سرویس: بین الملل کد خبر: 215846 01:25 - 1393/09/27

مرصاد گزارش می دهد؛

تخفیف؛ راه حل مقابله با کارشکنی آل سعود در فروش نفت/ لبخند ایران به خریداران آسیایی طلای سیاه

تخفیف؛ راه حل مقابله با کارشکنی آل سعود در فروش نفت/ لبخند ایران به خریداران آسیایی طلای سیاه

مرصاد نیوز: در شرایطی که قیمت نفت با کاهش شدید روبرو شده و در این میان عربستان سعودی نیز در کنترل قیمت کارشکنی می کند، راه حل ایران در کنترل بازار نفت خود تخفیف قیمت به خریداران آسیایی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی مرصاد، همکاری های پشت پرده عربستان سعودی با آمریکایی ها در جهت وارد آوردن فشار به ایران در ماه های اخیر نمود بیش تری به خود گرفته و این مسئله به روشنی در قضیه پایین آمدن قیمت نفت مشهود است.

 

کارشکنی های اخیر عربستان سعودی در همکاری با کشورهای دیگر عضو اوپک برای بالا بردن قیمت نفت باعث شده است که بازار جهانی نفت با افت قیمت روزانه روبرو شود به طوری که قیمت ها به پایین ترین حد خود در طول سالیان گذشته رسیده اند.

 

هم اکنون قیمت نفت خام برنت در بازار جهانی با قیمت 60-61 دلار و  نفت خام امریکا  با قیمت 56-57 دلار به فروش می رسد تا اهداف پشت پرده این سیاست به نتیجه برسد.

 

سعودی ها بر اساس توافقی که با آمریکایی ها داشته اند، تضمین کرده اند که قیمت نفت را پایین نگه دارند تا ایران در جریان مذاکرات با فشار های اقتصادی روبرو شود.

 

 

در این میان مقامات ایرانی در برابر این مسئله واکنش های متعددی داشته اند و با توطئه خواندن این مسئله آن را یک سیاست کم اثر دانسته اند.

 

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در این خصوص گفته بود: کاهش قیمت نفت خام صرفا یک موضوع اقتصادی نیست بلکه ناشی از توطئه و برنامه ریزی سیاسی برخی از کشورها بوده است.

 

رییس جمهوری افزود: کاهش قیمت نفت توطئه ای علیه مردم منطقه و مسلمانان بوده که نفع آن صرفاً برای برخی دیگر از کشورها می باشد.

 

روحانی با بیان اینکه مردم منطقه این گونه توطئه ها علیه جهان اسلام را از یاد نخواهند برد ، اظهارداشت: مسلما مردم به این توطئه عکس العمل نشان خواهند داد و کشورهایی که پشت این توطئه هستند باید بدانند که نفرت را در جهان اسلام نسبت به خود افزایش می دهند.

 

 

رییس جمهوری تاکید کرد: مردم مطمئن باشند دولت توانایی اداره کشور را به خوبی و با همین قیمت نفت دارد و این کاهش ، عدم اتکای بودجه کشور به نفت را افزایش می دهد.

 

همچنین دیگر مقامات ایرانی تاکید کرده اند که اقتصاد ایران توانایی اداره شدن با قیمت نفت پایین را هم دارد.

 

نوبخت سخنگوی دولت نیز در این خصوص گفته است: در بودجه کل کشور کمتر از یک سوم منابع ما ناشی از منابع نفتی است که اگر این هم حل شود ، می توانیم با صرفه جویی و استفاده از دیگر ظرفیتها کشور را اداره کنیم.

 

قاطعانه اعلام می کنم که منابع داخلی آنقدر هست که اگر نفت را از اقتصاد جدا کنیم ، هر چند سختیهای خاص خود را دارد اما کشور قابل اداره است و مسیر رشد اقتصادی و رفاه مردم را طی خواهیم کرد.

 

وی گفت: همانطور که ملاحظه کردید در چند ماه اخیر با وجود کاهش قیمتها از رشد اقتصادی منفی به رشد مثبت رسیدیم و این روند می تواند ادامه داشته باشد.

 

لبخند ایران به خریداران آسیایی نفت

 

در واکنش به کاهش قیمت نفت، مقامات ایرانی برای کنترل بازار نفتی خود و حفظ رقابت با دیگر تولید کنندگان در تلاش هستند که فروش به کشورهای آسیایی را افزایش دهند.

 

بر همین اساس بلومبرگ به نقل از چند مقام آگاه گزارش داده است که ایران برای دفاع از سهم بازار نفتی خود تخفیف بی‌سابقه در نظر گرفت.

 

 

بلومبرگ گزارش داد: پس از عربستان و عراق این بار ایران تصمیم به دادن تخفیف نفتی به مشتریان آسیایی خود گرفت.

 

در گزارش بلومبرگ به نقل از چند مقام آگاه آمده است: ایران به منظور حفظ کردن سهم بازار خود تخفیف بی‌سابقه 1.80 دلاری در هر بشکه را برای تحویل در ماه ژانویه، برای مشتریان نفتی آسیایی خود درنظر گرفت که این مقدار تخفیف در 14 سال اخیر گزارش نشده است.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها