کد مطلب: 282688
شنبه ۱۳۹۵/۸/۱ - ۱۳:۱۶

یک جامعه شناس:

جامعه انعکاس کارکرد خانواده در طیف وسیعی است

مرصاد نیوز: یک جامعه شناس با بیان این که جامعه انعکاس کارکرد خانواده در طیف وسیعی است، گفت: بکار گیری الگوهای مناسب در خانواده باعث تبدیل شدن خانه و خانواده به پناهگاهی امن می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد به نقل از پایگاه خبری تحلیلی صبریه، اهمیت توجه به تحکیم خانواده ریشه در اهمیت نهاد خانواده دارد چراکه خانواده رکن اصلی اجتماع است و استحکام آن بر استحکام جامعه اثری مستقیم دارد.

 

در واقع خانواده، زنجیره ارتباطی اجتماع و تضمین کننده آرامش و ثبات جامعه است. اهمیت این مساله از آنجا بیشتر آشکار می شود که جامعه شناسان بقای جامعه را در گرو بقای خانواده و موفقیت و شکست جامعه را در سلامت و یا گسستگی نهاد خانواده، یافته اند.

 

خانواده به عنوان سازمان اجتماعی کوچکی برخوردار از روابط تعاملی والدین فرزندان است و روابط فرزندان، والدین و سایر اعضا» خانواده چون شبکه و نظامی در هم پیچیده است که افراد آن در کنش متقابل با یکدیگر و این نظام در مجموعه ای از نظامهای اجتماعی بزرگتر قرار گرفته است جامعه بزرگتر خود جزئی از زمینه فرهنگی برای الگوهای رفتاری خانواده است و در تثبیت یا تزلزل آن تاثیر دارد.

 

در گفت و گوی انجام گرفته با طاهره صالحی کارشناس ارشد جامعه شناسی به اهمیت خانواده و ثباتش بر فرد و جامعه پرداخته شده است.

 

چرا استحکام خانواده اهمیت دارد؟

 

خانواده دارای نقش های کلیدی بسیاری است و بطور مستقیم و غیر مستقیم به همه چیز اثر می گذارد پس کنترل، تنظیم و ثبات باعث نظم بخشی و استحکام بیشتر کارها می شود  و بدون خانواده هویت بشری نابود می شود.

 

خانواده مرکز پرورش و تربیت نسل بشریست که عدم وجودش بحران جدی را در جامعه ایجاد می سازد و همانطور که می دانیم در ملت هایی با بینش آزادی گرایانه باعث ایجاد زندگی تک نفری یا زندگی همجنس بازانه شده و بنیان خانواده از هم فروپاشیده است، مشکلات جدی در جامعه پیش آمده که بارزترین آن رشد فساد، افسردگی و جنایت است چون انسان در خانواده می آموزد که احترام بگذارد،حقوق دیگران را رعایت کند و محبت بورزد.

 

گرمی و تحکیم روابط  بین اعضای خانواده باعث ایجاد تعهد و وابستگی عاطفی بین تک تک اعضای خانواده می شود که باعث تبدیل شدن خانه و خانواده به پناهگاهی امن و آرامبخش می شود که ثبات شخصیتی ایجاد می نماید و براستحکام خانواده بسیار موثر است.

 

ارتباط آسیب های اجتماعی و خانواده چیست؟

 

هر فردی در خانواده به عنوان هسته اولیه تولید و تربیت شخصیت می یابد و فرهنگسازی می شود پس جامعه انعکاس کارکرد خانواده در طیف وسیعی است و وجود خانواده ی سالم و پایدار باعث تشکیل اجتماعی سالم و پایدار می گردد.

 

خانواده پایه شکل دهی به شخصیت فرد اند چراکه فرزندان با الگو گیری از رفتار و اعمال والدین ، نگرش و ارزش های خود را شکل می دهند که  با پیروی از آنان شاهد ظهور جامعه ای پایداریا ناپایدار خواهیم بود که اینگونه به اهمیت خانواده و تاثیر آن پی می بریم.

 

هنجارمند شدن جامعه که در کاهش آسیب های اجتماعی بسیار موثر است به صورت مستقیم و غیرمستقیم به استحکام خانواده مربوط است پس نهادینه نمودن اهمیت نهاد خانواده در تمام افرادیک جامعه یک ضرورت انکار ناپذیر است.

کلمات کلیدی

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

سریال ادامه‌دار تخلفات سازمان‌یافته

انهدام یک باند فساد اداری در کرمانشاه

مرصادنیوز: یک باند فساد اداری در یکی از ادارات کرمانشاه منهدم شده که پرونده آنها در دادگاه رسیدگی به تخلفات اداری در حال پیگیری است.

رییس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی کرمانشاه:

تصمیمات نابخردانه مسئولان، تغییر در مجلس را ضروری کرده است

مدیرکل نظارت بر سرویس های ارتباطی سازمان تنظیم مقررات رادیویی:

پرونده ارزش افزوده در کشور ۱.۶ میلیون نفر شاکی دارد

پربازدیدها