کد مطلب: 292187
22 دی 1395،‏ 2:55:23

نگاهی به وضعیت یک قشر آسیب پذیر؛

مادرانی که پدر خانواده هم هستند/ از لزوم برگزاری کارگاه های آموزشی تا ارائه وام های خوداشتغالی

مرصادنیوز: زنان سرپرست خانوار که سختی های تامین معیشت را به جای مردان سرپرست خانواده لمس می کنند، نیازمند افزایش حمایت از سوی دولت و جامعه هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد به نقل از صبریه، عنوان زنان سرپرست خانوار معمولا به زنانی اطلاق می شود که در یک خانواده مرد به طور دائم غایب است. زنان مطلقه و زنان بیوه از جمله این زنان هستند که عمده‌ترین مشکلات آن ها مشکلات اقتصادی، ناآگاهی برای اداره امور اقتصادی خانواده، نگرش‌های منفی اجتماعی نسبت به زن سرپرست خانواده و نگرانی از آینده فرزندان است.

 

در راستای توانمند سازی این زنان طرح های مختلفی ارائه می شود که معمولا برگزاری کارگاه‌های آموزشی و تولیدی در ایجاد و تقویت فرصت‌های شغلی برای زنان سرپرست خانوار، بسیار موثر واقع می شود. در صورتی که زنان سرپرست خانواده از حمایت‌های اجتماعی مناسب برخوردار باشند، شیوه‌های مقابله مناسب را بیاموزند و دارای منبع کنترل درونی باشند، کمترین آسیب را متحمل می‌شوند.

 

اعطای وام‌های خودکفایی ایجاد کننده فرصت شغلی برای زنان سرپرست خانوار است

 

ریحان .ن 38 ساله یکی از زنان آسیب دیده و سرپرست خانواراست که از همسرش به علت اعتیاد طلاق گرفته = و سه فرزند دارد. او درباره مشکلات خود گفت: نبود درآمد و محتاج بودن بدترین درد افرادی مانند من است، چون در بیشتر موارد خانواده های ما هیچ گونه حمایتی از ما ندارند و باید به تنهایی بار مشکلات زندگی را بر دوش بکشیم.

 

وی گفت: تامین نیاز فرزندان، اجاره خانه  و هزار خرج دیگر برای من که هیچ حقوقی ندارم اوضاع را سخت تر کرده است و این امر باعث محتاج شدنمان به افراد مختلف شده است.

 

این زن سرپرست خانوار ادامه داد: اعطای وام با بهره و قسط کم می تواند ما را از وابستگی و فقر نجات بدهد چون با گرفتن یک وام اشتغال زایی زمینه و فرصت کسب و کاری را دایر می سازیم و قسمتی از مشکلاتمان کاسته می شود.

 

زنان سرپرست خانوار از جمله گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه هستند

 

زهرا جامه بزرگ مدرس دانشگاه در گفتگو با خبرنگار صبریه اظهار داشت: زنانی را که عهده‌دار تامین معاش مادی و معنوی خود و اعضای خانوار هستند زنان سرپرست خانوار می گویند پس این زنان علاوه برنقش مادری نقش نان آور خانواده را نیز باید بازی کنند.

 

وی ادامه داد: این زنان  مجبورند به تهیه معاش زندگی خود و احیاناً فرزندانشان بپردازند و در صورت نداشتن مهارت و تحصیلات کافی، مشکلاتشان بیشتر می شود و این یعنی آغاز سختی طاقت فرسا برای یک زن که نقش پدری را نیز باید بر عهده بگیرد.

 

جامه بزرگ افزود: این قشر زنان  از جمله گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه اند و نیازمند حمایت مادی و معنوی هستند تا حداقل شرایط زندگی را برای خود و فرزندانشان مهیا سازند.

 

این استاد داشگاه بیان کرد: ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای از سوی کمیته امداد برای ایجاد فرصت‌ و زمینه شغلی مناسب یک راهکار مفید برای کاهش سختی شرایط این گروه آسیب پذیر است.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

رهبر انقلاب در دیدار با دست‌اندرکاران همایش حکیم تهران:

حذف فلسفه از حوزه علمیه قم موجب خواهد شد افرادی کم‌عمق، متصدی تبیین و تدریس این علم شوند

مرصادنیوز: بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران همایش حکیم تهران که ۳ اردیبهشت ۹۷ برگزار شده بود، صبح امروز در محل این همایش منتشر شد.

به منظور بازدید از روند بازسازی مناطق زلزله زده صورت گرفت؛

حضور فرمانده سپاه درمناطق زلزله زده سرپل ذهاب/افتتاح مساکن احداثی

هر ساعت 2 پرونده نزاع در کرمانشاه تشکیل می شود؛

ترویج گفتمان "خشونت" به جای "گفتگو"