سرویس: بازارواقتصاد کد خبر: 216930 09:34 - 1393/10/11

گزارش مرصاد؛

فریاد سرمایه گذاران در یک مرز بین المللی از گلوی مجلس/ تذکر کم سابقه 180 نماینده به کلیددار دولت برای بخت بسته "خسروی"

فریاد سرمایه گذاران در یک مرز بین المللی از گلوی مجلس/ تذکر کم سابقه 180 نماینده به کلیددار دولت برای بخت بسته "خسروی"

مرصادنیوز: آوازه مشکلات سرمایه گذاران بخش خصوصی از پشت مرز بسته قصر شیرین به مجلس شورای اسلامی رسیده است تا 180 نماینده به دلیل بسته بودن بخت اقتصادی این منطقه و انسداد مرز خسروی به رئیس جمهور تذکر دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، مرزخسروی یکی از استراتژیک ترین مبادی ورود خروج ایران به عراق است که در حال حاضر قلب تپنده مبادلات اقتصادی ایران با سرزمین هزار و یک شب محسوب می شود.

 

مرز خسروی که قسمتی از ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک شهرستان قصرشیرین با عراق است به حوزه عربی کشور عراق متصل است و روزانه صدها کامیون و محموله اقتصادی از این مرز با استانهای عراق عرب مبادله می شود.

 

ویژگی های بارز مرز خسروی و سرمایه گذاری های سنگین برای زیرساختها

 

یکی از ویژگی های بارز مرز خسروی داشتن کمترین فاصله از ایران با اماکن مقدسه عراق است که این موضوع هرساله با برگزاری دعای شکوهمند عرفه در این مرز، نمود بیشتری پیدا می کند. عاشقانی که برای برپایی دعا در نزدیک ترین نقطه ایران به کربلای معلی اجتماع می کنند.

 

خاطره ورود اولین کاروان آزادگان سرفرازمیهن در ۲۶ مرداد سال ۶۹ نیز از خسروی یک نوستالژی خاص در اذهان مردم ایران ساخته است.

 

این مرز تا پیش از وقوع حادثه تروریستی برای برخی هموطنان، روزانه شاهد تردد ده ها کاروان زیارتی به عتبات عالیات بود. حادثه ای که پس از آن تردد زوار از مرز کرمانشاه به مهران در ایلام منتقل شد.

 

انسداد مرز خسروی ضریان اقتصادی این منطقه را مخصوصا برای سرمایه گذارانی که با امید به تردد مسافر از این مسیر مبالغ سنگینی تسهیلات دریافت کرده اند به شماره انداخته است.

 

موضوعی که شبکه اطلاع رسانی مرصاد در گزارشی با عنوان "سرمایه گذارانی که داشته های آنها به مزایده گذاشته می شود/ کام تلخ هتل داران قصرشیرینی از منطق بانکها" پیشتر به آن پرداخته است.

 

بر همین اساس 180 نماینده مجلس در تذکر و بیانیه ای به رئیس جمهور در خصوص بسته بودن مرز خسروی تذکر داده و خواستار بازگشایی آن شدند.

 

تذکر 180 نماینده به رئیس جمهور

 

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه در این رابطه از تذکر 180 نماینده به رئیس جمهور برای بازگشایی هرچه سریعتر مرزخسروی خبر داد و گفت: با وجود ساخت هتل ها و زائرسراهای بسیار توسط سرمایه گذاران دراین منطقه اما بسته بودن مرز خسروی مشکلات بسیاری را برای هتل داران به وجود آورده است.

 

محمد ابراهیم محبی در گفتگو با مرصاد اظهار داشت: انسداد مرز خسروی مشکلات عمده ای را برای مردم شهرستان های مرزی و البته سرمایه گذاران بخش خصوصی در این منطقه به وجود آورده است.

 

وی ادامه داد: مردم و بخش خصوصی از بانکها تسهیلات زیادی را در یافت کرده اند و تا زمانی که تردد زوار وجود داشت به موقع نسبت به بازپرداخت طرح ها اقدام می کردند اما انسداد مرز باعث شد که اکنون معوقات زیادی داشته باشند و بدون تقصیر با مشکل مواجه شوند.

 

محبی گفت: در این تذکر نمایندگان از رئیس جمهور و البته طرف عراقی خواسته شده است که با در نظر گرفتن امنیت تردد زوار نسبت به فراهم شدن مقدمات بازگشایی مرز خسروی اقدام کنند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها