در سالهای اخیر حتی بازار اتومبیل و مسکن هم به میدانی برای بخت آزمایی افزایش سرمایه تبدیل شد.

در این میان و در سالهای نزدیکتر اما پدیده جدیدی از شیوه های سرمایه گذاری بروز و نمود داشته است. خرید فروش سهام های کاغذی از شرکت هایی که وعده تأسیس شهرک ها و مراکز خرید و پاساژهای رویایی را به مردم می دهند.

اتفاقی که نه تنها در پایتخت شیوع پیدا کرده است که با حجم گسترده تبلیغات رسانه ای موج آن به استان هایی مثل کرمانشاه رسیده است. اگر سری به خیابان های پر رفت و آمد شهر بزنید حتما چشمتان به دفاتر فروش این گونه سهام ها که گاها نام آشنا و گاهی چندان شناخته شده نیستند خواهد افتاد.

پیشنهاد اغوا کننده بالارفتن 200 درصدی قیمت سهام ها

یکی از شهروندان کرمانشاهی پس از خروج از دفتر یکی از این شرکت های فروش سهام های کاغذی می گوید: سهام خریدم. به تشویق و ترغیب دوستانم این کار را انجام دادم.

وی در پاسخ به این سوال که این کاغذهایی که در دست شماست چه ضمانتی برای پولتان است، گفت: سال گذشته دوستان من هر یک از این سهام ها را 4 هزار تومان خریده اند اما الان هر سهم 12 هزار تومان است. کجا چنین سودی می توانید کسب کنید؟ خود شرکت تضمین کرده است که در هر شرایطی به قیمت روز این سهام ها را از دارندگان آن می خرد.

ارزش املاک و شرکت هایی که می فروشند کمتر از قیمت سهم هاست

یک کارشناس بازار سرمایه در این رابطه گفت: تردیدی وجود ندارد که باید نظارت دقیق تری روی اینگونه خرید و فروش ها صورت گیرد چرا که معمولا در این وضعیت ها چندان قوانین خرید و فروش سهام رعایت نمی شود.

فرهاد جلیلیان اظهار داشت: با بررسی هایی که انجام شده معمولا مشخص شده است که املاک یا شرکت هایی که توسط سهام های کاغذی به مردم می فروشند ارزش بسیار کمتری نسبت به قیمت گذاری ها دارند.

ضرورت جلوگیری از ایجاد بازارهای رقیب ناسالم برای بازار سرمایه

وی ادامه داد: این شرایط درست بدان معناست که در کنار بازرهای رسمی سرمایه مثل بورس و فرابورس، شما در حال میدان دادن به بازار های رقیب غیرشفاف و ناسالم باشید که این موضوع در آینده نه چندان دور ضربه های سنگینی به اقتصاد وارد می کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به بازگشایی و رواج دفتر فروش اینگونه سهام ها در استان کرمانشاه گفت: شهر کرمانشاه یک تالار بورس خوب با کارگزاری های فعال و معتبر دارد بنابراین به مردم پیشنهاد می شود به جای سپردن سرمایه های خود به کاغذهایی که ضمانت چندان محکمی ندارند در بورس سرمایه گذاری کنند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: سازمان بورس می تواند برای ساماندهی این عرصه به میدان بیاید یا حتی مراجع قانونی برای بررسی این وضعیت دست به کار شوند.

به هر حال سازمان بورس که چرایی عدم ورود خود برای بررسی این عرصه را اعلام نمی کند بنابر این باید منتظر اقدام دستگاه قضایی یا دستگاه های نظارتی در راستای حمایت از سرمایه های مردم باشیم.

گرچه خود مردم نیز باید با هوشیاری بیشتر پیش از آنکه سرمایه های چندین ساله آنها با یک بی احتیاطی به خطر بیافتد نسبت به حوزه ای که سرمایه گذاری می کنند بیشتر باشد.

در رابطه با چند شرکت فروش سهام به دولت تذکر دادیم

نماینده مردم شهرستان سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی در این رابطه گفت: در رابطه با فروش چنین سهام هایی بارها در مجلس تذکر داده ایم اما واقعیت این است که به این موضوع چندان ترتیب اثر داده نشده است.

محمد ابراهیم محبی اظهار داشت: متاسفانه در این عرصه ها شاهد وعده های آنچنانی و پولدار شدن های یک شبه هستیم که خود همین موضوع نشان از شک و شبهه در این نوع سرمایه گذاری هاست و مردم فهیم استان کرمانشاه بهتر است در این زمینه با دقت و هوشیاری و بررسی بیشتری تصمیم بگیرند.

نهادهای نطارتی علاج واقعه قبل از وقوع کنند

وی افزود: جالب اینجاست که این شرکت ها هیچ نوع سودی به خریداران خود نمی دهند و کسانی که سهام خریده اند فقط باید در انتظار افزایش قیمتی که البته باز هم در اختیار خود این شرکت هاست بنشینند. معمولا هم هر از چندگاهی برای جذب مشتریان بیشتر اعلام می کنند که سهام ما چند هزار تومان گران شده است.

محبی خاطرنشان کرد: در این رابطه در خصوص بعضی از شرکت ها به دولت تذکر داده ایم اما واقعیت این است که در این میان باید نهادهای نظارتی کار خود را بهتر انجام دهد.

وی افزود: نباید منتظر باشیم که اتفاقات ناگواری بیفتد بعد وارد عمل شویم بلکه باید با نظارتهای دقیقی از هم اکنون علاج واقعه را قبل از وقوع داشته باشیم. به هر حال هر کسی که می خواهد اقدام به فروش سهام کند باید از مسیرهای قانونی خود وارد عمل شود نه اینکه کاغذ چاپ کند و بفروشد.

بر اساس این گزارش، مردم و شهروندان کرمانشاهی با توجه به بالا گرفتن تب خرید و فروش چنین سهام هایی باید با هوشیاری بیشتری عمل کنند و بابت دفاتر شیک و ظاهر آراسته فروشندگان آن سرمایه و پس از انداز خود را به کسی نسپارند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها