تلگرام مرصاد
کد مطلب: 291432   |    تاریخ : 13. دى 1395 - 18:04
مرصادنیوز: انتشار خبری نادرست از تجمع مردم روانسر در روزهای اخیر برای بخشش یک قاتل، در شبکه های اجتماعی بسیاری از افرادی که اشرافیت کاملی به اخبار نداشتند را به اشتباه انداخت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، در روزهای اخیر خبری در شبکه های اجتماعی منتشر شد که برای اهالی رسانه آشنا بود. در این خبر با انتشار یک عکس، اعلام شده بود که مردم روانسر با تجمع جلوی درب خانه پدر مقتول، رضایت گرفته اند.

 

اما سایت محلی سراب روانسر که اخبار شهرستان روانسر را منتشر می کند، در این خصوص نوشته است: حرکت عظیم و خیرخواهانه ی مردم روانسر از همان ابتدا تیتر یک رسانه های کشور شد و تحسین و حسرت بسیاری از مردمان کشور را بهمراه داشت که چگونه می توان اینچنین مردمی را داشت که به جای نظاره گر بودنِ صحنه ی اعدام اینگونه همه یکصدا و یک آهنگ برای بخشش به حرکت در آیند.

 

اکنون بعد از گذشتِ 2 سال و نیم از ماجرای حرکت انسان دوستانه ی مردم روانسر بار دیگر، این حرکت عظیم به تیتر یک رسانه ها و خبرگزاری های سراسر کشور تبدیل شده است و بسیاری از این رسانه ها به غلط از بخشش عادل و رضایت اولیای دم حرف زدند اما متأسفانه عادل همچنان اسیر میله های سرد زندان است.

 

همانطور که این سایت نیز تاکید کرده است، خبر مذکور مربوط به مدت ها پیش است و رسانه ها نیز به غلط از بخشش عادل و رضایت اولیای دم حرف زدند  اما در این میان اقدام برخی از خبرگزاری ها و انتشار اخباری در این خصوص جای تعجب دارد؛ اقدام این رسانه ها نشان دهنده عدم اشرافیت کافی به موضوعات خبری است که موجب شده است به راحتی تحت تاثیر اخبار شبکه های اجتماعی قرار بگیرند.

 

همچنین در همین خصوص قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت نیز به اشتباه افتاد و مطلبی در این خصوص نوشت.

 

 

به گزارش مرصاد، پیش از این نیز اخبار مختلفی به صورت تکراری در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود که تاریخ انتشار های بعدی چندین ماه با اصل خبر فاصله داشت.

 

به عنوان نمونه چندی پیش خبر مربوط به خودکشی یک دختر در کرمانشاه اینگونه خبرساز شد.(تحلیل مرصاد را از این خبر اینجا بخوانید)

 

از دیگر نمونه های مشابه، اخبار مربوط به حوادث مانند اخبار تکراری از دستگیری تروریست ها و یا مسائلی مانند قطعی آب و ... بوده است.

 

بر همین اساس نیاز است تا در درجه اول سواد رسانه ای در جامعه و بخصوص مدیران و رسانه ها افزایش یابد تا اینچنین افکار عمومی درگیر اخبار تکراری نشود.

تازه ترین مطالب

پربیننده ها