سرویس: اجتماعی کد خبر: 232803 10:40 - 1394/04/03

حمایت ها همچنان ادامه دارد؛

رضایت حداکثری اقشار مختلف جامعه از تشدید مبارزه با زمین خواری/ از تاکید ائمه جمعه تا حمایت عشایر کرمانشاه

رضایت حداکثری اقشار مختلف جامعه از تشدید مبارزه با زمین خواری/ از تاکید ائمه جمعه تا حمایت عشایر کرمانشاه

مرصاد نیوز: حمایت ها از اقدام قاطع دستگاه قضایی در استان کرمانشاه در راستای برخورد با زمین خواری و کوه خواری به عنوان یکی از مطالبات مردمی ادامه دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، پس از تاکید امام خامنه ای در خصوص لزوم مبارزه با زمین خواران و کوه خواران، دستگاه قضایی کشور به صورتی ویژه به این حوزه وارد شد و قاطعانه توانسته است تاکنون در جهت مبارزه با این پدیده شوم گام بردارد.

 

اقدام اخیر قوه قضاییه در مبارزه با زمین خواری موجی از حمایت ها را از این برخورد قاطعانه در جامعه و همچنین در میان مسئولان بر انگیخت.

 

در این شرایط استقرار مدیریت جدید در دستگاه قضایی استان کرمانشاه به نظر می رسد که جدیتی قابل توجه را در برخورد قاطعانه با چنین جرائمی به بدنه دستگاه قضایی تزریق کرده است. انتشار اخباری مبنی بر حکم تخریب بسیاری از این بنا ها و ساختمان های غیر مجاز در حومه کرمانشاه گواهی بر این مدعاست.

 

شبکه اطلاع رسانی مرصاد در گزارشی که در روزهای گذشته منتشر کرد، بخشی از این حمایت ها را در گزارشی با عنوان "تخریب سازنده" بر روی خروجی خود قرار داد.(لینک گزارش)

 

پس از گذشت چند روز کماکان حمایت ها از این اقدام ادامه دارد که نشان از بازتاب مثبت اقدام اخیر قوه قضاییه در جامعه دارد.

 

زمین خواری خلاف قانون و شرعا" حرام است/ از مبارزه با زمین خواری حمایت می کنیم

 

حجت الاسلام سید امیر محمدی پور در گفتگو با خبرنگار اسلام آباد خبر اظهار داشت: تذکر همیشگی ما یکی از آخرین وصایای امیرالمومنین مولا علی (ع) است که تقوی را در کنار نظم قرار داده اند و ما نظم را اطاعت از قانون معنا می کنیم و این بدان معناست که اگر انسان می خواهد با تقوا باشد یکی از نشانه های تقوا رعایت قانون و نظم پذیری است.

 

امام جمعه اسلام آباد غرب افزود: بدلیلی اگر قانون رعایت نشود حتما حقوق دیگران ضایع می شود و ضایع کردن حقوق دیگران بی تقوایی و گناهی نابخشودنی است.

 

امام جمعه شهرستان اسلام آبادغرب  گفت: با توجه وصایای ائمه و قوانین امروزی و فتوای حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب که اطاعت از قوانین حکومت اسلامی را واجب می دانند به همین دلیل زمین خواری یکی از کارهای خلاف قانون است و شرعا" حرام است.

 

وی افزود: زمین خواری که الان وجود دارد عملا" به دو قسم تقسیم می شود؛ یکی تصرف زمین توسط اقشار ضعیف و ناتوان جامعه که در حواشی شهر محل زندگی محقری را برای خود درست کرده اند، قسم دوم زمین خواری توسط افراد ثروتمند و دارای قدرت و مکنت انجام می شود که در جاهای دیگری نیز برای خود مال و منالی دارند که اینها هم با سوءاستفاده از کنار مستمندان قرار گرفتن در حواشی شهر یا در جاهای دیگر و یا تصرف زمین های منابع طبیعی با حفر چاه بدون مجوز اقدام به ساخت و سازهای غیرقانونی می کنند.

 

حجت الاسلام محمدی پور تصریح کرد: در اولویت اول باید با زمین خواران ثروتمند برخورد شود چون اینها قشری هستند که از روی قلدری وارد این کار شده اند و معمولا" بخاطر توان مالی زیاد با رشوه و امثال اینها افرادی را خریده اند و پشتوانه های محکمی دارند و برخورد با این افراد کار سختی است.

 

وی افزود:  مدتی است از قوه قضاییه برخوردهای خوبی در مبارزه با قانون شکنان دیده می شود و این برای اقشار مختلف مردم جا افتاده که قوه قضاییه جناحی نیست و تحت تاثیر جو جامعه تصمیم نمی گیرد.

 

نماینده ولی فقیه در شهرستان با بیان اینکه من خوشحال شدم از اینکه قوه قضاییه تصمیم جدی گرفته با این قضیه برخورد کند، گفت: در همه جرائم باید با مجرمین رده بالا برخورد شود که در این صورت مجرمین رده پایین خود به خود از بین می روند.

 

وی افزود: از دست اندرکاران مبارزه با زمین خواری چون در راستای نظم و قانون پذیری جامعه است ودر جهت رسیدن به آرمان بلند جامعه و تمدن بزرگ اسلامی است تا آنجایی که از دستمان بر بیاید حمایت می کنیم تا انشاءالله بتوانند دست افراد گردن کلفتی را که با زمین خواری و امثالهم حق ضعفا را پایمال کرده اند را از بیت المال کوتاه کنند.

 

قوه قضائیه در برابر پدیده زمین خواری با قدرت برخورد کند

 

حجت الاسلام محمد باقر برقراری در گفتگو با سهیل سنقر اظهار داشت: در نظام طبیعت انسان چون یک موجودیست که در طبیعت به وجود آمده است آنچه که به طبیعت تعلق می گیرد و ارتباط پیدا می کند انسان نیز به آن علاقمندی دارد لذا یکی از علایق بشری تعلق پیدا کردن به زمین است چرا که بشر از خاک خلق شده است و در نهایت هم به خاک می رود.

 

وی افزود: انسان باید همیشه به یاد داشته باشد که روزی در دل خاک دفن خواهد شد اما از آنجائیکه غبار غفلت وجود انسان را ممکن است تسخیر کند بعضی مواقع مشاهده می کنیم به جای عبرت گرفتن نگاه ما به زمین نگاه با طمع خواهد شد لذا رویکرد ما به زمین یک رویکرد غاصبانه و متصرفانه خواهد بود.

 

حجت الاسلام برقراری بیان داشت: امروزه در سراسر کشور شاهد پدیده زمین خواری هستیم و در بعضی مواقع در رسانه ها شنیده می شود که چند صد هکتار از زمین ها را غاصبان و طماعان غصب می کنند حال اینکه این زمینها یا انفال است و یا اینکه مال مردم فرقی نمی کند در هر دو صورت زمین خواری صدق می کند و برای نجات زمین و طبیعت از دست انسان و بشر لازم است که قوه قضائیه پای کار بیاید و این طبیعت سرسبز و گسترده را که باید منافع او به عامه جامعه تعلق بگیرد از دست زمین خواران برگردانده و اخذ کند.

 

امام جمعه شهرستان سنقروکلیایی خاطر نشان کرد: با توجه به پدیده زمین خواری مدیریت و قهاریت قوه قضائیه را می طلبد تا در مورد این فساد با قوه و قدرت برخورد کند و دستان زمین خواران را از زمینی که منافعش برای عامه مردم است قطع و کوتاه کند و قطعا توده مردم زمانی که بدانند قوه قضائیه از جمله استان کرمانشاه در این امر آستین همت را بالا زده و با زمین خواران برخورد شدید دارد  از قوه قضائیه حمایت می کنند و قطعا حمایت مردم می تواند کمک کار قوه قضائیه باشد.

 

قوه قضائیه با زمین خواران به طور قاطع برخورد کند

 

حجت الاسلام موسی الرضا نوروزی در گفتگو با کرندکرد اظهار داشت:  تأکید مسئولان عالی نظام بر حفظ محیط زیست و جلوگیری از زمین خواری و تغییر کاربری اراضی، در سنوات گذشته نشان می دهد این امر به یکی از دغدغه های اصلی در کشور تبدیل شده است.

 

امام جمعه دالاهو زمین خواری را یک عمل نامشروع بسیار پر سود دانست و گفت:  زمین خواری مهمترین پرونده های جرائم اقتصادی امروز ایران را تشکیل می دهد و به جز قوه قضاییه هیچ نهاد و اداره ای این مساله را با جدیت دنبال نکرده است.

 

حجت الاسلام نوروزی اظهار داشت:  گرچه در نظام حقوقی ایران برای زمین خواری عنوان مجرمانه مستقلی بیان نشده، ولی از آنجا که عنصر مادی آن تحصیل مال نامشروع و تصاحب زمین غیر یا تصرف مراتع و اراضی موات، محیط زیست، اراضی ملی و سایر اراضی و املاک متعلق به دولت (به مفهوم عام) یا سازمان‌ها و نهادهای عمومی من غیر حق است می توان با عناوین مجرمانه متعددی آنرا تطبیق داد.

 

وی سو استفاده دلالان از وضعیت نامطلوب کشاورزی را عاملی موثر در جهت پیشبرد اهداف زمین خواران دانست.

 

حجت الاسلام نوروزی در خصوص علت زمین خواری اظهار داشت: عدم تعیین مالکیت زمین ها چه ملی و چه عمومی از یک سو و نبودن نسبت جامع میان افراد و املاک آنها از  سوی دیگر سبب شده تا زمین خواران با استفاده از همین خلا ناشی از ابهام و عدم اطلاع نهادها برای پیش برد اهداف خود سود جویند.

 

امام جمعه دالاهو تصریح کرد: خوشبختانه در چند ماه گذشته قوه قضاییه رویه مناسبی در برخورد با زمین خواران در دستور کار خود قرار داده و توانسته بسیاری از اراضی را از ید آنها خارج کند این در حالی است که تا پیش از تاکیدات رهبر معظم انقلاب برخورد جدی از سوی این قوه با این دسته از مجرمان مشاهده نمی شد.

 

وی تاکید کرد: در مقابله با زمین خواری نمی توان تنها از قوه قضائیه انتظار داشت بلکه دولت نیز باید عزم جدی برای پیشگیری و مبارزه با این پدیده نشان دهد.

 

برخورد با زمين خواري نياز عشاير است

 

حاج احد باوندپور در گفتگو با خبرنگار پايگاه تحليلي خبري ريوار اظهار داشت: جامعه عشايري استان كرمانشاه از مشكلات كشور آگاه است و خوب مي داند كه در زمينه اقتصادي مردم متحمل برخي فشارها در زندگي روزمره خود شده اند اما خوشبختانه اين فشارها و تحريم ها نتوانسته است ملت ايران را به زانو در بياورد.

 

وي اضافه كرد: ما معتقديم كه كشور ايران تنها توسط آمريكا محاصره نشده است بلكه تمام دنيا ايران را محاصره و تحت فشار قرار داده است كه به لطف خداوند مردم ايران نيز با اقتدار و سربلندي از آن بيرون آمده اند.

 

اين ريش سفيد عشاير ايل كلهر خاطر نشان كرد: جامعه عشايري از جمله اقشاري هستند كه زير شديدترين فشارهاي و تهديدات دشمنان از گذشته تا به امروز خم به ابرو نياورده است و محكم و استوار پشتيبان مملكت خود مانده است.

 

از مشكلات آگاهيم

 

اين بزرگ عشايري در بخش ديگري از گفتگو با وجود برخي مشكلات موجود در كشور اشاره داشت و افزود: جامعه عشايري جداي از ديگر مردم نيست و خوب ميداند كه در كشور مشكلات اقتصادي مردم را با دغدغه مواجه كرده است اما اين موضوع مي تواند با همت مسئولين كمرنگ و حتي برطرف شود.

 

باوندپور برخي مشكلات عشاير استان كرمانشاه را در زمينه تخريب مراتع، آب، سوخت وسايل نقليه و تأمين قطعات مربوط به ماشين آلات كشاورزي نظير كمباين و تراكتور عنوان كرد و گفت: مشكل كمبود آب براي كشاورزي يك مشكل كلي است و عشاير هم با آن كنار آمده اند اما حل مشكل آب شرب، سوخت و مراتع مي تواند به نوعي مرتفع شود.

 

وي ادامه داد: در خيلي از روستاهاي استان كرمانشاه مشكل گاز رساني نيز باعث اذيت شدن مردم شده است بطوري كه يا اصلا از اين نعمت بي بهره اند و يا اينكه لوله گاز تا درب منازل آنها رفته اما علمك گذاري نشده اند.

 

تصميم قوه قضائيه براي برخورد با زمين خواران نياز مهم عشاير بود

 

اين بزرگ عشايري در ادامه سخنان خود با اعلام اينكه قوه قضائيه مي بايست خيلي زودتر از اينها برخورد با زمين خواران را در دستور كار جدي خود قرار مي داد تصريح كرد: اين تصميم قوه قضائيه به شدت مورد حمايت جامعه عشايري استان كرمانشاه خواهد بود بوري كه اين كار يك نياز مهم براي عشاير به شمار مي رفت.

 

باوند پور گفت: عشاير به دليل تخريب و تصرف مراتع طبيعي توسط برخي افراد سودجو هميشه لطمه ديده است اما با اين تصميم قوه قضائيه مي تواند يكبار ديگر احيا شود و از حقوق طبيعي خود كه استفاده  از اين مراتع خدادادي است بهره مند شود.

 

وي خاطر نشان كرد: امروز همين افراد سودجو با عناوين مختلف اقدام به دست درازي به مراتع طبيعي مي كنند كه اين موضوع به عنوان يك تهديد براي زندگي عشاير محسوب مي شد و ما انتظار داريم كه قوه قضائيه به شدت دست اينگونه افراد را از اين مراتع كوتاه كند.

 

به گفته وي، عشاير كوچرو استان كرمانشاه به دليل كشت مراتع طبيعي توسط سودجويان  و تخريب اين مراتع به بهانه هاي مختلف نظير، معدن  بيشترين ضرر را متحمل شده اند كه اگر اين موضوع ادامه پيدا كند از بين رفتن عشاير به عنوان يك قشر توليد گر براي كشور حتمي خواهد بود.

 

ريش سفيدان پل ارتباطي عشاير هستند

 

احد باوندپور در بخش ديگري از سخنان خود به وحدت و انسجام اقوام عشايري موجود در استان كرمانشاه اشاره كرد و عنوان داشت: جامعه عشايري استان كرمانشاه را تنها يك ايل يا طايفه تشكيل نمي دهد اما وحدتي كه بين آنها وجود دارد باعث شده است تحت عنوان يك جامعه محسوب شوند.

 

وي گفت: در حال حاضر عشاير ايلات مختلف استان به خوبي با يكديگر ارتباط دارند و اين ارتباط آنها با حضور ريش سفيدان و بزرگان عشاير برقرار است.

 

اين ريش سفيد ايل كلهر افزود: شايد در برخي مواقع افرادي در بين عشاير نسبت به برخي موضعات آگاهي لازم را نداشته باشند كه در اين صورت ريش سفيدان راهنمايي هاي لازم را به عمل آورده و زمينه همدلي يكپارچه عشاير را فراهم مي كنند.

 

حمایت از مبارزه با زمین خواری وظیفه شرعی همه مسئولين است

 

حجت الاسلام  احمد زارعی  در گفتگو با امروله اظهار داشت: مسئله فساد اقتصادی که بخشی از آن به زمین خواری مربوط می شود مسئله ای است که مقام معظم رهبری بارها در جلسات خصوصی و عمومی به مسئولین نظام تذکر داده اند.

 

وی در ادامه  با اشاره به اینکه عدم مبارزه با فساد اداری اعتماد مردم را نسبت به دولت سلب می کند تصریح کرد: متاسفانه تعدای از افراد با نفوذ دارند برخی از زمین ها را تغییر کاربری می دهند و به منافع بالایی دست پیدا می کنند که این چنین جریاناتی اصلا زیبنده و قابل قبول نیست.

 

حجت الاسلام زارعی با بیان اینکه بحث زمین خواری جزء فساد هایی است که در مقابل چشم مردم رخ می دهد تاکید کرد: حرکتی که برای مقابله با زمین خواری آغاز شده است اگر از حد شعار خارج شود یک اتفاق مبارک است و با متخلفین باید در مقابل چشم مردم برخورد شود.

 

امام جمعه شهرستان صحنه در پایان گفت: اگر کسی عَلم مبارزه با هرگونه فساد اقتصادی بویژه مسئله زمین خواری بردارد در حقیقت به مطالبه رهبری پاسخ داده و بر همه مسئولین در سطوح مختلف واجب است که از اون حمایت کنند.

 

قوه قضائیه با پدیده شوم زمین خواری قاطعانه برخورد کند

 

حجت الاسلام وحید احمدی  در گفتگو با  آفتاب کنگاور برخورد قاطع قوه قضائیه با زمین خواری را خواستار شد و گفت: دستگاه نظارتی و قضایی باید با قدرت و شجاعت موضوعاتی همچون زمین خواری را بررسی کندو  به طور قاطع با این پدیده برخورد کنند تا جلوی یک ناعدالتی گرفته شود.

 

وی افزود: افراد سود جو با اطلاعات فنی و حقوقی که نسبت به اراضی و املاک دارند به جعل سند، سندسازی، تصرف اراضی بستر رودخانه‌ها، منابع طبیعی و تغییر کاربری آنها به اراضی بایر  می پردازند و آنها را با قیمت‌های گزافی به دیگران واگذار می‌‌کنند که این جرم محسوب می شود.

 

نماینده مردم صحنه، هرسین و کنگاور در مجلس گفت: قانون گذار هم برای برخورد با این جرم مجازات لازم را در نظر گرفته و  فردی که یک متر زمین را تصرف کرده با فردی که ده ها هتکار را تصرف کرده است مجازات های مختلفی برای انها در نظر گرفته شده است.

 

وی گفت: پدیده شوم زمین خواری یک پدیده مملکت ‌سوز است همانطور که مقام معظم رهبری پدیده زمین‌خواری را مسئله رنج آور و اسفبار دانستند. تمامی دستگاه و قوه قضائیه با هم تلاش کنند تا جلوی این پدیده گرفته شود

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها