سرویس: بین الملل کد خبر: 244215 ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴

مرصاد بررسی می کند؛

نگاهی به چرایی مخالفت آمریکا با حملات روسیه به داعش/ برتری "پوتین پوش های" روسی در برابر ارتش آنگلوساکسون ها+ اسناد

مرصاد نیوز: حضور روسیه در مبارزه با تروریست های داعش می تواند معادلات منطقه ای را بیش از پیش تغییر دهد و همین مسئله نیز باعث نگرانی کشورهای حامی اصلی داعش شده است.

نگاهی به چرایی مخالفت آمریکا با حملات روسیه به داعش/ برتری "پوتین پوش های" روسی در برابر ارتش آنگلوساکسون ها+ اسناد

به گزارش سرویس بین الملل شبکه اطلاع رسانی مرصاد، عراق و سوریه مدت هاست که با معضلی روبرو هستند و هر از چند گاهی اخبار ضد و نقیضی در خصوص پیشرفت این معضل و یا فروکش کردن آن شنیده می شود. معضل حضور تروریست های داعش در این مناطق و انجام اقدامات تروریستی متعدد موجب شده است که این 2 کشور غرب آسیا نتوانند مانند گذشته به راحتی امور خود را بگذرانند.

 

مبارزه با این معضل نه چندان جدید در عراق و سوریه از سوی ارتش های 2 کشور وارد مرحله جدیدی شده است زیرا این ارتش ها از حداکثر توان خود استفاده کرده اند اما با این وجود برای پاکسازی کامل مناطق نیازمند کشورهای همسایه و در مراحل بعدی به ارتش هایی مخالف تروریسم نیاز دارند.

 

در این میان از مدت ها پیش ائتلافی از سوی برخی از کشورهای غربی که از اصلی ترین موسسان گروه تروریستی داعش بودند شکل گرفت. این ائتلاف که به رهبری آمریکا فعالیت می کرد، مدعی شده بود که با حملات خود می تواند جلوی پیشروی های داعش را بگیرد. با این وجود نظر کارشناسان و به خصوص مردم منطقه بر خلاف این ادعا بود زیرا اصلی ترین حامیان این گروه تروریستی  این بار به دلیل فشار جامعه جهانی تنها در صدد به نمایش گذاشتن ژشت مبارزه با داعش بودند اما در حقیقت اقدامی جز تقویت نیروهای داعش انجام نمی دادند

 

ورود روسیه به مبارزات علیه داعش و تغییر صحنه نبرد

 

از روزهای گذشته که روسیه به صورت جدی و رسمی با حملات جنگنده های خود به مواضع داعش وارد صحنه نبرد علیه تروریست های داعش شده است، بنا به نظر کارشناسان صحنه نبرد به کلی تغییر کرده است.

 

 

ورود نیروی هوایی قدرتمند روسیه با توجه به اینکه این کشور از مخالفان اصلی تروریست های داعش هستند و از طرفی خواستار برقراری امنیت در سوریه وعراق نیز می باشند، به نوعی تغییر دهنده عرصه مبارزه با داعش محسوب می شود.

 

پس از آغاز حملات روسیه به داعش ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از نیروهایش که عهده دار جنگ ضد داعش هستند خواسته است سرکردگان داعش و در رأس آن، ابوبکر بغدادی را زنده بازداشت کنند.

 

میدل ایست پانوراما نوشته است: پوتین دستور داده در صورتی که این مسأله امکان پذیر نباشد، دست کم اجساد آنها را به همراه خود بیاورند. این منابع گفته اند درخواست پوتین برای این است که سرکرده داعش در روسیه اعدام شود و یا جنازه اش در این کشور به نمایش درآید.این منابع تصریح کردند روسیه می خواهد آمریکا در تنگنا قرار گیرد و شکستش در نابودی این گروه تروریستی در دوسال حملات ائتلاف بین المللی آشکار شود.

 

نگرانی آمریکا از حضور روسیه در صحنه مبارزه علیه داعش

 

آغاز حملات روسیه و از بین رفتن پی در پی مواضع داعش باعث شده است که مقامات آمریکایی به صورت مکرر از حضور روسیه در صحنه مبارزه به شدت اظهار نگرانی کنند

 

به نظر می رسد این نگرانی از آن جهت مطرح شده باشد که آمریکا در ابتدا به عنوان اصلی ترین حامی داعش، نمی خواهد شکست تروریست های داعش را در منطقه مشاهده کند. در جایگاه بعدی از آنجایی که آمریکایی ها مدت هاست به دنبال نمایش چهره ضد داعشی خود هستند و حملات بدون نتیجه را نیز علیه مواضع داعش صورت داده اند، در صورتی که روسیه در این نبرد تاثیر گذار باشد، قطعا در معادلات قدرت شکست سختی را از رقیب دیرینه خود یعنی روسیه خواهد خورد.

 

بر همین اساس بود که نشریه انگلیسی گاردین از نگرانی اوباما در خصوص حملات روسیه نوشت.

این نشریه از قول رئیس جمهور آمریکا نوشته است: استراتژی روسیه در سوریه فاجعه ایجاد خواهد کرد.

 

همچنین فرماندهان ناتو نیز در اظهاراتی همانند اومابا نسبت به این حملات روسیه هشدار داده اند.

 

 

این اظهارات در حالی مطرح می شود که خبرگزاری های ترکیه اعلام کرده اند در اثر حملات هوایی جنگنده های روسیه به شهر رقه مرکز خلافت خودخوانده گروه تروریستی داعش، فرماندهان این گروه به همراه خانواده هایشان شهر رقه در شرق سوریه را ترک کرده و به سمت موصل عراق می روند.

 

همچنین اخبار متعددی از تسلیم شدن نیروهای تروریستی داعش منتشر می شود که نشان دهنده تاثیرگذاری جدی حملات روسیه در مقابله با داعش است.

 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها