سرویس: بازارواقتصاد کد خبر: 217170 15:06 - 1393/10/14

صدری در گفتگو با مرصاد:

گزینش جناحی مدیران در بورس برای اقتصاد فاجعه آمیز است/ یک و نیم برابر ظرفیت موجود در ایران نقدینگی وجود دارد

گزینش جناحی مدیران در بورس برای اقتصاد فاجعه آمیز است/  یک و نیم برابر ظرفیت موجود در ایران نقدینگی وجود دارد

مرصاد نیوز: عضو انجمن اقتصاددانان ایران گفت: یکی از مشکلات در اقتصاد گزینش جناحی مدیران در بورس است که این مسئله برای اقتصاد شرایطی نامناسبی را به وجود می آورد.

محمد باقر صدری در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی مرصاد، با اشاره به پیش بینی وضعیت کنونی بورس از ماه ها قبل اظهار داشت: بورس ایران یک بورس ملی است و عرضه سهام کارخانجات تنها در ایران و از طریق همین بورس امکان پذیر است.

 

وی افزود: گرچه اسم بورس ملی ایران در بورس های بین المللی ثبت شده است اما به عنوان یک بورس بین المللی محسوب نمی شود.

 
وی ادامه داد: این بورس در شرایط مختلف اقتصادی نوسان دارد. به عنوان مثال در مواردی که اقتصاد رو به رشد است، افزایش پیدا می کند و در مواردی که اقتصاد در افت و خیز است رو به کاهش می گذارد. اکنون نیز روند کاهشی شاخص بورس چند ماهی است که تداوم دارد و هم اکنون نیز شاهد کاهش پی در پی آن هستیم.
 
 
این استاد برجسته اقتصاد تصریح کرد: افزایش و کاهش واحد های بورس دارای ظرفیت و گنجایش مشخصی است. چندی پیش ما شاهد افزایش 78 هزار واحدی در بورس ایران بودیم اما متاسفانه در آن زمان مسئولان دنبال تدبیری برای دوران کاهش واحد ها در بورس نبودند در حالی که این دوران رکود در بورس کاملا پیش بینی می شد و این افزایش ها مطمئنا دوران کاهشی را نیز داشت.
 
 
صدری با اشاره به اوضاع کنونی منطقه و تاثیرات منفی آن بر اقتصاد ایران تاکید کرد: خاورمیانه هم اکنون منطقه مطلوبی برای فعالیت اقتصادی نیست و این به دلیل کاهش قیمت نفت، تلاش های گوناگون نظام سلطه و تشکیل گروه های گوناگون برای نابود کردن زیر ساخت های کشور های منطقه مانند سوریه است.
 
 
وی با مهجور خواندن بورس در ایران افزود: اصولا در کشور ما بورس را کسی جدی نگرفت و مسئولین آن تدابیر نادرستی را برای آن اتخاذ کرده اند. به عنوان مثال ما در هیچ جای دنیا شاهد بورس های شهرستانی نیستیم که البته این اتفاق در دوران اصلاحات رخ داد.
 
 
وی گفت: از جمله بی اعتنایی ها به این مقوله اقتصادی را نیز می توان جوان گرایی خواند چرا که جوان گرایی در دو حوزه مضرات زیادی دارد که یکی بانک مرکزی و دیگری بورس است. ما متاسفانه در طول این سالها شاهد این جوان گرایی بوده ایم که ثمره مثبتی را در قبال آن حس نکرده ایم.
 
 
صدری ادامه داد: از طرفی برخی مدیران ما، با چمدان پول و جیب پر از دلار عهده دار مسئولیت خود می شوند و وقتی چمدان و جیبشان خالی شد، شیوه مدیریتی و ابتکاراتشان نیز تمام می شود و فاقد راهکار برای خروج از این وضعیت هستند.
 
 
این استاد برجسته دانشگاه برخی گفته های مسئولان را توجیه وضعیت فعلی قلمداد کرد و اظهار داشت: اکنون که شاخص ها روی به کاهش دارند ما شاهد توجیه های مختلف مسئولان برای وضعیت فعلی هستیم در حالی که هیچ کار علمی ای در این خصوص انجام نشده است و یکی از ضررهای این افت شاخص سهام افزایش نقدینگی در جامعه است.
 
 
صدری با موظف دانستن دولت برای جلوگیری از رشد نقدینگی گفت: افزایش نقدینگی در کشور ما امروز به شکل یک فاجعه در آمده است. این میزان از 650 هزار میلیارد تومان عبور کرده است در حالی که اقتصاد ایران بیش از 350 تا حداکثر 400 هزار میلیارد تومان ظرفیت نقدینگی را ندارد و عملا یک و نیم برابر در ایران نقدینگی وجود دارد. زمانی که بورس هم روی به رکود می گذارد این نقدینگی بیشتر نیز خواهد شد و مردم را مجبور خواهد کرد که یا در بانک ها و یا در بازار آزاد اقدام به سرمایه گذاری برای سوددهی خود کنند.
 
 
وی ادامه داد: بورس در ایران نهادی است که در اقتصاد ملی حضور قابل توجه و تاثیر گذار دارد که البته یکی از مشکلات آن گزینش جناحی مدیران برای آن است. این امر متاسفانه بعضا باعث ترجیح منافع جناحی بر منافع ملی در اقتصاد می شود.
 
 
صدری اقتصاد را عرصه ای حساس خواند و تصریح کرد: متاسفانه هرگونه بی تدبیری در این حوزه مستقیما مردم را متوجه ضرر خواهد کرد مانند اتفاق ناگواری که در بهمن سال 91 رخ داد و آن کاهش ارزش پول ملی بود.
 
 
عضو انجمن اقتصاددانان ایران در رابطه با کاهش ارزش پول ملی تاکید کرد: متاسفانه در شرایط فعلی کسی پیگیر افزایش ارزش پول ملی نیست از این جهت که تا کنون کاری برای این قضیه انجام نداده است. این در حالی است که همین کاهش ارزش پول ملی باعث شد ما نتوانیم از درآمد های نفتی ای که در دهه هشتاد به دست آوردیم استفاده لازم را ببریم.
 
 
وی تاکید کرد: با سامان دادن به ارزش پول ملی نیز میتوان بورس را کنترل و ساماندهی کرد که این قضیه امری دور از دسترس نیست. ما شاهد دو نمونه ترکیه و آرژانتین هستیم که ظرف مدت کوتاهی توانسته اند ارزش پول ملی خود را افزایش دهند.
 
 
وی افزود: شما به عنوان خبرنگاران شبکه اطلاع رسانی مرصاد که به عنوان یک رسانه ارزشی محسوب می شود سعی کنید این موضوع را از دولت مطالبه کنید تا بلکه در بحث اقتصاد کشور گشایشی صورت بگیرد. اگر چه متاسفانه نگاهی هم که منجر به عدم انجام کاری برای افزایش ارزش پول ملی می شود نگاه زود گذرانه به این مقوله برای بحث تاثیر آن بر صادرات غیر نفتی است که در کوتاه مدت موثر و در بلند مدت زیان های زیادی را متوجه کشور میکند.
 
 
صدری رکود مورد نظر رئیس جمهور را نه از دولت نهم و دهم که از ابتدای شروع تحریم ها خواند و تصریح کرد: رکودی که مطرح می شود از دولت های گذشته وجود داشته است و چیز جدیدی نیست چرا که این رکود ناشی از تحریم های ظالمانه است؛ اگرچه سیر آن از سال 89 به بعد صعودی شد و البته ادغام برخی وزارتخانه ها نیز متاسفانه به دلیل اثراتی که میگذاشت باعث دامن زدن به این قضایا شد.

 

وی در پایان گفت: دولت یازدهم نیز با همین شرایط دولت را تحویل گرفت و با آغاز مذاکرات تا حدی توانست تورم و رکود تورمی را مهار کند اگر چه که ما هنوز از رکود تورمی عبور نکرده ایم.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها