سرویس: اجتماعی کد خبر: 234086 03:39 - 1394/04/21

زخم دیگری در کنار خشکسالی؛

غول های آهنی دسترنج کشاورزان را هدر می دهند/ بی تدبیری در برداشت دانه های طلایی

غول های آهنی دسترنج کشاورزان را هدر می دهند/ بی تدبیری در برداشت دانه های طلایی

مرصاد نیوز: کشاورزان شهرستان هرسین با بیان این مطلب که همه ساله بخش زیادی از دسترنج آنها توسط کمباین های غیراستاندارد هدر می رود از عدم نظارت مسئولین در این زمینه گله مند هستند.

به گزارش  شبکه اطلاع رسانی مرصاد،  به نقل از دیوانگاه این روز ها با فرا رسیدن فصل برداشت محصولاتی از قبیل گندم و نگرانی کشاورزان از کاهش محصول به دلیل کاهش بارندگی در سال زراعی جاری، ریزش و هدر رفت محصولات توسط کمباین ها بر این نگرانی افزوده است. 
 

 

ریزش دانه های طلایی گندم همراه با کاه و کلش این محصول سال های سال است که  گریبانگیر کشاورزانی شده که تمام امیدشان به زمان ثمر دهی محصول است ولی متاسفانه در  زمان برداشت میزان قابل توجهی از محصول توسط همین کمباین های فرسوده هدر می رود.
 

 

یکی از کشاورزان شهرستان در گفتگو با دیوانگاه با اعلام اینکه همه ساله بخش زیادی از دسترنج آنها توسط کمباین های غیراستاندارد هدر می رود، اظهار داشت: همه ساله، مسئولان امر خبر از معاینه فنی کمبیان ها می دهند، اما در عمل خبری از اصلاح آن ها نیست چرا که در عمل خلاف این مشاهده می شود.
 

 

وی افزود: کشاورز از زمان کاشت محصول تا برداشت تلاش فراوانی را انجام می دهد و هزینه های زیادی را متحمل می شود  اما رنجی که آنان از هدر رفت محصول خود می کشند، بیش از اینها دلشان را به درد می آورد.
 

 

با توجه به مطالب عنوان شده متأسفانه موضوع به همین جا ختم نمی شود و مشکلی که در حال حاضر در بین صاحبان کمباین در شهرستان هرسین باب شده  تغییر نحوه کارکرد و دستمز آنهاست چرا که در گذشته به صورت انباری این کار انجام شده ولی در روزهای اخیر این موضوع تغییر کرده و کمباین دارها با توجه به احساس نیاز کشاورز و مجبور بودن آنها به برداشت محصول مبلغ را گاها تا 100هزار تومان در ساعت افزایش داده اند.
 

 

در همین خصوص محمد صادق تنهایی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هرسین در گفتگو با خبرنگار دیوانگاه اظهار داشت: با توجه به اینکه بخش قابل توجی از کمباین ها غیر بومی هستند و شرایط کشت در مزارع طوری نیست که بتوان به صورت انباری هزینه برداشت را حساب کرد لذا صاحبان کمباین ها اقدام به ایجاد شرایط کار توافقی با کشاورزان کرده اند.

 

وی در خصوص ریزش محصولات از کمباین ها در زمان برداشت گفت: بخشی از مشکل به خود محصول بر می گردد چرا که با توجه به کاهش بارندگی دانه ها گاها توخالی هستند و این امر باعث شده تا در زمان برداشت ریزش وجود داشته باشد.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به مطالب عنوان شده اکیب هایی را به مناطق مختلف شهرستان اعزام کرده ایم که بر نحوه برداشت محصولات نظارت داشته باشند.

 

به گزارش دیوانگاه به نظر می رسد از آنجا که مرحله برداشت به عنوان یكی از مراحل حساس تولید محصولات زراعی است و درصد قابل توجهی از ضایعات محصولات زراعی در این مرحله اتفاق می افتد، مدیریت بهتر و نظارت بیشتر در افزایش تولیدات می تواند مثمر ثمر باشد. 

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها