کد مطلب: 323287
سه‌شنبه ۱۳۹۶/۷/۱۸ - ۸:۴۷

⁠⁣مرور شاخصه اصلی تفاوت ماهیت ایران و غرب

اسلامِ نابِ آمریکایی

مرصادنیوز: با رجوع به صحیفه امام خمینی و تعمق در متنِ بیانات ایشان، به روشنی نشان می‌دهد که امام خمینی #دوگانه هایی را ایجاد کردند که از طریق آن‌ها می‌توان مرزهای مکتب فکری و عملی ایشان را مشخص کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، با رجوع به صحیفه امام خمینی و تعمق در متنِ بیانات ایشان، به روشنی نشان می‌دهد که امام خمینی #دوگانه هایی را ایجاد کردند که از طریق آن‌ها می‌توان مرزهای مکتب فکری و عملی ایشان را مشخص کرد.

مهم ترینِ این دوگانه‌ها، دوگانه‌ی اسلام ناب محمدی و اسلام آمریکایی است.

با این حال، متاسفانه در اذهان عمومی امت حزب الله، مقوله ای به نام اسلام ناب و اسلام آمریکایی یا به طور کلی به فراموشی سپرده شده و یا برداشتی بسیار سطحی،  غیر دقیق، و کاریکاتوری از آن ارائه می‌شود.

 تلقی موجود از اسلام آمریکایی محدود می‌شود به مصادیقی حداقلی مانند: شیعه انگلیسی، انجمن حجتیه، تعدادی آخوند درباری زمان شاه، علمای وهابی و یا چند روحانی که با نظام، مشکل سیاسی داشته‌اند. 

اما با رجوع به بیانات امام خمینی در این باره به تعاریف بسیار عجیب و عمیقی بر می‌خوریم که نشان می‌دهد در نظام ذهنی ایشان مسئله‌ای به نام اسلام ناب و اسلام آمریکایی، بسیار با اهمیت و دارای ابعادی بسیار پیچیده می‌باشد.

 به عنوان نمونه ایشان می‌فرمایند:

«راه مبارزه با اسلام آمريكايى از پيچيدگى خاصى برخوردار است كه تمامى زواياى آن بايد براى مسلمانان پابرهنه روشن گردد؛ كه متأسفانه هنوز برای بسیاری از ملت‌های اسلامی مرز بین «اسلام آمریکایی» و «اسلام ناب محمدی» و اسلام «پابرهنگان و محرومان»، و اسلام «مقدس نماهای متحجر» و «سرمایه داران‌ خدانشناس» و «مرفهین بی‌درد»، کاملاً مشخص نشده است.» [۱]

 «خطر تحجرگرايان و مقدس نمايان احمق در حوزه‏‌هاى علميه كم نيست... طلاب عزيز لحظه‌اى از فكر اين مارهاى خوش خط و خال كوتاهى نكنند، اينها مروّج اسلام امريكايی‌اند و دشمن رسول اللَّه. آيا در مقابل اين افی‌ها نبايد اتحاد طلاب عزيز حفظ شود؟» [۲]

 «خون دلى كه پدرِ پيرتان از اين دسته متحجر خورده است هرگز از فشارها و سختی‌هاى ديگران نخورده است.» [۳]

مقام معظم رهبری نیز مقوله‌ای به نام اسلام ناب و اسلام آمریکایی را  اولین و اصلی‌ترین نقطه در مبانی امام خمینی می‌دانند، ایشان در سالروز رحلت حضرت امام می‌فرمایند:

 «اولین و اصلی‌ترین نقطه در مبانی امام و نظرات امام، مسئله‌ی اسلام ناب محمدی است؛ یعنی اسلام ظلم‌ستیز، اسلام عدالتخواه، اسلام مجاهد، اسلام طرفدار محرومان، اسلام مدافع حقوق پابرهنگان و رنجدیدگان و مستضعفان. در مقابل این اسلام، امام اصطلاح «اسلام آمریکایی» را در فرهنگ سیاسی ما وارد کرد. اسلام آمریکایی یعنی اسلام تشریفاتی، اسلام بی‌تفاوت در مقابل ظلم، در مقابل زیاده‌خواهی، اسلام بی‌تفاوت در مقابل دست‌اندازی به حقوق مظلومان، اسلام کمک به زورگویان، اسلام کمک به اقویا، اسلامی که با همه‌ی اینها میسازد. این اسلام را امام نامگذاری کرد:  اسلام آمریکایی.» [۴]

 بنابراین، نمی‌توان اسلام آمریکایی را به چند روحانی ضدِ انقلاب، تعدادی آخوندِ درباری در یک برهه زمانی خاص، علمای وهابی و یا بعضی از شیعیان به اصلاح انگلیسی محدود کرد، و باید باور کرد که با مقوله‌ای بسیار پیچیده مواجهیم که غیریّتِ اصلی مکتب امام را مشخص می‌کند و تشخیص مرزهای آن و نیز مسیر مبارزه با آن، به تصریح خمینی کبیر، اصلا ساده و راحت نیست.

 اما چرا اولین و اصلی‌ترین غیریّتِ مکتب امام اینطور مهجور مانده و فراموش شده است و کسی به آن نمی‌پردازد؟ واقعا باید تصور کنیم پرونده اسلام آمریکایی بسته شده و دیگر خطری برای انقلاب ندارد؟ اگر دارد، چرا انذار و هشداری در کار نیست؟ چرا تبیینی صورت نمی‌گیرد و مبارزه و مواجهه‌ای دیده نمی‌شود؟ (اِلا با همان مصادیق نخ‌نما و گُل‌درشت و کم‌خطری که ذکر شد.)


پی‌نوشت:
۱- صحیفه امام؛ جلد ۲۱، صفحه ۱۲۰ - ۱۲۱ | پیام شهادت عارف الحسینی
۲- صحیفه امام؛ جلد ۲۱، صفحه ۲۷۸ | منشور روحانیت
۳- صحيفه امام؛ جلد ۲۱، صفحه ۲۷۹
۴- بیانات مقام معظم رهبری در خطبه‌های نمازجمعه در بیست و یکمین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله) - ۱۳۸۹/۰۳/۱۴

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آوازه عزاداری‌ کردها جهانی می‌شود؛

«تعزیه» و «چمر» میراث‌ ماندگاری از جنس «عزا و ماتم»

مرصادنیوز: «تعزیه» و «چمر» میراث‌های ماندگاری از جنس «عزا و ماتم» هستند که کردها در سوگ اباعبدالله (ع) برپا می‌کنند.

کرمانشاه در سوگ دردانه عالم نشست؛

دروازه کربلا غرق در سوگ عاشورا +تصاویر

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کرمانشاه مطرح کرد

توزیع بیش از ۹ هزار بسته آموزشی در بین دانش آموزان نیازمند

پربازدیدها