کد مطلب: 315905
پنجشنبه ۱۳۹۶/۵/۱۲ - ۱:۲۰

نمایان شدن بی تدبیری در مدیریت بحران آتش سوزی جنگل ها؛

کرمانشاه سوخت

مرصادنیوز: وقوع چند مورد آتش سوزی در جنگل ها و مراتع استان کرمانشاه در چند روز اخیر عملکرد نامناسبی از مدیریت بحران را در استان به نمایش گذاشته است.

سرویس اجتماعی شبکه اطلاع رسانی مرصاد/ باز هم آتش سوزی و باز هم بوی تند دود. دودی که از سوختن جنگل های بلوط و مراتع شنیده می شود. باز هم آتش به قلب جنگل های استان چنگ انداخت تا این میراث طبیعی در معرض خطر جدی قرار بگیرد.

در چند روز اخیر اخبار ناخوشایندی از آتش سوزی در نقاط مختلف استان کرمانشاه شنیده می شود. بر اساس اخبار منتشر شده آتش بخش قابل توجهی از جنگل‌ها و مراتع شهرستان جوانرود را در بر گرفت.

این آتش سوزی پس از ۳ روز و طی ساعات ابتدایی بامداد چهارشنبه ۱۱ مرداد مهار شد اما بنا به گفته مدیر کل منابع طبیعی استان کرمانشاه حدود ۱۷۰ هکتار از مراتع و جنگل‌های آن منطقه در آتش سوخته و ۲۰ درصد آن دچار خسارت جدی شده است.

اما تنها این آتش سوزی به جنگل های جوانرود ختم نشد. سرپلذهاب هم داغ سوختن جنگل ها را  دید.

آتش در ارتفاعات گردنه پاطاق در سرپلذهاب بالغ بر 60هکتار از جنگل و مراتع این شهرستان را سوزاند.

این آتش سوزی نیز با حضور قابل توجه نیروهای ارتش و دیگر نیروها مهار شد.

artesh

اما اخبار نگران کننده تری از گیلانغرب هم شنیده می شود. بر اساس اعلام رسانه های محلی، آتش سوزی که از روز گذشته در منطقه جنگلی "بان میدان" و "مله نی' "از توابع  شهرستان گیلانغرب آغاز شده است علی رغم تلاش های انجام شده هنوز ادامه دارد  تا جایی که از زاویه شهر گیلان غرب شعله های آتشی که به جان جنگلهای این ناحیه افتاده به وضوح قابل رویت است.

بر اساس آنچه رسانه ها اعلام کرده اند تخمین اولیه و غیر رسمی  این آتش سوزی نزدیک به 100 هکتار بر آورد شده است اما با توجه به تداوم آتش سوزی ، این آمار دستخوش تغییر است .

به گزارش مرصاد، آنچه که در شرایط فعلی به وضوح مشخص است، عدم مدیریت صحیح در مبارزه با این بحران زیست محیطی است. در شرایطی که بایستی ستاد مدیریت بحران در استان برای مقابله با این آتش سوزی ها به صورت جدی وارد عمل شود، اما آنچه که از شرایط نمایان شده این است که این ستاد عملکرد قابل قبولی را در این فضا نداشته است.

atash

اما نکته دیگری که در این میان بسیار به چشم می خورد نبود امکاناتی است که بایستی از سوی مراجع دولتی تامین شود. در بسیاری از تصاویر به وضوح دیده می شود که نیروها با دستان خالی و بدون امکانات در حال تلاش برای خاموش کردن آتش هستند اما آنچه که مشخص است این تلاش آن ها بدون امکانات کمترین نتیجه را دارد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

استاندار کرمانشاه:

۲۸۷ نفر در زلزله مصدوم شدند /برق ۷ روستا وصل نشده است

مرصادنیوز: استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه زلزله تازه آباد ۲۸۷ نفر مصدوم داشته است، گفت:برق شهر و روستا بلافاصله وصل شده و فقط در هفت روستا هنوز برق وصل نشده است.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر کرمانشاه:

آمار مصدومان زلزله تازه‌آباد به 156 نفر رسید

وضعیت راه‌های استان کرمانشاه در پی وقوع زلزله؛

گردنه سیاه‌طاهر بازگشایی شد /محور باینگان بسته است

پربازدیدها