کد مطلب: 272247
دوشنبه ۱۳۹۵/۳/۳۱ - ۱۱:۴۸

یک روانشناس:

نقش خانواده بر سلامت جامعه انکار ناپذیر است

مرصاد نیوز: یک روانشناس گفت:خانواده نهادی محوری است و بر تمام چهارچوب اجتماع مستقیما اثرمی گذارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد به نقل از پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ زن و مرد در هر موقعیت اجتماعی و فردی و در هر نقشی که قرار می گیرند باید خانواده به عنوان یک اولویت نقش خویش را در شکل گیری آن موقعیت و آن نقش ایفا کند.

 

خانواده به عنوان سنگ بنای اجتماعی اهمیتی ویژه و اساسی دارد و نهادی مقدس  و اثرگذار است. در همین راستا مصاحبه ای با پرستو پرواز دکترای روانشناسی صورت گرفت که به شرح زیر است:

 

اهمیت خانواده در دوران کودکی  چیست؟

 

 خانواده اولین و مهمترین محیطی است که طرح ریزی دنیا را در ذهن کودک منقش می سازد و در رشد و شکل گیری شخصیت نقش بسزایی دارد. خانواده ایجاد کننده زمینه مناسب شناخت و آماده سازی برای آینده است، سلامت جسمی و روانی کودک از نوع روابط، اعمال و رفتار والدین نشات می گیرد و این بیانگر اهمیت وجود کانون گرم و متعادل خانواده در دوران کودکی است.

 

اهمیت خانواده در دوران نوجوانی چیست؟

 

نوجوانی حساس ترین دوران رشد است و  وجود حس استقلال طلبی و عدم نیاز به دیگران در دوران بلوغ، به اهمیت این دوران و توجه خانواده می افزاید؛ دوری از خانواده، ارتباط و الگو گیری از دوستان باعث ایجاد سنگینی مسئولیت خانواده می شود که لازم است در این دوران حساس والدین نقش دوست و الگو فرزند خود را داشته باشند و از امر ونهی بپرهیزند که باعث دوری نوجوان از خانواده  و تمایل به دوستان می شود  که در صورت دوست ناباب زمینه آسیب های زیادی در نوجوان شکل می گیرد.

 

نقش خانواده در جامعه چیست؟

 

خانواده به عنوان واحد بنیادین جامعه در سلامت جامعه نقش موثر دارد چون این نهاد مقدس بهترین بستر پرورش و هویت بخشی به نسل آیندهاست و با ایجاد نسلی سالم  می توانند جامعه را از انحرافات اجتماعی و آسیب های ممکن برهانند و در یک جمله می توان گفت: اصلاح یک جامعه، پیشرفت و ترقی آن از جنبه‌های مختلف تأثیر اصلاح  و آموزش خانواده  است.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

پشت‌پرده شبیخون دولت لو رفت؛

«شوک بنزینی»؛ بازی کثیف انتخاباتی اصلاح‌طلبان

مرصادنیوز: اظهارات دبیرکل حزب اتحاد ملت نشان داد که دولت بی‌تدبیر چگونه در شوک بنزینی امنیت ملی و جان و مال مردم را قربانی مطامع حزبی‌ برای پیروزی در انتخابات پیش رو کرد.

پربازدیدها