سرویس: بازارواقتصاد کد خبر: 217776 10:07 - 1393/10/27

سخنگوی اتاق اصناف ایران:

دولت برخلاف شعارهایش به بخش خصوصی بها نمی دهد/ توضیح درباره اظهارات انتخاباتی استاندار کرمانشاه در نشست با اصناف

دولت برخلاف شعارهایش به بخش خصوصی بها نمی دهد/ توضیح درباره اظهارات انتخاباتی استاندار کرمانشاه در نشست با اصناف

مرصادنیوز: سخنگوی اتاق اصناف ایران با انتقاد از عدم توجه به بخش خصوصی در دولت، گفت: در کرمانشاه هم بر خلاف صحبت هایی که می شود عملا از سوی مدیریت ارشد استان اهتمامی برای میدان دادن به بخش خصوصی نیست.

مجتبی صفایی در گفتگو با با شبکه اطلاع رسانی مرصاد، در خصوص جلسه چند روز گذشته اصناف کرمانشاه با استاندار اظهار داشت: این جلسه با دعوت استاندار تشکیل شد و موضوع آن هم اندیشی و طرح مشکلات اصناف کرمانشاه با مدیریت استان بود؛ هرچند توقع ما اینست که این مصوبات تبدیل به عمل بشود و در همین سطح باقی نماند.

 

وی افزود: مطالبات اصناف در این جلسه به خوبی مطرح شد؛ مطالباتی که عمل به آنها راهگشا و می تواند در آمار بیکاری استان نیز تاثیر گذار باشد.

 

صفایی خروج مشاغل فنی از داخل شهر را یکی از مطالبات اصلی اصناف در این جلسه مطرح کرد و ادامه داد: تاکنون هیچ اقدام موثری در این جهت صورت نگرفته است در حالی که در اغلب استان های کشور و شهرستان های تابعه خود استان کرمانشاه این مشاغل در خارج از محدوده شهری قرار دارند که متاسفانه این اتفاق در خود کرمانشاه نیافتاده است.

 

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران تاکید کرد: تنها در انتهای دولت آباد و نزدیک روستای عمر مل یک پیمانکار اجرای محدود چنین شهرکی را کلید زد که البته آن هم به صورت نیمه کاره رها شده است و اراده ای نیز  برای این کار وجود ندارد و مهم تر اینکه این حرکت مهم با مصوبه ها و جلسه ها صورت نمیگیرد و یک اراده ملی و استانی برای انجام آن نیاز است.

 

صفایی با اشاره به مزیت های برون رفت مشاغل فنی از سطح شهر از جمله رعایت حقوق مصرف کننده و بازاریان تصریح کرد: ناگفته نماند که این حرکت مصوبه دولت قبل است که باید بستر ها و زیر ساخت ها از جمله زمین و آب و برق آن برای انتقال این مشاغل به خارج شهر فراهم شود که متاسفانه هنوز هیچ کاری صورت نگرفته است.

 

وی ادامه داد: در همین اختصاص زمین، ما الان دچار مشکلیم و هنوز در این خصوص اختلافاتی بین شهرداری و اداره راه و شهرسازی وجود دارد که منجر به هیچ نتیجه ای نشده است و اگر بنا باشد این جلسات ادامه پیدا کند و نتیجه ای در بر نداشته باشد، هیچ امیدی برای انتقال این مشاغل وجود ندارد.

 

پیشنهادات اصناف کرمانشاه برای رفع مشکل بیکاری

 

نائب رئیس اول مجمع امور صنفی کرمانشاه در خصوص پیشنهاداتی برای افزایش اشتغال در سطح استان اظهار داشت: تعداد زیادی از کارفرمایانی که در استان کرمانشاه فعالیت و قرارداد های پیمانکاری را وضع می کنند، کالا ها، اقلام و مصالح مورد نیاز خودشان برای اتمام پروژه ها را از خارج استان وارد میکنند، که این حرکت با مخالفت شدید اعضای مجمع مواجه شد.

 

وی ظرفیت های استان را در این حوزه بالا دانست و ادامه داد: به عنوان مثال پروژه ای در استان اگر نیاز به کابل دارد، در حال حاضر چند کارخانه کابل در استان وجود دارد و یا اگر نیاز به قطعات بتنی دارد الان در استان کارگاه های متعدد قطعات بتنی وجود دارد؛ لزوم رعایت این نکته بخشنامه شده است ولی همواره پیمانکاران از انجام آن عدول میکنند و این قضیه رعایت نمی شود.

 

سخنگوی اتاق اصناف ایران این پیشنهاد را راهکاری برای بالا رفتن اشتغال در استان توصیف و تاکید کرد: در موضوع بیکاری شاهد این بودیم کرمانشاه برای بار چندم همچنان صدر نشین آمار بیکاری بود لذا ما در این جلسه عنوان کردیم که اگر همین قضیه رعایت بشود از بسته شدن کارخانه ها و بیکار شدن افراد جلوگیری خواهد شد و تاثیرات زیادی را با خود به همراه دارد و از استاندار درخواست کردیم پس از این بر پروژه ها نظارت بیشتری و این قیود در عقد قرارداد ها حتما رعایت شود و یک اهرم نیز برای نظارت بر این عملکرد وجود داشته باشد.

 

دولت عملا به بخش خصوصی بها نمی دهد

 

وی با اشاره به شعار دولت در بحث اقتصاد، یعنی اقتصاد غیر دولتی اظهار داشت: دولت در جلسات و یا در جمع های عمومی این شعار را می دهد که اقتصاد غیر دولتی و توجه به بخش خصوصی را در دستور کار دارد اما در عمل می بینیم که بانکها همچنان مبادرت به جذب سرمایه از مردم و خرید سهام های هنگفت شرکت ها می کنند!

 

صفایی افزود: دولت خود در پوشش یک شرکت تجاری ظاهر می شود و خصوصی سازی را تبدیل به خودمان سازی میکند و در عرصه عمل ما شاهد این هستیم که تنها شعار می دهد.

 

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران در ادامه گفت: من به عنوان یک فعال بخش خصوصی در استان چیزی را که دال بر خصوصی سازی باشد ندیدم؛ عنوان مثال همین پایانه مرز شوشمی را به سازمان همیاری ها داده اند اما اگر از تهران مجوز میگرفتند و آن را به بخش خصوصی می دادند الان ما شاهد تجهیز این پایانه و راه اندازی آن در تاریخی زودتر از قول های امروز بودیم.

 

صفایی تاکید کرد: شاید نگاه آقای استاندار عدم اعتنا به اقتصاد دولتی باشد اما عمل چیز دیگری را نشان میدهد چه اینکه اگر بخش خصوصی وارد کاری شود به دلیل اینکه برایش اهمیت دارد که آیا انجام این پروژه سودده هست و یا کجا بناست چه چیزی را هزینه کند لذا دقیقتر کار خود را انجام میدهد و موانع سر راه خود را هم برخواهد داشت.

 

وی ادامه داد: اگر کارها به دست دولت بیافتد همان چیزی گریبان کشور را خواهد گرفت که معاون اول رئیس جمهور به آن اشاره کرد که اگر بودجه کشور به همین منوال هزینه شود ظرف چند سال آینده پولی برای بودجه عمرانی نخواهیم داشت.

 

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران تنها راه خروج از این وضعیت را واگذاری صنایع و سرمایه گذاریها به بخش خصوصی و خروج دستان دولت دانست و تصریح کرد: مقام معظم رهبری نیز همواره بر اقتصاد مقاومتی تاکید دارند به دلیل اینکه دولت باید تمرکزش بر بحث نظارت های کلان کشور باشد و آنچه که مد نظر نظام و رهبری است خصوصی سازی و اجرای اصل چهل و چهار قانون اساسی است که کارها به دست بخش خصوصی بیافتد چرا که اگر اینطور شد هم رفاه و اشتغال و سرمایه گذاری بالا تر می رود و هم از رانت دولتی جلوگیری خواهد شد.

 

صفایی ورود بخش خصوصی به اقتصاد را نه رقیب که کمکی برای دولت قلمداد کرد و آن را مایه پیشرفت اقتصاد کشور دانست.

 

وی با اشاره به تاکید استاندار برای تداوم ارتباط با اصناف گفت:استاندار با معرفی رئیس دفتر خود وظیفه برگزاری هر سه ماه یک بار جلسات را به وی واگذار کردند و بنا شد این جلسات مستمرا د ر جهت رفع و حل موانع و مشکلات کسب و کار ادامه داشته باشد.

 

نائب رئیس اول مجمع امور صنفی کرمانشاه با اشاره به صحبت های استاندار پیرامون کمک از بازاریان برای انتخابات اظهار داشت: همواره در دولت های قبلی این جمله حضرت امام(ره) سرلوحه کار بوده است که اصناف و بازاریان بازوان ستبر این نهضتند و در همین راستا و البته بعضا به دلیل ضعف نیروی انسانی و اجرایی، بسیاری از انتخابات ها را در بحث اجرایی آن به اتاق های اصناف و اتحادیه های صنفی میدادند، یعنی افرادی که مورد وثوق نظام بودند و همچنان هم هستند.

 

وی در پایان تصریح کرد: خواسته ما از استاندار این بود که از وقتی بازاریان از گردونه اجرایی انتخابات خارج شدند اصناف آن را به حساب بی مهری ها گذاشتند که استاندار بی مهری را رد کردند و قول دادند همان طور که از کارمندان و دولتی ها در بحث برگزاری انتخابات استفاده میشود از این پس از بازاریان و اصناف هم در این زمینه کمک خواهد گرفته شد.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها