کد مطلب: 291980
17 دی 1395،‏ 19:03:48

سند روز

رهبر انقلاب: شیخ علی تهرانی ساده‌لوح است

مرصادنيوز: رهبر انقلاب در پاسخ به اتهامات بی‌اساس شیخ علی تهرانی در سال 1358 فرمودند: ایشان یک فرد ساده لوح است که افرادی با نقشه های حساب شده توطئه ای را طرح کردند و از ایشان به عنوان یک جزئی از عناصر اجرائی این توطئه استفاده کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، روز نهم دی ماه همایش نکوداشت آیت الله العظمی میلانی در قم برگزار شد که در این در این همایش از شش اثر مکتوب رونمایی شد، که یکی از آنها «مجموعه مصاحبه ها پیرامون آیت الله العظمی میلانی» بود.

 

در این کتاب، مصاحبه‌ای با شیخ علی تهرانی صورت گرفته بود. دست اندرکاران تدوین و تولید مجموعه مذکور برای انتشار سخنان این شیخ بدسابقه، از عنوانی مجعول به نام «آیت الله میرزا علی آقا خراسانی» استفاده کرده بودند!

 

در این گفت‌وگوی طولانی (که شامل 22 صفحه –صص445-467- کتاب است)، مدعاهای متعددی مطرح شد که خلاف مستندات و مشهورات تاریخ انقلاب اسلامی بود. آنچه حساسیت ویژه محافل حوزوی را برانگیخت، بیان نسبت‌های ناروا (از جمله سازشکاری با ساواک) به شخص امام خمینی(ره) بود. مهم‌تر آنکه همزمان با برگزاری همایش مذکور، بخش‌های جنجالی و موهن مصاحبه شیخ علی تهرانی، توسط یک جریان رسانه‌ای حوزوی در فضای مجازی، آنهم در سطحی وسیع منتشر شد.

 

شیخ علی تهرانی پس از مشخص شدن اینکه حزب جمهوری اسلامی نامزد نهایی خود را برای انتخابات اولین ریاست‌جمهوری اسلامی ایران جلال‌الدین فارسی برگزیده است در نامه‌ای اعتراضی به امام خمینی(ره) جلال‌الدین فارسی را افغانی اصل دانسته و اتهامات ناروا به آیت‌الله سید علی خامنه‌ای و آیت‌الله سید محمد حسینی بهشتی و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نسبت داد. آیت‌الله خامنه‌ای یکم بهمن ماه 1358 در مصاحبه با روزنامه کیهان اینگونه به نقد‌های او پاسخ داد. متن کامل آن به این شرح است.

 

س ـ لطفاً بگوئید که اصولاً انگیزۀ علی تهرانی در این مورد چه بوده و به طور کلی بگوئید چه دستهائی وجود دارد که می خواهد طبقۀ روحانیت مبارز را از درون از هم بپاشد؟

 

خامنه‌ای ـ من پیش از اینکه به این سؤال پاسخ بگویم باید عرض کنم که در این زمینه من خودم را بزرگ‌تر از آن می‌دانم که به این اتهامات واهی پاسخی بگویم و اصولاً دلیلی نمی‌بینم که به اینگونه حرف‌ها پاسخ بگویم. اما حالا که شما اصرار می‌کنید باید در پاسخ عرض کنم که علی تهرانی متأسفانه دستخوش یک توطئه شده است، زیرا ایشان یک فرد ساده لوح است که افرادی با نقشه‌های حساب شده توطئه‌ای را طرح کردند و از ایشان به عنوان یک جزئی از عناصر اجرائی این توطئه استفاده کردند.

 

کلّاً این توطئه مشخص کننده این حقیقت است که افراد و عناصری که مورد اعتماد مردم و مورد اعتماد امام نیز هستند و از اولین روزهای این مبارزه با مسئولیت‌هایی که از سوی امام پذیرفته‌اند، از فعالیت های سیاسی خارج کنند. و این کاری است که در گذشته شاه مخلوع هم می‌کرد بدین ترتیب که با برچسب‌زدن به مقام‌های شامخ روحانیت سعی می‌کرد تا آنها را از میان مردم بیرون کنند.

 

و دیدیم که شاه از اینگونه نقشه‌ها هیچ نتیجه‌ای نگرفت و برای ما این تازگی ندارد لذا ما علی تهرانی را آلت‌دستی بیش نمی‌دانیم و او را طرف خودمان نمی‌دانیم بلکه طرف ما دستگاه‌ها و دست‌های نفاق‌افکن و توطئه برانگیز است.

 

س ـ علی تهرانی به چه چیز استدلال کرده است؟

 

خامنه‌ای ـ هیچ‌گونه استدلالی در اتهاماتی که وارد کرده نیاورده است، خود مردم باید بدانند که این حرف‌ها سست و بی‌منطق است و خوشبختانه مردم این را به خوبی می‌دانند.

 

س ـ علی تهرانی در مورد برخی از شخصیت‌های مذهبی گفته است که سندهایی با امیر انتظام در لانۀ جاسوسی دارند که می‌بایست به آن رسیدگی شود. و ما طی تماسی با لانۀ جاسوسی، دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، وجود چنین اسنادی را تکذیب کرده‌اند.

 

خامنه‌ای ـ این احمقانه‌ترین اتهامی است که به شخصیت‌های مذهبی وارد کرده است و من نمی‌دانم ایشان با چه شرعی و با چه ایمانی به چنین اتهاماتی واهی اقدام کرده است.

 

س ـ آقای خامنه‌ای، تصور می‌شود که در طبقۀ روحانیت گروهی هستند که هدف آنها از هم پاشیدن اتحاد روحانیت مبارز به عنوان طبقۀ پیشتاز تاریخ مبارزات خلق مسلمان و قهرمان ایران است، این طور نیست؟

 

خامنه‌ای ـ البته لزومی ندارد که در این طبقه چنین دست‌هایی در کار باشد بلکه دست‌ها از آستین توطئه‌گران بیرون می‌آید و یک آدم ساده لوحی را در این طبقه پیدا می‌کنند و او را آلت‌دست خود قرار می‌دهند تا به این طریق به اهداف شوم خود برسند.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

سایت‌های شرط‌بندی و رؤیای «یک‌شبه میلیونر شدن»؛

بازارگرمی «قمار آنلاین‌ها» در تب فوتبالی /گول کازینو‌های اینترنتی را نخورید

مرصادنیوز: این روزها تب داغ فوتبال بساط سایت‌های شرط‌بندی اینترنتی را هم حسابی گرم کرده است و آنها با هیجانات القایی خود مشغول خالی کردن حساب‌های کاربران هستند.

پربازدیدها