سرویس: بین الملل کد خبر: 247687 ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۴

مشاور بین الملل رئیس مجلس در گفتگو با مرصاد:

حملات روس ها اوضاع سوریه را از دست غرب و پادشاهی های عربی خارج کرد/ ایران خواستار تعیین سرنوشت سوریه به دست خود مردم است

مرصاد نیوز: مشاور بین الملل رییس مجلس شورای اسلامی گفت: حملات روس ها باعث شده است که اصطلاحا کار از دست پادشاهی های عربی و غربیها در برود و آنها دیگر تصمیم گیرنده این نباشند که در سوریه چه اتفاقی رخ بدهد و این خیلی اهمیت دارد.

حملات روس ها اوضاع سوریه را از دست غرب و پادشاهی های عربی خارج کرد/ ایران خواستار تعیین سرنوشت سوریه به دست خود مردم است

حسین شیخ الاسلام در گفتگو با خبرنگار بین الملل شبکه اطلاع رسانی مرصاد، با اشاره به حضور ایران در نشست وین پیرامون سوریه اظهار داشت: حضور ایران درنشست وین به هیچ وجه به معنی کاهش حمایت های ایران از سوریه نیست و اصلا چنین چیزی حتی در عرصه نظر هم واقعیت ندارد و ایران با هماهنگی کامل با نظام سوریه در این نشست شرکت کرد.

 

وی در خصوص علت عدم شرکت ایران در همایش های مشابه تصریح کرد: اینکه قبلا ما در چنین همایش هایی شرکت نمی کردیم از این رو بود که سران کشورهای غربی و عربی بر این مسئله تاکید داشتند که باید پیرامون آینده سیاسی سوریه و سرنوشت آن بدون در نظر گرفتن خواست مردم تصمیم گرفت.

 

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: غربی ها می گفتند بشاراسد باید برود و لذا چون ایران اساسا با این نوع منطق مخالف است تاکنون در هیچ نشست این چنینی شرکت نکرده است.

 

مشاور بین الملل رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: جمهوری اسلامی هیچ گاه پیرامون سرنوشت یک ملت معامله نمی کند.

 

وی گفت: این قانون اساسی ماست که ما اجازه نداریم در امور داخلی دیگر ملت ها دخالت کنیم؛ رئیس جمهور و نمایندگان مجلس به این قانون اساسی قسم می خورند و موظف هستند که قانون اساسی را اجرا کنند و در صورت نقض آن علاوه بر تبعات سیاسی، بهشت و جهنم شان هم خراب می شود لذا ما در امور داخلی ملت سوریه دخالت نمی کنیم و سوریه خودش برای خودش باید تصمیم بگیرد.

 

 

حملات روس ها باعث خارج شدن اوضاع از دست پادشاهی های عربی شد

 

شیخ الاسلام با اشاره به حملات وسیع روس ها به مواضع تروریست ها و تاثیر سیاسی آن تاکید کرد: حملات روس ها باعث شده است که اصطلاحا کار از دست پادشاهی های عربی و غربیها در برود و آنها دیگر تصمیم گیرنده این نباشند که در سوریه چه اتفاقی رخ بدهد و این خیلی اهمیت دارد.

 

وی بیان داشت: این درماندگی غربی ها و پادشاهی های عربی به این منتهی شده است که آنها تا این حد کوتاه بیایند که بگویند در نظام سوریه انتخابات برگزار شود که این اصلا دستاورد کوچکی نیست، از طرفی ایران هم با برگزاری انتخابات شفاف در سوریه مخالفتی ندارد چرا که موجب می شود سوری ها خودشان آینده خودشان را انتخاب کنند.

 

مشاور امور بین الملل رئیس مجلس ادامه داد: این که رئیس جمهور آمریکا از هزاران کیلومتر دورتر و یا پادشاه عربستان و یا فلان رئیس جمهور و یا نخست وزیر غربی بخواهند تعیین کنند که چه کسی در سوریه روی کار بیاید، این دخالت دیگر از بین رفته است و ما در بیانیه وین دیگر شاهد چنین حرفها و موضع گیری هایی نیستیم.

 

ایران با هدف مقابله با تروریسم و جنگ در نشست وین حاضر شد

 

وی برخی گمانه زنی ها پیرامون اینکه ایران در نشستی شرکت کرده که هدفش تغییر نظام سیاسی سوریه بوده را رد کرد و اظهار داشت: ما به این دلیل در نشست وین نرفتیم چون اصلا ما اجازه نداریم بنشینیم و در مورد سرنوشت ملت سوریه تصمیم بگیریم بلکه ما به خاطر مقابله با تروریسم، آتش بس و جلوگیری از جنگ و خونریزی در آن نشست حضور یافتیم.

 

شیخ الاسلام گفت: وین دو قسمت دارد، یک قسمت همان مواردی است که عرض کردم و قسمت دیگرش هم همان حرف های سابق غربی هاست. البته ما به دلایل اولیه رفتیم و در آنجا شرکت کردیم و اساسا به دلیل مواضع اصولی ای که رهبری تعیین کردند و نیز خطوط قانون اساسی، درباره آینده سیاسی سوریه صحبتی نکردیم.

 

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه در وین چند کشور نشستند و بیانیه ای صادر کردند، تصریح کرد: این بیانیه کاری به مواضع غربی ها ندارد که چه می گویند یا چه می خواهند، بلکه این بیانیه مطابق خواست ایران تنظیم شده، یعنی در آن تصریح شده که می بایست سرنوشت نظام سوریه را مردم سوریه و از طریق انتخابات تعیین نمایند و این خواست غربی ها و عرب ها که می بایست فلانی باشد یا نباشد را ما نه تنها قبول نکردیم بلکه در بیانیه ای که صادر شد نگذاشتیم چنین مواردی بگنجد.

 

شیخ الاسلام در پایان اظهار داشت: شاید بیست تلفن از جانب کشور های مثل آمریکا و روسیه و وزرای خارجه کشور های غربی به ما شد که در این نشست حضور پیدا کنیم و تنها عربستان مخالف حضور ما بود و ما هم شرطی برای حضور نپذیرفتیم و بلکه خواسته های خودمان را هم در این بیانیه گنجاندیم.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها