سرویس: بازارواقتصاد کد خبر: 217539 18:48 - 1393/10/18

نماینده سابق ایلام در مجلس خبرگان:

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دقیق، آینده‌نگرانه و راهبردی است

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دقیق، آینده‌نگرانه و راهبردی است

مرصادنیوز: ‌نماینده سابق ایلام در مجلس خبرگان گفت: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به معنای عدم تعامل با دنیا نیست، بلکه اگر بتوانیم سیاست‌های دقیق، کارشناسانه، آینده‌نگرانه و راهبردی مدنظر مقام معظم رهبری درزمینهٔ اقتصاد مقاومتی پیاده کنیم می‌توانیم با دنیا از موضع برابر و بلکه برتر تعامل داشته باشیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، آیت الله «رحیم محمدی‌ایلامی» اظهار کرد: خدمت به مردم موجب رشد و تعالی خدمتگزاران می‌شود و درجه‌ای به کمالات انسان مؤمن می‌افزاید، بنابراین انسان مؤمن نه‌تنها نباید در قبال خدمت انتظار تشکر داشته باشد، بلکه باید از مخدومان خود تشکر کند که زمینه کمال او را فراهم آورده‌اند.

 

وی افزود: انسان معادباور نگاهش به خدمت تفاوت می‌کند و چنین نگاهی که بدون حب ریاست و با هدف گره‌گشایی از زندگی خلق‌الله است، نه‌تنها موجب رشد جامعه می‌شود، بلکه نتیجه آن به‌عنوان کار نیک و عمل خیر به خود انسان بازمی‌گردد.

 

محمدی‌ایلامی با بیان اینکه خوشبختانه مسئولان استان نشان داده‌اند که دغدغه مردم را دارند، اظهار کرد: از صاحبان حرف و صنایع و تولیدکنندگان می‌شنویم که اقدامات استاندار و مسئولان ارشد استان باعث امیدواری آن‌ها شده است، به‌عنوان نمونه این تصمیم که پیمانکاران تا زمانی که یک کالایی در استان یافت می‌شود، باید از استان خرید کنند، به تقویت و توسعه تولید و بازار استان می‌انجامد.

 

عضو سابق مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: یکی از زمینه‌هایی که می‌تواند باعث رشد و پیشرفت استان شود، همین مرز مهران است که یک امکان عالی را پیش‌روی استان قرار داده است که هرچند از قبل نیز به توسعه مرز توجه شد، ولی اخیراً تلاش‌های قابل‌تحسینی در این زمینه صورت گرفته و البته باید با جدیت تمام توسط همه نیروهای مؤثر دنبال شود.

 

وی با اشاره به کمبود و ضعف زیرساخت‌های ارتباطی و رفاهی در مرز مهران گفت: امسال مردم با تمام وجود سنگ تمام گذاشتند، اما دولت نیز باید یک سری سرمایه‌گذاری‌ها را انجام دهد و با چهار بانده کردن مسیر رفت‌وبرگشت، ایجاد کنسولگری دائمی، ساخت زائرسرا، احداث فرودگاه مهران و تشویق بخش خصوصی به احداث هتل‌ها و اقامتگاه‌های آبرومند در بهبود و ارتقاء زیرساخت‌ها متناسب با حجم بالای عبور و مرور تلاش کند.

 

نماینده سابق مردم ایلام در مجلس خبرگان با اشاره به استقبال و تمایل غیرمنتظره زائران برای عبور از مرز مهران گفت: هیچ‌کدام از خروجی‌های کشور مزیت‌های مرز مهران ازجمله امنیت، نزدیکی به مرکز عراق و عتبات را ندارند و البته علاوه بر زائران مرز فرصت کم‌نظیری را بر سر راه سرمایه‌گذاران و بازرگانان قرار داده که البته باید در استفاده از این مزیت با نهایت دقت و وسواس استفاده شود.

 

محمدی ضمن بیان ظرفیت‌های گسترده کشاورزی در استان گفت: کشاورزی گسترده در دهلران، مهران، سرابله، دره‌شهر و دیگر نقاط استان می‌تواند با استفاده از صنایع تبدیلی ضمن افزایش اشتغال با افزایش ارزش افزوده، استان را در مسیر رشد و توسعه و زدودن رنگ محرومیت از چهره آن قرار دهد.

 

وی با اشاره به تقاضای بالای بازار عراق تصریح کرد: در بحث صادرات و نظارت بر کیفیت کالا حتی باید وزارت اطلاعات نیز نظارت کافی داشته باشد به گونه‌ای که کالاهای صادراتی تمام استانداردهای لازم را داشته باشد تا بازار همیشگی برای کالای ما به وجود بیاید، در غیر این‌صورت صادر کردن کالای بی‌کیفیت در شرایطی که ما با رقبای منطقه‌ای چون ترکیه یا رقیبان فرا منطقه‌ای اروپایی و آمریکایی مواجه هستیم، به معنای تیشه زدن به ریشه تولید صادرات‌محور است که نمونه آن را در قضیه صادرات به کشور آذربایجان به‌خوبی دیدیم که صادرات مبل به این کشور تنها چند ماه ادامه داشت و پس‌ازآن حتی استقبال از کالاهای خوب ما نیز کمرنگ شد.

 

محمدی‌ایلامی تأکید کرد: نظارت مورد انتظار به‌ویژه در خصوص مواد غذایی باید با حساسیت و جدیت تمام صورت گیرد و با متخلفان با اخذ جریمه‌های سنگین برخورد شود.

 

عضو سابق مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه توسعه علاوه بر عوامل طبیعی، ژئوپولیتیک و اقتصادی نیازمند وجود اجماع و همدلی بین نخبگان و جریان‌های مؤثر در هر منطقه است، گفت: در دوران مسئولیت خبرگان نیز همواره دغدغه شکل‌گیری یک سازمان مردم‌نهاد متشکل از فرهیختگان تحت عنوان توسعه و عمران استان یا هر نام دیگر را داشتم که جایی برای هم‌اندیشی و ارائه طرح‌ها و پیشنهادهای توسعه‌ای باشد، سازمانی که به‌دوراز گرایش‌های سیاسی دغدغه توسعه استان را داشته باشد.

 

این مدرس حوزه علمیه قم ادامه داد: جامعه‌ای که در فقر باشد، جریان‌های سیاسی آن نیز پیشرفت نخواهند کرد، بنابراین در دولت‌های گذشته تلاش‌هایی انجام دادم، ولی احساس من بر این است که اکنون استقبال عمومی از چنین ایده‌ای بیش از گذشته است و ضروری است که فرهیختگان و نخبگان استان در این جهت اقدام کنند که این کار می‌تواند گامی مهم در راستای توسعه و عمران استان و کاهش فقر و محرومیت آن باشد و من به سهم خود دست نیاز به‌سوی جوانان تحصیل‌کرده، خوش‌فکر و متعهد به توسعه استان دراز می‌کنم و امیدوارم که این گروه به‌عنوان بخش پیشرو جامعه برای این کار مبارک اقدام کنند.

 

محمدی‌ایلامی بر ضرورت اهتمام در راستای اجرایی نمودن اقتصاد مقاومتی هم در سطح کلان و ملی هم در سطح استانی تأکید و تصریح کرد: اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تنها مربوط به شرایط تحریم و فشار دشمن نیست بلکه مردم و مسئولان ما باید بدانند تا زمانی‌که ما در راستای پیاده کردن سیاست علوی و الگوی اهل‌بیت(س) حرکت می‌کنیم، دشمنان ما از توطئه دست نمی‌کشند، بنابراین ما نیز باید در درون از ساختار اقتصادی مقاوم و مولد و ریشه‌داری برخوردار باشیم که بیشترین میزان نیازهای ملی را خود بتوانیم در داخل تأمین کنیم.

 

وی با بیان اینکه قدرت‌های استکباری با ملت‌های ضعیف با زبان آمرانه صحبت می‌کنند، اظهار کرد: اگر ما امروز می‌بینیم که کشورهای غربی با مردم ایران پشت میز مذاکره نشسته‌اند، به‌واسطه شناخت قدرت مردم ایران است و البته ما باید در جهت بسط و افزایش این قدرت بکوشیم تا بتوانیم که موضع اسلام را از جایگاهی بالاتر در جهان گسترش دهیم.

 

محمدی با بیان اینکه این سخنان به معنای مخالفت با تعامل و ارتباط با دنیا نیست، گفت: باید با دنیا ارتباط داشته باشیم، اما این ارتباط نباید از موضع نیاز باشد، بلکه اگر‌ بتوانیم سیاست‌های دقیق، کارشناسانه، آینده‌نگرانه و راهبردی مدنظر مقام معظم رهبری‌(‌مدظله‌العالی) در زمینه‌ی اقتصاد مقاومتی را پیاده کنیم، می‌توانیم با دنیا از موضع برابر و بلکه برتر تعامل داشته باشیم.

 

وی با تأکید بر اینکه برنامه توسعه استان نیازمند مدیران قوی است، گفت: اینکه برخی جاها دیده می‌شود‌ یک مدیری محافظه‌کارانه عمل می‌کند، ناشی از ضعف وی است، زیرا یک مدیر قوی هیچ‌گاه محافظه‌کارانه عمل نمی‌کند، بلکه مدیر قوی مدیری نوآور و خلاق است که می‌کوشد گره‌ها را باز کند و مسیر را برای کار و فعالیت بگشاید، اما مدیران ضعیف با نگاه به کمبودها و موانع همواره دنبال یافتن توجیه برای کار نکردن هستند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها