کد مطلب: 323042
یکشنبه ۱۳۹۶/۷/۱۶ - ۸:۵۵

مرصاد بررسی می کند؛

پاسخ هاشمی رفسنجانی به اظهارات قرآنی روحانی/ سرانجام معاهده پیامبر (ص) با یهود

مرصادنیوز:  حجت الاسلام روحانی روز گذشته از میان آیات 55 تا 58 سوره مبارکه انفال ، که به مثابه یک کل منسجم است فقط یک آیه را پیرامون معاهده با کفار بیرون کشید و مطابق با همان، غرض مطلوب خود را استنتاج کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، حجت الاسلام روحانی روز گذشته از میان آیات 55 تا 58 سوره مبارکه انفال ، که به مثابه یک کل منسجم است فقط یک آیه را پیرامون معاهده با کفار بیرون کشید و مطابق با همان، غرض مطلوب خود را استنتاج کرد. (مغالطه مصادره به مطلوب) و از طرفی نقل ناقص این فقره از آیات ، به تحریف معنوی این آیات منجر شده و به نحوی تبعیت از متشابهات به حساب می آید: 

«فَأَمَّا الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ فَيَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَ ابْتِغَاءَ تَأْوِيلِهِ» (آل عمران / 7)

علامه طباطبایی ره درباره این فقره از آیات سوره مبارکه انفال می فرمایند:

احكام و دستوراتى است در باره جنگ و صلح و معاهدات جنگى و نقض آن و غيره، و صدر آيه ‏ها قابل انطباق بر طوايف يهودى است كه در مدينه و اطراف آن مى ‏زيسته‏ اند، چون‏ رسول خدا (ص) بعد از هجرتش به مدينه با اين طوايف معاهده بست بر اينكه آنان در مقام اخلال كارى و مكرش برنيامده، و كسى را عليه او كمك نكنند، و در عوض بر دين خود باقى بوده و جانشان از ناحيه آن حضرت در امان باشد.

 يهوديان اين پيمان را شكستند، آنهم نه يك بار و دو بار، تا آنكه خداوند دستور جنگ با آنان را داد، و كارشان به آنجا كشيد كه همه مى ‏دانيم.(ترجمه تفسير الميزان، ج‏9، ص: 146 - 147)

نکته ای که روحانی آگاهانه از کنار آن عبور کرد این است که نقض عهد متعدد یهودیان به جنگ های متعدد و بنیان افکن با یهودیان انجامید؛ نه چنانکه روحانی گفت به مذاکرات و پیمان های بعدی!  

پاسخ هاشمی رفسنجانی به اظهارات قرآنی روحانی

مرحوم هاشمی رفسنجانی در تفسیر این آیات، درباره سرانجام نقض عهدهای دشمن این چنین نوشته اند:

"وَ إِمَّا تَخافَنَّ مِنْ قَوْمٍ خِيانَةً فَانْبِذْ إِلَيْهِمْ‏"

مسلمانان موظفند در صورت ظهور نشانه‏ اى حاكى از تصميم دشمن بر پيمان ‏شكنى، معاهدات فيمابين را الغا كنند و آن را بى ‏اعتبار بشمارند:

"وَ إِمَّا تَخافَنَّ مِنْ قَوْمٍ خِيانَةً فَانْبِذْ إِلَيْهِمْ‏"

مراد از «خِيانَةً» به قرينه سياق پيمان ‏شكنى است و ترس از پيمان ‏شكنى به معناى آشكار شدن شواهد و اماراتى است بر اينكه طرف مقابل نقض پيمان را در سر مى ‏پروراند. «نبذ» به معناى انداختن و مفعول «فَانْبِذْ» «عهدهم» است كه به خاطر وضوحش در كلام نيامده است.( تفسير راهنما، ج‏6، ص: 396)

رهبرى جامعه اسلامى بايد به احتمال وقوع خيانت از سوى دشمن ترتيب اثر داده و نبايد براى تصميمات لازم در انتظار وقوع خيانت باشند:

"وَ إِمَّا تَخافَنَّ مِنْ قَوْمٍ خِيانَةً فَانْبِذْ إِلَيْهِمْ عَلى‏ سَواءٍ"

لزوم برخورد با دشمن، همانند خود او

برخى مراد از «سَواءٍ» را تساوى با دشمن در برخوردها و عملكردها دانسته‏ اند. برداشت ياد شده بر اساس اين معناست.( تفسير راهنما، ج‏6، ص: 396)

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آوازه عزاداری‌ کردها جهانی می‌شود؛

«تعزیه» و «چمر» میراث‌ ماندگاری از جنس «عزا و ماتم»

مرصادنیوز: «تعزیه» و «چمر» میراث‌های ماندگاری از جنس «عزا و ماتم» هستند که کردها در سوگ اباعبدالله (ع) برپا می‌کنند.

کرمانشاه در سوگ دردانه عالم نشست؛

دروازه کربلا غرق در سوگ عاشورا +تصاویر

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کرمانشاه مطرح کرد

توزیع بیش از ۹ هزار بسته آموزشی در بین دانش آموزان نیازمند

پربازدیدها