سرویس: بازارواقتصاد کد خبر: 217044 12:05 - 1393/10/13

در گفتگو با مرصاد مطرح شد؛

دولت قادر به استفاده از ظرفیت جمهوری اسلامی برای مواجه با توطئه نفتی نبوده است/ اقتصاد مقاومتی راهکار مدیریت منابع محدود

دولت قادر به استفاده از ظرفیت جمهوری اسلامی برای مواجه با توطئه نفتی نبوده است/ اقتصاد مقاومتی راهکار مدیریت منابع محدود

مرصادنیوز: دبیر دوم کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات با اشاره به موضع انفعالی دولت در مواجهه با دسیسه کاهش قیمت نفت گفت: سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی بهترین اقدام برای مدیریت منابع محدود توسط دولت است.

اسماعیل جلیلی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی مرصاد، گفت: توجه به تولید برای کمک به رشد اقتصادی، بهره گیری از ظرفیت هایی مانند سرمایه های نیرو انسانی، فناوری های بومی و حرکت به سمت شرکت های دانش بنیان و دیگر برنامه های ابلاغ شده در سیاست های اقتصاد مقاومتی، راه پیش روی دولت را تبیین کرده است.
 
 
وی افزود: دولت نیز در همین راستا اقداماتی را انجام داده است و در پی کاهش وابستگی خود به نفت است و ما امیدواریم در مرحله اجرای این سیاستها هم دولت همین قدر پایبندی به آن را نشان دهد.
 
 
دبیر دوم کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات با اشاره به اینکه سیاستهای اقتصاد مقاومتی یک نقشه راه است و باید در طول چند سال با استمرار به آن پرداخته شود اظهار داشت: رویکرد این دولت می بایست به سمت تحقق این سیاستها باشد که البته این چیزی نیست که بشود در دوره یکساله یا دو ساله به آن ها رسید چون زیرساختهای اقتصاد مقاومتی ابتدا باید تامین و اجرایی شود، در بودجه آینده نیز ما باید نیل به  سمت این سیاستها را مشاهده کنیم.
 
 
وی ادامه داد: توجه بیشتر به شرکت های دانش بنیان، کاسته شدن تکیه بر روی منابع نفتی و کم شدن میزان تملک دولت بر منابع دارایی ها نشان از رویکرد اقتصاد مقاومتی در بودجه آینده دارد که البته این میزان از توجه ناچیز است و می بایست بیش از این به اقتصاد مقاومتی پرداخته می شد.
 
 
بازی های سیاسی در منطقه به سمت محدود کردن منابع داخلی ایران است
 
 
جلیلی بازی های سیاسی جدید را در منطقه دلیل محدودیت منابع در کشور خواند و تصریح کرد: دولت با توجه به این اقدامات باید کشور را به سوی تمرکز بر مدیریت منابع خود که همان اقتصاد مقاومتی است ببرد و اتخاذ دیدگاه شعاری نسبت به این قضیه یک بی انصافی است.
 
 
نماینده لالی، مسجد سلیمان، هفتگل در مجلس شورای اسلامی پدید آوردن زیر ساختهای متناسب را مهم ترین اقدام در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی خواند و افزود: از مولفه های مهم اقتصاد مقاومتی توجه به زیر ساخت های حمل و نقل، استفاده از منابع خدادادی و نحوه بهره برداری از بازار های منطقه و مولفه های دیگر است که البته دولت تا حدودی به این مولفه ها توجه کرده است، که البته در این خصوص نیل به این سیاستها مهم است.
 
 
جلیلی افت قیمت نفت را حاصل دو استراتژی منطقه ای و فرا منطقه ای توصیف کرد و ادامه داد: افت قیمت نفت توسط سیاست آمریکا و همپیمانانش اقدامی برای تحت فشار قرار دادن نظام جمهوری اسلامی است و یکی از فازهای عملیات اجرایی تحریم هاست که روند نزولی قیمت نفت در این بازه زمانی مشخصا بیانگر همین موضوع است هرچند که دلیل آن را چیز دیگری اعلام می کنند.
 
 
وی با اظهار تاسف از استراتژی دولت در مواجهه با این فاز تحریم ها تاکید کرد: متاسفانه دولت در حال دنباله روی و پیگیری این شرایطی است که دشمنان ما ایجاد کرده اند در صورتی که انتظار می رفت با توجه به سابقه طولانی جمهوری اسلامی در حوزه نفت، دولت شرایط بازار را با استفاده از ظرفیت های عظیم خود در حوزه نفتی به نفع خود تغییر بدهد که این کار البته ممکن بود اما اکنون متاسفانه جمهوری اسلامی با سیاستهای اتخاذی دولت بازیگری خود را در این حوزه از دست داده است و دنباله رو سیاستهای جهانی شده است.
 
 
دبیر دوم کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات سیاستهای دولت را در وضع کنونی انفعالی خواند و تصریح کرد: دولت این شرایط را که قدرتهای جهانی بر علیه او ایجاد کرده اند پذیرفته است و نسبت به آن هم یک موضع انفعالی گرفته که این اصلا خوشایند نیست و شاید بتوان گفت همین اتخاذ برخی از رویکرد های اقتصاد مقاومتی در بودجه آینده کشور معلول این شرایط باشد.
 
 
جلیلی در پایان تصریح کرد: به منظور بی اثر کردن این تحریم ها می بایست تولید و پالایش منابع نفتی را در داخل خود کشور پیگیری کنیم و ظرفیت های خود را در این حوزه بالاتر ببریم.
whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها