کد مطلب: 324150
سه‌شنبه ۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۵:۵۴

عقب‌نشینی پیشمرگه از مناطق مورد منازعه در استان‌های دیاله و نینوای عراق

مرصادنیوز: منابع نظامی عراقی از عقب نشینی نیروهای کُرد پیشمرگه از دو استان دیاله و نینوا و تسلط نیروهای عراقی بر میادین نفتی کرکوک خبر دادند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، نیروهای کُرد پیشمرگه امروز(سه شنبه) از مناطق مورد مناقشه دو استان دیاله(شمال شرق بغداد) و نینوی(شمال بغداد) عقب نشینی کردند و همین مساله باعث تسهیل عملیات نیروهای عراقی برای تسلط بر میادین نفتی کرکوک شد.

منایع نظامی عراقی می‎گویند که نیروهای پیشمرگه همه مناطق مورد منازعه این استان که پیشتر کنترل آن را در دست داشتند، تخلیه کردند.

به گفته منابع امنیتی عراق، «قره تپه، مندلی، جلولا و خانقین» از جمله مناطق وسیع استان دیاله هستند که نیروهای پیشمرگه بر آن سیطره یافته بودند، اما پس از ورود نیروهای عراقی به دیاله، نیروهای کُرد به همراه خانوادهای خود این مناطق را به دلیل ترس از تبعات درگیری ترک کردند.

شبکه الجزیره به نقل از منابع محلی و امنیتی استان دیاله خبر داد که نیروهای کُرد از تعدادی از مناطق مورد منازعه این استان که در تاریخ 10 ژوئن سال 2014(همزمان با ورود داعش به عراق) بر آن مسلط شده بودند، عقب نشینی کردند.

شبکه خبری الجزیره در ادامه گزارش داد که پیشمرگه پس از آنکه شب گذشته از منطقه سنجار واقع در غرب موصل خارج شده بود، زمینه برای نیروهای عراقی برای ورود به شهر فراهم شد و به دنبال آن نیروهای کُرد مجبور به تخلیه شهرستان «مخور» و ناحیه الکویر که از توابع این شهرستان است، شدند.

از سوی دیگر، نیروهای عراقی به منطقه ربیعه در مرز سوریه که در شمال شرق موصل قرار دارد، پیشروی کردند تا بتوانند این منطقه مرزی را نیز از کنترل پیشمرگه خارج کنند.

منابع نظامی و محلی استان کرکوک می‎گویند که نیروهای عراقی عملیات بازپس گیری ناحیه «الدبس» واقع در شمال غرب کرکوک را تکمیل کردند و بعد از آن تصمیم دارند مناطق استان کرکوک را از پیشمرگه باز پس بگیرند.

در همین راستا، گروه اطلاع رسانی پلیس فدرال عراق گفته که نیروهای عراقی موفق شدند بر میادین نفتی ناحیه الدبس از جمله میادین حسن و افانا مسلط شوند.

نیروهای عراقی روز گذشته کنترل کامل شهر مورد منازعه کرکوک را پس از عقب نشینی نیروهای پیشمرگه در دست گرفتند.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

مصری در واکنش به بازداشت غیرقانونی دیپلمات ایرانی در اروپا:

چرا در اوج همکاری با اروپا نتوانستیم دیپلمات ایرانی را آزاد کنیم؟ /وزارت خارجه باید جدی‌تر ورود کند

مرصادنیوز: نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ورود جدی وزارت امور خارجه در مسئله بازداشت غیرقانونی دیپلمات ایرانی در اروپا گفت: جای سوال دارد که چرا در اوج همکاری با اروپا نتوانستیم وی را آزاد کنیم.

پربازدیدها