سرویس: سیاسی کد خبر: 308506 ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۱

مرصاد گزارش می دهد؛

کلاس درسِ دموکراسی در انتخابات 96/ از اعتراض قانون مدارانه رئیسی تا آرامش در کشور

مرصادنیوز: انتخابات سال 96 و رفتار یکی از کاندیداها، یک کلاس درس برای آموزش دموکراسی محسوب می شود.

کلاس درسِ دموکراسی در انتخابات 96/ از اعتراض قانون مدارانه رئیسی تا آرامش در کشور

به گزارش سرویس سیاسی  شبکه اطلاع رسانی مرصاد، انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری  تمام و  آرای آن اعلام شد. بر اساس اعلام وزارت کشور حسن روحانی اکثریت آرا را کسب کرد و نفر بعدی نیز سید ابراهیم رئیسی بود.

 

فارغ از نتیجه انتخابات آنچه که در اینجا بسیار مهم است رفتار یکی از کاندیداها در انتخابات 96 است. سید ابراهیم رئیسی با وجود آنکه معقتد بود که تخلفاتی در این انتخابات صورت گرفته است، نه تنها اعتراضات ساختار شکنانه انجام نداد بلکه در کمال آرامش به صورت قانونی وارد عمل شد و نامه ای را به همراه مستندات به شورای نگهبان ارسال کرد.

 

این در حالی صورت گرفت که در برخی انتخابات ها کاندیداهایی که رای کمتری را کسب کرده بودند و یا طرفداران آن ها با انجام اقدامات ساختار شکنانه به دنبال تغییر نتیجه انتخابات بودند که این موضوع هم دردوره های پیشین ایران و هم در خارج از کشور سابقه دارد.

 

انتخابات سال 88 در ایران

 

انتخابات سال 88 در ایران یکی از نمونه های انتخابات هایی است که برخی از کاندیداها پس از آنکه آرای کمتری را نسبت به فرد پیروز کسب کردند، دست به انجام اقدامات ساختار شکنانه زدند.

 

 

در آن سال موسوی به نتیجه انتخابات احترام نگذاشت و علیرغم آنکه بر اساس قانون پیش بینی شده بود که اگر کاندیدایی اعتراضی دارد می تواند از مسیر قانونی پیگیری کند، اما او قانونی عمل نکرد و اقدامات او منجر به این شد تا چند ماه کشور با مشکلاتی روبرو شود.

 

انتخابات اخیر آمریکا

 

انتخابات اخیر در ایالات متحده آمریکا نیز یکی دیگر از نمونه هایی است که پس از اعلام نتایج ناآرامی هایی در این کشور رخ داد.

 

 

پس از آنکه اعلام شد که ترامپ پیروز انتخابات است، برخی از هواداران کلینتون به خیابان آمده و اعتراض کردند و چند روزی این کشور در التهاب به سر می بُرد.

 

به گزارش مرصاد، آرامش امروز کشور پس از انتخابات بدون شک حاصل قانون مداری سید ابراهیم رئیسی است که بر خلاف آن هایی که سال 88 نظم کشور را به هم ریختند، چنین اقدامی انجام نداد.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها