سرویس: اجتماعی کد خبر: 217031 03:43 - 1393/10/13

با 15 پله سقوط نسبت به آغاز پاییز 92؛

کرمانشاه "بیکارترین استان کشور" لقب گرفت/ وقتی طوفان بی تدبیری با بادی آغاز شد

کرمانشاه "بیکارترین استان کشور" لقب گرفت/ وقتی طوفان بی تدبیری با بادی آغاز شد

مرصادنیوز: سازمان آمار ایران در حالی نرخ بیکاری استان کرمانشاه در پایان سه ماه سوم سال جاری را 15.3 درصد اعلام کرد که این عدد بسیاری از استانهای محروم کشور مانند سیستان بلوچستان و ایلام را در مقابل کرمانشاه رو سپید کرده است.

سرویس اجتماعی شبکه اطلاع رسانی مرصاد/ یکی از حساس ترین استان های کشور در غرب ایران کرماشاه است. کیلومترها مرز مشترک با عراق و مرکزیت جغرافیایی نسبت به سایر استان های غربی از کرمانشاه یک استان با کارویژه فرامنطقه ای ساخته است.

 

شرایط خاصی مثل پتانسیل های گردشگری و در مسیر ترانزیت سوخت و کالا بودن این استان را در موقعیتی قرار داده است تا بتواند با بهره گیری از این مزیت های نسبی بسیاری از شاخص های توسعه و پیشرفت را بهبود بخشد. شاخص هایی که یکی از مهمترین آنها اشتغال است.

 

بی بهره ماندن کرمانشاه از یک مدیریت دور اندیش

 

اما لازمه غیر قابل چشم پوشی برای بهره گیری از این موقعیت ها برنامه ریزی مدون و البته چشم انداز صحیح مدیریتی برای رسیدن به هدف خواهد بود که استان کرمانشاه از این خصوصیت های لازم در دولت جدید به اذعان کارشناسان بی بهره بوده است.

 

مدیریتی کاملا معطوف به مسائل سیاسی به گونه ای که گاهی جابه جایی یک مدیر سطح سه، مدتها انرژی مدیریت ارشد استان و برخی از معاونین وی را به خود معطوف می کند دیگر زمانی برای پیگیری مجدانه شاخص های منفی و فعالیت های اثر بخش توسعه ای نخواهد داشت.

 

مدیریتی که برای بهبود وضعیت رفاهی و اقتصادی استان تنها به جمله های کلیشه ای مانند "بیکاری وحشتناک است" یا "این آمار در شأن مردم نیست" بسنده کرده است.

 

نرخ بیکاری 15.3 درصدی سوغات یک سال و نیم مدیریت سیاست زده

 

سازمان آمار ایران در حالی نرخ بیکاری استان کرمانشاه در پایان سه ماه سوم سال جاری را 15.3 درصد اعلام کرد که این عدد روی بسیاری از استانهای محروم کشور مانند سیستان بلوچستان و ایلام را در مقابل کرمانشاه سپید کرد است.

 

به کار گیری مهره هایی کم تجربه، به شدت سیاست زده و به دور از دغدغه شاخص های رفاهی برای مردم و به عبارت دیگر افرادی که هم و غم آنها تندروی های خارج از چارچوب های سیاسی تعریف شده است شانسی برای بهبود شاخص های منفی باقی نخواهد گذاشت.

 

فرماندارانی که بعضا سودای کاندیداتوری برای دور آینده انتخابات مجلس را دارند، فرماندارانی که با حاشیه سازی های فراوان خود را سوژه اصلی رسانه های کشور کرده اند، مهره هایی که صرفا به دلیل نزدیکی با یک شخص یا جریان افراطی بر مسندهای حساس تکیه می زنند و.... نیز از جمله مواردی است که اذهان را نسبت به اندیشیدن یک تدبیر نا امید می کند.

 

حنای بی رنگ مقصر دولت قبل است

 

تکرار ترجیع بند تکراری "مقصر دولت قبل است" نیز در یک سال و اندی که از عمر دولت محلی در استان کرمانشاه گذشته دیگر چندان خریدار نخواهد داشت اما همچنان مدیریت ارشد استان به بهانه مختلف سعی می کند از این دستاویز برای پوشاندن ضعف ها استفاده کند.

 

مدیریتی که در آغاز ورود خود به استان هیچ هدفگذاری را مشخص نکرد اما با تأکید بر یک آمار سرسام آور، بیکاری را در کرمانشاه وحشتناک توصیف کرد.

 

یکی از مهمترین شاخص های ارزیابی توسعه برای یک کشور، منطقه و یا استان نرخ بیکاری است. کرمانشاه به عنوان مرکز ثقل جغرافیایی و اقتصادی غرب کشور و شاهراه ارتباط با بازار عراق همواره از معضل آمار بالای جمعیت بیکار رنج برده است.

 

موضوعی که رهبر معظم انقلاب در سفر خود به کرمانشاه نیز به صورت ویژه بر آن تأکید کرده و به عنوان یکی از دغدغه های خود برای استان از آن یاد کردند.

 

آمار 10.5 درصدی تابستان 92، نرخ بیکاری 15 درصدی پاییز 92 و در نهایت آمار 20.7 درصدی زمستان 92 که کرمانشاه را بیکارترین استان کشور معرفی می  کرد را می توان به عنوان تب و لرز بیکاری کرمانشاه در تابستان و زمستان یاد کرد.

 

این آمار در پایان بهار 93 برای استان 14.7 درصد از سوی مرکز آمار ایران اعلام شد، موضوعی که علی رغم کاهش 5 درصدی نسبت به دوره سه ماهه قبل، کرمانشاه را در رده چهارمین استان بیکار کشور در کنار کهکیلویه و بویر احمد  قرار داده است.

 

همه این آمارها در پاییز 93 به عدد 15.3 درصدی و صدرنشینی کرمانشاه ختم می شود.

 

رسیدن به وضعیت کنونی قابل پیشبینی بود

 

نماینده مردم شهرستان سنقر و کلیایی در این رابطه به خبرنگار مرصاد گفت: این وضعیت برای استان کرمانشاه گرچه قابل قبول نیست اما قابل پیشبینی بود.

 

محمد ابراهیم محبی گفت: موضوع روشنی است  که سپردن مصادر کلیدی به افراد غیر متخصص و با دغدغه های سیاسی نتیجه اش فشار بر مردم و بالا رفتن این آمارهای منفی خواهد بود خواهد بود.

 

عضو کمیسیون عمرانی مجلس به سرعت کند برخی از پروژه های نیمه تمام در کرمانشاه اشاره کرد و گفت: اهتمام به نهایی شدن این پروژه ها چندان وجود ندارد در حالی که تکمیل انها فرصتی برای اشتغال زایی است.

 

نماینده مردم خانه ملت گفت: مدیریت ارشد استان کرمانشاه باید گزارش دهد که برای وضعیت اسف بار بیکاری در استان کرمانشاه چکاری انجام داده است. باید این گزارش ها به مردم ارائه شود.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، کارشناسان اقتصادی عدم تحرک پویایی و انگیزه مدیریتی در اداره امور استان را نتیجه وضعیت غیر قابل قبول بیکاری در کرمانشاه می دادند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها