سرویس: بین الملل کد خبر: 241912 ۰۳:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵

در گفتگو با مرصاد مطرح شد:

حمایت سیسی از بشار اسد بر مبنای استراتژی 2 مرحله ای آمریکایی است/ معادلات قدرت منطقه به سرعت تغییر می کند

مرصاد نیوز: استاد روابط بین الملل دانشگاه شهید بهشتی گفت: آمریکایی ها و همپیمان های آن برای مسئله سوریه یک استراتژی 2 مرحله ای را دنبال می کنند و حمایت رئیس جمهور مصر از بشار اسد هم بر همین اساس تعریف می شود.

حمایت سیسی از بشار اسد بر مبنای استراتژی 2 مرحله ای آمریکایی است/ معادلات قدرت منطقه به سرعت تغییر می کند

به گزارش سرویس بین الملل شبکه اطلاع رسانی مرصاد، روز گذشته پایگاه خبری الدیار خبری را به نقل از مقامات سوری منتشر کرد که از تغییرات جدی در سیاست های برخی از کشورهای منطقه خبر می داد. این رسانه لبنانی در این خصوص نوشته است: عبدالفتاح السیسی در دیدار با سرلشکر علی المملوک، رئیس سازمان اطلاعات سوریه، تاکید کرد از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، حمایت می کند و او سرنگون نخواهد شد. 

 

بر همین اساس این موضوع می تواند در حوزه برخی از معادلات منطقه و به خصوص مبارزه سوریه با تکفیری ها بسیار تاثیر گذار باشد.

 

در همین خصوص دکتر علی بیگدلی استاد روابط بین الملل دانشگاه شهید بهشتی در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد به واکاوی ابعاد این موضوع و چرایی این اظهار نظر جدید رئیس جمهور مصر پرداخت و پشت پرده این تغییرات را به حمایت های آمریکا از مصر مرتبط دانست.

 

 

بیگدلی به خبرنگار مرصاد گفت: قضایای سوریه در ماه های اخیر بیش از گذشته مورد توجهات بین المللی و آمریکا قرار گرفته است و  این به دلیل آن است که اوباما در دوره دوم ریاست جمهوری خود گفته بود که آمریکا در خاورمیانه 3 مشکل دارد.

 

وی افزود: اوباما اعلام کرده بود که مسئله هسته ای ایران، مسئله سوریه و صلح فلسطین و اسرائیل مشکلاتی است که آمریکا با آن ها روبروست. تا 2 ماه پیش که اوباما به این 2 گزینه از برنامه های خود دست پیدا نکرد به همین دلیل کنگره را از دست داد.

 

این کارشناس مسائل بین الملل گفت:  پس از موضوع هسته ای ایران و تغییراتی که در مواضع گنکره در این خصوص صورت گرفت، به نظر می رسد که اوباما امروز دیگر به دنبال حل موضوع بشار اسد و سوریه است.

 

وی تاکید کرد: به نظر می رسد که آمریکایی ها و هم پیمان های او برای حل مسئله سوریه یک استراتژی 2 مرحله ای دارند که مرحله اول آن این است که پایه های قدرت بشار اسد را مستحکم کنند  تا با کمک آن گروه های افراطی را سرکوب کنند و در مرحله دوم اسد را از طریق انتخابات برکنار کنند به این صورت که یک انتخابات زیر نظر سازمان ملل برگزار شود.

 

بیگدلی گفت: اخیرا نیز جابه جایی های قدرتی در منطقه به وجود آمده که از جمله می توان به ورود ترکیه به حوادث منطقه اشاره کرد. با توجه به این مسئله شکل منطقه در حال تغییر بوده و از طرفی جدا شدن ترکیه از داعش نیز بر این موضوع تاثیر گذار است.

 

این استاد دانشگاه گفت: بر همین اساس به دلیل آنکه آمریکایی ها و کشورهای هم پیمان آن به صورت هم زمان نمی توانند با بشار اسد و افراطیون بجنگند امیدوار هستند که استراتژی 2 مرحله ای را اجرا کنند و حمایت سیسی هم بر همین موضوع می تواند شکل گرفته باشد.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها