سرویس: بین الملل کد خبر: 218141 14:03 - 1393/10/30

مرصاد گزارش می دهد؛

گزارش آکسفام مهر تایید حقانیت جنبش وال استریت/ 99 درصدی ها هر روز فقیر تر از دیروز

گزارش آکسفام مهر تایید حقانیت جنبش وال استریت/ 99 درصدی ها هر روز فقیر تر از دیروز

مرصاد نیوز: تازه ترین گزارش موسسه بین المللی آکسفام نشان دهنده این است که وضعیت اقتصادی در جهان در آینده به یک بحران بین المللی تبدیل می شود.

به گزارش سرویس اقتصادی شبکه اطلاع رسانی مرصاد، اعتراض ها به وضعیت اقتصادی جهان مدتی است که در قالب راه اندازی جنبش های مختلف از میان جوامع سر برآورده است. تا مدت ها این مسئله که فاصله های طبقاتی در جهان به یک صورت حاد درآمده است به عنوان یک شایعه تایید نشده مطرح بود اما در سال 2011 با اعلام موجودیت جنبش اشغال وال استریت  این شایعه برای تبدیل شدن به یک واقعیت حرکت کرد.

 

جنبش اشغال وال استریت از 17 سپتابر 2011 از وال استریت نیویورک فعالیت خود را آغاز کرد. این جنبش با اعلام اینکه 1 درصد جمعیت جهان از بیش از 99 درصد دیگری دارایی بیش تری دارند موجودیت خود را اعلام کرد. فعالان این جنبش تاکید کردند که وضعیت اقتصادی کنونی منجر خواهد شد که دیکتاتوری های اقتصادی در جهان ایجاد شود به صورتی که زندگی برای مردم جهان به سختی پیش برود.

 

 

این جنبش با تصرف وال استریت به عنوان یکی از مهم ترین خیابان های اقتصادی جهان در صدد این بود که خواسته خود را مبنی بر رفع نابرابری‌های اقتصادی، مبارزه با فرهنگ اقتصادی سرمایه‌داری و از بین بردن دسترسی و نفوذ دلالان شرکتی و غول‌های پولی در دولت آمریکا به گوش جهانیان برسانند.

 

در نهایت این جنبش با فعالیت های سرویس های جاسوسی در 24 مارس 2012 به حالت تعلیق در آمد تا سیاست های اقتصادی ایالات متحده بیش از این به حاشیه ها نرود.

 

با این حال پس از به تعلیق در آمدن این جنبش از سال 2012، رسانه های وابسته به 1 درصد ثروتمند جهان در تلاش بودند تا نتایج به دست آمده از جنبش 99 درصدی ها را به فراموشی سپرده و یا در آن خدشه ایجاد کنند. کارتل های رسانه ای این جریانات با ایجاد موج های متعدد سعی کردند تا انتشار اسناد حقانیت جنبش 99 درصدی ها را مختل کنند.


 با این حال در روزهای گذشته انتشار گزارش جدید موسسه آکسفام نشان داد که مطالبات مطرح شده در جنبش 99 درصدی ها بر حق بوده است.

 

 

آکسفام یکی از بزرگترین گروه‌های بین‌المللی امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی، متشکل از ۱۵سازمان در ۹۸کشور، است. این موسسه در سال ۱۹۴۲ در دانشگاه آکسفورد در قالب یک کمیته امدادرسانی برای مبارزه با قحطی توسط فعالان اجتماعی و دانشگاهیان آکسفورد تاسیس شد.

 

تازه ترین گزارش این موسسه نشان می دهد که میزان دارایی های 1 درصد جمعیت جهان در سال آینده برابر نیمی ثروت کل جهان می شود.  این گزارش می افزاید که بی‌عدالتی اجتماعی رشد نگران‌کننده‌ای یافته است.

 

بر اساس این گزارش آکسفام اعلام کرده است که میزان ثروت 80 ثروتمند جهان میان سال های 2009 و 2014 به میزان 2 برابر افزایش داشته است.

 
بر اساس این آمار، ۸۰ درصد جمعیت کره‌زمین حدود ۵ درصد دارایی جهانی را در اختیار دارد. درآمد روزانه یک میلیارد نفر زیر یک دلار و ۲۵ سنت است، در حالی که دارایی ۸۰ ثروتمند برتر دنیا به اندازه دارایی تمامی تنگدستان جهان است.
 
whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها