سرویس: استان کرمانشاه کد خبر: 233062 13:39 - 1394/04/06

بعد از وقفه ای 80 روزه؛

آیا بازارچه مرزی سومار فعال می شود؟/ از آماده نبودن طرف عراقی تا اهمیتی که افتتاح مرز بر توسعه منطقه دارد

آیا بازارچه مرزی سومار فعال می شود؟/ از آماده نبودن طرف عراقی تا اهمیتی که افتتاح مرز بر توسعه منطقه دارد

مرصاد نیوز: کمتر از دو ماه از افتتاح بازارچه مرزی سومار در شهرستان گیلانغرب نگذشته بود که زمزمه ها حکایت از تعطیلی این بازارچه داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد به نقل از مطلع الفجر، اگر چه بازارچه مرزی سومار به عنوان کریدور تجاری و مرزی فی مابین عراق و ایران در فروردین ماه امسال با حضور استانداران کرمانشاه و دیاله عراق، سفیر ایران در عراق و برخی مسوولان محلی دو استان به طور رسمی گشایش یافت اما  تاکنون عملا از طریق آن تبادلاتی انجام نشده است.

 

دقیقا  کمتر از دو ماه از افتتاح بازارچه مرزی سومار در شهرستان گیلانغرب نگذشته بود که  زمزمه ها  حکایت از تعطیلی این بازارچه داشت.

 

حال  به دنبال رایزنی های انجام شده و سفر چند روزه هیات ایرانی در هفته گذشته به عراق  در مسیر رفع تنگناها و مشکلات موجود که بیشتر طرف عراقی باعث آن معرفی شده است فرماندار گیلانغرب  و فرماندار بلدروز عراق در نقطه مرزی  دو کشور تشکیل جلسه دادند و به بیانی مشکلات پیش رو را حل و فصل کردند.

 

در این جلسه  3 ساعته که فرمانداران شهرستانهای بلدروز عراق و گیلانغرب و اعضای اتاق های بازرگانی و تعاون دو استان کرمانشاه و دیالی، گمرک و مرزبانان در آن حضور داشتند فرماندار شهرستان گیلانغرب گفت: وظیفه ما در راستای فراهم نمودن بستر بازارچه به انجام رسیده و از امروز این تجار هستند که بایستی نقش آفرینی کنند.

 

http://matlaelfajr.ir/sites/default/files/snapshot20150625114136.jpg

 

فرامرز اکبری اظهارداشت: با توجه به تلاشها و پیگیریهای مستمر صورت گرفته و مساعدتهای استاندار کرمانشاه سرانجام مرز سومار برای آغاز تبادل تجاری مهیا و موانع موجود برطرف شد.

 

فرماندار بلدروز عراق  نیز در مراسم دیدار خود با فرماندار گیلان غرب و دیگر طرف های ایرانی با اشاره به اینکه امروز دیدار خوبی بین تجار و بازرگانان دو طرف در مرز سومار صورت گرفت، گفت: در نشست امروز دو اتاق کرمانشاه و دیالی و بازرگانان دو طرف بهم معرفی شدند تا با رایزنی مناسب نیازهای دو استان را تامین نمایند.

 

محمد معروف حسین با قدردانی از مسئولین استان کرمانشاه در پیگیری راه اندازی این بازارچه اذعان داشت: در جهت تسهیل امور و انجام مبادلات مرزی و ترانزیتی مشکلی نداریم و همه چیز آماده است تمامی دستگاههای اجرایی و اداری عراقی پای کار آماده اند.

 

در حاشیه این دیدار فرماندار گیلانغرب  گفت: نشست بسیار خوبی بین تجار و اعضای اتاق های بازرگانی دو استان کرمانشاه و دیالی داشتیم و مرز سومار از این ساعت به بعد به جرگه مرزهای تجاری کشور پیوست و از همین امروز این آمادگی وجود دارد که تجار دو طرف کالای خود را ارائه و تحویل نمایند.

 

http://matlaelfajr.ir/sites/default/files/snapshot20150625114044.jpg


فرماندار گیلانغرب در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه فعالسازی بازارچه مرزی سومار را چقدر در برون رفت گیلانغرب از محرومیت و تعالی در مسیر توسعه این شهرستان موثر می دانید خاطر نشان کرد: امیدواریم با توسعه بیشتر تجارت از طریق این مرز اقتصاد استان و کشور ما هرچه بیشتر رونق بگیرد و بتواند نقش خوبی را در رفع معضل بیکاری منطقه داشته باشد.

 

اکبری  با بیان اینکه تجار می توانند بدون هیچگونه مشکلی امر تجارت را به بهترین شکل ممکن به انجام برسانند از آنها خواست با توجه به شرایط خوبی که این مرز دارد هم از لحاظ نزدیکی با بغداد و هم از حیث امنیت در آنسوی مرز، حضوری خوب و موثر را در امر مبادلات کالا داشته باشند.

 

گفتنی است؛ بازارچه مرزی سومار به واسطه نزدیکی به بازار شهرهای مرزی عراق  و شهر بغداد میتواند علاوه بر اینکه به نقطه تبادل کالا و توسعه  روابط  تجاری با طرف عراقی منتهی شود، تاثیر بسزایی در محرومیت زدایی گیلانغرب داشته باشد.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها