سرویس: بازارواقتصاد کد خبر: 216966 12:55 - 1393/10/11

عضو کمیسیون انرژی مجلس با مرصاد مطرح کرد:

مشکلات لایحه بودجه دولت جدی است/ از دیده نشدن اقتصاد مقاومتی تا غرق شدن دو سوم بودجه در نفت

مشکلات لایحه بودجه دولت جدی است/ از دیده نشدن اقتصاد مقاومتی تا غرق شدن دو سوم بودجه در نفت

مرصاد نیوز: عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت هنوز طرحی در رابطه با سقوط قیمت نفت و تاثیر آن بر بودجه کشور ارائه نداده است و مجلس نیز نمی داند باید با کدام تیم اقتصادی دولت در این باره صحبت کند.

حجت الاسلام سید مهدی موسوی نژاد در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی مرصاد، با اشاره به اینکه دولت در لایحه بودجه سال آینده تمهیدی برای نواسانات و سقوط قیمت نفت نیاندیشیده است، اظهار داشت: کمیسیون انرژی بناست طرحی را در رابطه با سقوط قیمت جهانی نفت به مجلس ارائه دهد و منابع درآمدی جایگزینی را به جای منابع نفتی در بودجه آینده کشور در نظر بگیرد که این پیشنهادات اکنون در مرحله تصویب در خود کمیسیون هستند.

 

رئیس مجمع نمایندگان بوشهر ادامه داد: اعتقاد کمیسیون انرژی در حوزه ردیف بودجه منابع نفتی بر این است که نوسانات و افت قیمت نفت تهدید جدی ای برای آینده اقتصادی کشور است و حتما باید راه چاره ای برای این تهدید اندیشیده شود.

 

موسوی نژاد با اشاره به اینکه هنوز نزدیک به دو سوم بودجه سال آینده کشور با اتکا به منابع نفتی است تاکید کرد: نوسانات قیمت نفت تاثیر زیادی بر اقتصاد کشور می گذارد و معلوم نیست دولت با چه سیاستگذاری ای قیمت نفت خام را بر مبنای هفتاد و دو دلار گذاشته است که این قضیه اصلا منطقی نیست و این روند سقوط قیمت نفت اگر ادامه یابد یا در همین نقطه ایستا شود طبعا با مشکل جدی مواجه خواهند شد.

 

وی افزود: با یک تخمین ساده هم می توان فهمید که در نظر گرفتن این قیمت برای هر بشکه نفت خام قطعا آینده کشور را تهدید می کند.

 

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، سوال از وزیری خاص در رابطه با نحوه بستن بودجه را رد کرد و گفت: بودجه هر سال را هیئت دولت تنظیم و ارائه می کند اما در این دولت ما شاهد چند تیم اقتصادی هستیم و یکی از مشکلات مجلس هم این است که بالاخره باید با کدام تیم در رابطه با مشکلات بودجه صحبت و رایزنی کند. این تیم های اقتصادی دولت همچنین با دیدگاه های متفاوت و بعضا مخالف یکدیگر هستند اما چیزی که مسلم است، مجلس وظیفه خود را در رابطه با برطرف شدن مشکل انجام خواهد داد.

 

موسوی نژاد یکی دیگر از مشکلات بودجه آینده کشور را دیده نشدن اقتصاد مقاومتی در آن قلمداد و تصریح کرد: زیربنا و زیرساخت های بودجه سال 94 باید مبتنی بر اقتصاد مقاومتی باشد که متاسفانه چنین چیزی نیست و مجلس قطعا تغییراتی در بودجه را به این سمت و سو ها خواهد داشت و دولت نیز باید همراهی بکند چرا که مشکلات بودجه جدی هستند و در صورت عدم همراهی دولت کشور به مشکل بر خواهد خورد.

 

وی در پایان تاکید کرد: کمیسیون انرژی به صورت جدی پیگیر رفع مشکلات واقع در بودجه آینده کشور است و طرح های خوبی را هم برای رفع آنها در دست تصویب و اجرا دارد.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها