کد مطلب: 316458
سه‌شنبه ۱۳۹۶/۵/۱۷ - ۲۳:۴۸

گزارش مرصاد از مراسم روز خبرنگار در کرمانشاه ؛

خبرنگاران در روز خودبایکوت شدند

مرصادنیوز: مراسم گرامیداشت روز خبرنگار در کرمانشاه در حالی برگزار شد که تنها سخنرانان این مراسم مدیران بودند و هیچ خبرنگاری در این مراسم پشت تریبون حاضر نشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،  مراسم بزرگداشت روز خبرنگار در کرمانشاه به مراسم گرامیداشت مدیران تبدیل شد.

بر اساس این گزارش استانداری کرمانشاه، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه مطبوعات به عنوان برگزار کنندگان مراسم روز خبرنگار تریبونی را در اختیار اصحاب رسانه در روزی که متعلق به آنهاست قرار ندادند.

8

در این مراسم تنها استاندار کرمانشاه به توجیه چرایی افتتاح پروژه نیمه تمام راه آهن پرداخت و در بخش دیگری از سخنان خود انتقاد برخی نشریات به عملکرد مدیریت ارشد این استان را دارای شائبه اختلاف شخصی! با مدیران عنوان کرد.

8

در ماه های اخیر استانداری کرمانشاه رسانه های منتقد را از ورود به برخی جلسات روتین خبری منع می کند و همزمان برخی از نشریات با شکایت مدیران دولتی دادگاهی شده اند.

ت

به نظر میرسد تجربه سال گذشته که با قرعه کشی، تریبون روز خبرنگار در اختیار برخی رسانه ها قرار گرفته بود، مسئولان برگزاری را مجاب کرده تا تریبونی در اختیار رسانه ها قرار ندهند.

 

رسانه ها آیینه کج و معوج نباشند/ برخی انتقادها اغراض شخصی است

 اسدالله رازانی شامگاه سه شنبه در مراسم روز خبرنگار، ضمن تبریک روز خبرنگار و گرامیداشت سالروز شهادت شهید صارمی گفت: از خداوند بزرگ برای همه شهدا به ویژه شهدای عرصه رسانه غفران و رحمت الهی را خواستارم. 

وی با ابراز خرسندی از حضور در مراسم روز خبرنگار در استان و برای دومین بار، گفت: شغلی که باعث تعالی انسانها، اصلاح و بینش و رفتار انسانها باشد می تواند اهمیت پیدا کند و انسان می تواند آن را مقدس برشمرد که معلمی، پزشکی و خبرنگاری از این دسته مشاغل اند. 
 
رازانی خبرنگاری را شغلی مقدس و شایسته تکریم دانست و گفت: اگر در استان کرمانشاه هدف توسعه همه جانبه است، ما از این هدف فاصله داریم و وظیفه رسانه حرکت در این مسیر است. 

استاندار کرمانشاه ادامه داد: استان ما و کشور ما هم در این مسیر و در نیمه راه توسعه است و در استان ما دستاوردهایی رخ داده و اخیرا شاهد برخی از آنها بودیم که از آن جمله می توان به کارخانه خودروسازی اشاره کرد. 

رازانی راه آهن را دیگر دستاورد استان پس از سال های طولانی عنوان کرد و گفت: قطار آرزوهای کرمانشاهیان خیلی دیر به این استان رسید. 

استاندار کرمانشاه در ادامه راه آهن و شبکه ریلی را یک زیرساخت مهم در توسعه استان برشمرد و گفت: بدون شبکه ریلی حرکت در مسیر توسعه غیر ممکن و یا سخت است. 

استاندار کرمانشاه گفت: در سال ۹۶ شاهد افتتاح یکی پس از دیگری پروژه ها در استان خواهیم بود اما باز استان کمبودهایی دارد و خبرنگاران نقش مهمی در انعکاس هم این موفقیت ها و هم نواقص هم به مردم و هم مسئولین را بر عهده دارند. 

وی بیان کرد: متاسفانه الان فضا به گونه ای است که فضای یأس به ویژه در بین نسل جوان وجود دارد و این خود دلیلی شده که موفقیت های آموزشی زیادی در استان نداریم.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون معدل دانش آموزان ما به صورت میانگین در سوم متوسطه زیر ۱۲ است و این در حالی است که ۳۰ هزار نفر در مجموعه آموزش و پرورش استان فعالیت می کنند. 

رازانی تلاش مجموعه آموزش و پرورش را در تربیت جوانان موثر ندانست و گفت: چنان به جوان ما القا شده که تو اگر تلاش هم بکنی خبری نیست و این یک دروغ بزرگ است. 

وی افزود: اصحاب رسانه تنها نباید شکست ها، عدم موفقیت ها و نواقص را منتقل کنند و می توانند جوانان را تشویق کنند که تو می توانی موفق باشی و  این یک وظیفه سنگین به عهده اصحاب رسانه است. البته مسئولین نیز وظیفه جذب منابع و مدیریت آن را به عهده دارند و نباید به حال خود رها شوند و مسئولین نیز نیاز به انتقاد دارند.  

رازانی گفت: رسانه ها هم انتقاد کنند هم مسائل را به جامعه منتقل کنند. انتظار داریم رسانه ها اول روحیه امید را به جامعه القا کنند. همچنین خبر را عینا منتقل کنند و به خاطر بالا رفتن اهمیت خبر از واقعیت خارج نشود که در این صورت ما حامی شما هستیم. 

وی بیان کرد: آیا هر انسان که قلم به دست گرفت و از نظر قانون آزاد است، از نظر اخلاق هم آزاد است...؟! بعضا سر مقاله ای را می بینیم  که لبریز از عصبانیت است که این نشان می دهد که آیا نیت اصلاح گرایانه پشت آن بوده یا فقط تخریب است. 

رازانی افزود: گاهی هم دیده می شود اغراض و اختلاف شخصی لابه لای آنچه که نوشته می شود پنهان یا حتی آشکار است. ما مسئولین در معرض خطا هستیم و شما به مثابه آینه ای هستید که اشکالات را به ما و مردم  نشان می دهید و این آینه باید منجر به اصلاح شود و ما به نقش آینه بودن شما اعتقاد داریم.
 
استاندار کرمانشاه افزود: خواهش ما این است که آیینه شما نیز کج و معوج نباشد، بلکه اشکالات را به درستی به ما بنمایانید.

رازانی گفت: ما مسئولین نیز بشر هستیم و بشر از اشتباه دور نیست، لذا شما هم حق یک مقدار اشتباه را به ما بدهید اما منعکس کنید تا رفع کنیم و در نتیجه آن شاهد رشد استان باشیم.

   

مدیران ظرفیت خود را بالا ببرند/ شکایت از رسانه‌ها متوقف شود

فریدون معتمدیان شامگاه سه شنبه در مراسم روز خبرنگار که در کرمانشاه برگزار شد، خواستار توجه به معیشت خبرنگاران و امنیت شغلی آنان شد.

رئیس هیئت مدیره خانه مطبوعات استان کرمانشاه افزود: همچنین مدیران ظرفیت خود را مقداری بالا ببرند و اگر انتقادی رخ داد کار به دعواهای قضایی نکشد.

معتمدیان تاکید کرد: مدیران در مقابل انتقادات خبرنگاران سعه صدر داشته باشند.

معتمدیان با اشاره به اتفاقات اخیری ددر حوزه خبرنگاران استان و شکایت یکی از مدیران استان از یکی از خبرنگاران گفت: خوشبختانه این مشکل حل شد اما امیدواریم دیگر از این اتفاقات رخ ندهد.

 

اغلب رسانه‌ها کمکی به توسعه نمی‌کنند

حجت الاسلام رحیم جعفری شامگاه سه‌شنبه در مراسم روز خبرنگار که در کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: یاد و خاطره همه شهدای انقلاب اسلامی، شهدای استان و شهید صارمی را گرامی می‌داریم که شهادت او روز تاریخی و ماندنی را برای ایران اسلامی رقم زد و خبرنگار در تقویم جمهوری اسلامی ایران صاحب یک روز شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه رسانه را از ارکان مهم توسعه دانست و گفت: نقش رسانه بسیار فراتر است و بدون تردید در همه زمینه ها نقش اولیه دارد.

وی نقش رسانه را در ارتباط با توسعه به مثابه نورافکن دانست و تصریح کرد: ویژگی نورافکن این است که سوژه ها را شناسایی می‌کند و همان سوژه ها را به شکلی بزرگ نمایی میکند که بتواند آن واقعیت مسئله را به دولتمردان نشان دهد تا آگاهی لازم را برای مدیران شناسایی و ایجاد کند و از این آگاهی و معرفی و شناخت زمینه توسعه را فراهم کند.

حجت الاسلام جعفری کاهش تصدی گری دولت را از ملزومات ایفای نقش رسانه به عنوان نورافکن عنوان و تصریح کرد: یکی از آرمان های مهم رسانه ها اطلاع رسانی است اما متاسفانه بسیاری از رسانه های ما به دور از مبانی رسالت اطلاع رسانی مشغول اند و غالبا کمکی به توسعه نمی‌کنند.

وی با اشاره به برنامه های روز خبرنگار گفت: امسال در تمام شهرستانهای استان مراسم روز خبرنگار با حضور فرمانداران و مسئولان برگزار می‌شود و در اورامانات که چهار شهرستان مهم دارد فردا ساعت ۱۰ صبح در روانسر برگزار می‌شود.

حجت الاسلام جعفری گفت: یکی از اولویت های مهم ما در فصل جدید کاری در استان، توجه جدی به شهرستان ها است و با توجه به ظرفیت های خوب فرهنگی، نگاهمان این است که برخی از برنامه‌های ملی، منطقه ای و استانی را در شهرستان ها اجرا کنیم.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

موضع نمایندگان کرمانشاهی مجلس در قبال FATF؛

ضرورتی برای پیوستن به FATF احساس نمی‌شود / اهرم فشاری بر ایران

مرصادنیوز: نمایندگان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در اظهاراتی ضمن مخالفت با پیوست ایران به FATF گفتند: ضرورتی برای پیوستن به FATF احساس نمی‌شود و دشمنان به دنبال سوءاستفاده از آن به عنوان اهرم فشار بر ایران هستند.

پربازدیدها