سرویس: اجتماعی کد خبر: 230885 12:40 - 1394/03/11

تبعات خشکسالی برای اقتصاد کشور؛

نارضایتی کشاورزان هرسینی از عدم حمایت دولت و سازمان های بیمه گر/ وقتی شعارهای دولتی ها محقق نمی شود

نارضایتی کشاورزان هرسینی از عدم حمایت دولت و سازمان های بیمه گر/ وقتی شعارهای دولتی ها محقق نمی شود

مرصاد نیوز: همزمان با فصل برداشت برخی از محصولات کشاورزی در هرسین، خشکسالی و آفات در کنار عدم تحقق شعارهای دولت تاثیراتی را در بحث تولید ایجاد کرده که این موضوع نارضایتی کشاورزان را به دنبال داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد به نقل از دیوانگاه، کشاورزی یکی از مهمترین بخش های اقتصاد کشور است که هم درآمد قشر قابل توجهی از جامعه را تامین می کند و هم در وضعیت تولید و معیشت مردم تأثیر گذار است اما متغیر بودن خدمات رسانی به این قشر زحمتکش تاثیر زیادی زندگی آنها گذاشته است.

 

بدون شک اهمیت و نقش صادرات کشاورزی در رشد و توسعه اقتصادی کشورها همواره به عنوان یکی از موضوعات مهم مطرح بوده و وجود مشکلات در این زمینه می تواند تاثیر منفی زیادی را بحث تولید در این بخش بگذارد.

 

در روزهای اخیر و همزمان با فصل برداشت برخی از محصولات کشاورزی همانند جو در شهرستان هرسین، وجود خشکسالی و آفات تأثیراتی را در بحث تولید ایجاد کرده که این موضوع اعتراض کشاورزان را به دنبال داشته است.

 

یکی از کشاورزان هرسینی در گفتگو با خبرنگار دیوانگاه اظهار داشت: سرما زدگی، خشکسالی و وجود آفات از جمله مشکلاتی است که بر کشاورزی و زراعت ما تاثیر گذاشته و متاسفانه موجب کاهش قابل توجه محصولات شده است.

 

محمد حسین.د افزود: از طرفی وجود سم و کودهای بی کیفیت و همچنین بذرهای غیر استاندارد و نا مرغوب باعث وارد آمدن خسارت شده است تا جایی که سم های موجود به هیچ وجه قابل استفاده در مواجهه با آفات نیستند.

 

 

علی اشرف جلیلی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هرسین در گفتگو با خبرنگار دیوانگاه در خصوص مشکلات موجود در  کشاورزی شهرستان هرسین اظهار داشت: در بحث بیمه،  کشاورزان بایستی حتی المقدور محصولات خود را بیمه کنند و خدمات دهی در این زمینه نیز به نوع بیمه و میزان پرداختی کشاورزان بستگی دارد.

 

وی افزود: البته ما طرف کشاورز هستیم ولی متاسفانه شرایط به گونه ای است که مراکز بیمه گر به دنبال سود خود هستند و در مقابل کشاورزان هم بعضا از بیمه هایی استفاده می کنند که ارزان و پرداختی کمی دارند و از طرفی فقط بخش از کشاورزی آنها را بیمه می کند.

 

جلیلی در ادامه تصریح کرد: واضح است که دولت باید به نحوی این مشکل کشاورزان را از طرق دیگر مثل افزایش قیمت تولیدات و پشتیبانی فروش انجام دهد که حداقل بخشی از این خسارت ها جبران شود.

 

این مسئول در خصوص بحث یارانه سوخت کشاورزان اظهار داشت: از آنجا که این قانون از ابتدا با درصد یارانه ای پایین اجرا شده و مقرر شد که فقط 10درصد از کل پرداختی به صورت یارانه پرداخت شود لذا این امر باعث شده تا از طرفی بحث مطالبه گری کشاورزان بیشتر شده و از طرفی این 10درصد یارانه سالانه کاهش پیدا کند.

 

وی با اشاره به مشکلات کشاورزان در زمینه سم های آفت کش اظهار داشت: دو بحث در این زمینه وجود دارد؛ اول اینکه سم های خریداری شده از تعاونی ها تقلبی و یا تاریخ گذشته هستند و دوم اینکه مقاومت علف های هرز بیشتر شده و از طرفی سموم موجود کارایی لازم را در مواجهه با علف های هرز ندارند.

 

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هرسین در ادامه خاطر نشان کرد: از آنجا که برای از بین بردن علف های هرز به یک سم قویتری نیاز است لذا کشاورزان باید هر ساله از سم دیگری استفاده کنند، که متاسفانه در این زمینه هم به دلیل دو نرخی بودن قیمت سموم جدید و عدم توان کشاورز در تامین آن از سموم ضعیف استفاده می کنند.

 

به گزارش دیوانگاه به نظر می رسد با توجه به مطالب عنوان شده هنوز دولت نتوانسته است امنیت خاطر مناسبی برای کشاورزان ایجاد کنند تا آنها بتوانند بدون دغدغه خاطر به تولید محصولات و کمک به چرخه اقتصاد کشور بپردازد و عملا خبری از تحقق شعار حمایت دولت در این بخش شنیده نمی شود.
 

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها