کد مطلب: 273639
پنجشنبه ۱۳۹۵/۴/۱۷ - ۸:۲۰

مرصاد گزارش می دهد؛

عملکرد نامطلوب در کنترل آتش سوزی جنگلهای کرمانشاه/ نتیجه یک غفلت سیاسی از مدیریت بحران؟

مرصادنیوز: شیوه مقابله با آتش سوزی در جنگل های کرمانشاه بیانگر عملکرد نامطلوب مجموعه های مرتبط با آن است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، قبل از فرا رسیدن فصل گرما و افزایش احتمال آتش سوزی در جنگل ها و مراتع استان کرمانشاه با توجه به تجربه سالهای گذشته بروز برخی حوادث از این دست قابل پیشبینی بود.

 

اما طی هفته های گذشته جنگلها و مراتع استان کرمانشاه به شکلی گسترده تر از سال گذشته دچار حریق شده و البته مردم از حضور نیروهای دولتی برای کنترل این آتش سوزی ها گلایه مند هستند.

 

مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه پیشتر در گفتگو با مرصاد مجموع آتش سوزی های سال گذشته در کرمانشاه را 1000 هکتار عنوان کرد در حالی که به نظر می رسد تنها در آتش سوزی چند روز گذشته در ثلاث باباجانی بیش از نیمی از رکورد سال گذشته در بحث وسعت آتش سوزی ها زده شده است. ( آخرین آمار غیر رسمی حاکی از سوختن بیش از 500 کتار مرتع و جنگل است)

 

 

یکی از شهروندان ثلاث باباجانی در همین رابطه به مرصاد گفت: مردم عادی با دست های خالی به دنبال مهار آتش بودند و نیروهای مسئول در این فضا حضور چشمگیری نداشتند.

 

وی افزود: کسی فرماندار ثلاث باباجانی را در عرصه میدانی بحران رویت نکرد و او در برخی روزهای سوختن جنگلها در شهرستان حضور نداشت.

 

این شهروند افزود: مردم با دستهای خالی و با کمک نیروهای داوطلب بسیج برای مهار آتش تلاش می کردند.

 

شبکه اطلاع رسانی مرصاد آماده انعکاس نظرات مسئول ارشد اجرایی شهرستان ثلاث باباجانی در این رابطه است اما موضوع اصلی در این رابطه تزلزل در مدیریت بحران استان کرمانشاه در آستانه فصل گرما و آتش سوزی هاست.

 

بسیاری از کارشناسان معتقدند طی ماه های معدودی که به حوزه مدیریت بحران کرمانشاه به عنوان یک نیمکت ذخیره برای مدیران سیاسی استان نگریسته شده عملا زمان و انگیزه ای برای برنامه ریزی مقابله با بحران های قابل پیشبینی وجود نداشته است.

 

 

در ماه های اخیر یکی از افراد سیاسی استان کرمانشاه بعد از برکناری از سمت پیشین خود برای مدتی بسیار کوتاه (طی بهار 95) به عنوان مدیرکل بحران استان منصوب شد که پس از کمتر از چند هفته جابه جا و در حوزه اداره کل ارزشیابی استانداری این استان پست گرفت.

 

تحلیل ساده ایست که یک مدیر با نگرش مقطعی نسبت به جایگاهی که دارد، فرصت و توان کافی برای برنامه ریزی های مهم نداشته باشد. در چنین شرایطی بود که حتی در بحران سیل و بارندگی ها عملکرد مدیریت بحران در کرمانشاه کمترین نمود  را داشت و در این روز ها و هنگامه بحران های آتش سوزی کار مدیریت جدید برای هماهنگی امور نیز دشوار تر است.

 

یک منبع آگاه و متخصص در این رابطه به مرصاد گفت: طی سالهای گذشته قبل از آغاز فصل گرما چندین جلسه در حوزه مدیریت بحران برای حوادث فصلی برگزار می شد در حالی که در روزهای بی ثباتی مدیریت بحران در کرمانشاه تحرک چندانی در این رابطه وجود نداشته است  و اگر اینگونه نیست بهتر است مدیران مقطعی بحران  در این رابطه به مردم توضیح دهند.

 

 

وی گفت: در شرایط کنونی هم به دلیل پیشبینیهای ضعیف قبلی، مواجهه با شرایط بحرانی برای دستگاه ها دشوارتر از قبل است.

 

به گزارش مرصاد، تصاویر موجود از صحنه های آتش سوزی شهرستان ثلاث باباجانی نشان میدهد که عمده تلاش ها برای مهار آتش از سوی مردم انجام شده است.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

حسینی کیا در گفتگو با مرصاد:

نگاه سیاسی دولت به بودجه 99 مشهود است

مرصادنیوز:عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه گفت: نگاه سياسی دولت به بودجه 99 با توجه به کاهش بودجه های فرهنگی و قرآنی مشهود است.

رئیس گروه بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مطرح کرد

ابتلای بیش از ۱۳۰۰ کرمانشاهی به آنفلوانزا /۶ نفر جان باختند

در همایش تجلیل از خادمین اربعین حسینی صورت گرفت

قدردانی آیت الله علما از مجموعه سپاه برای خدمت‌رسانی در اربعین

پربازدیدها