کد مطلب: 324672
دوشنبه ۱۳۹۶/۸/۱ - ۹:۴۵

اتهامات بی‌سابقه دفتر جهانگیری به رسانه‌ها/دولت مجبور به اصلاح آمار اشتغال ۱.۵ میلیونی شد

مرصادنیوز: دفتر معاون‌اول رئیس‌جمهور در پاسخی پر از اتهام به رسانه ها اعلام کرد: آمار اشتغال در سال گذشته بیش از ۶۰۰هزار شغل بوده؛ اما در بهار سال جاری این رقم به ۷۰۳هزار و در تابستان امسال به رقم ۷۹۵هزار شغل رسیده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،  اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور هفته گذشته در مراسم روز ملی استاندارد گفت: در فصل بهار امسال 703 هزار شغل ایجاد شد و روز گذشته به من اطلاع دادند که در فصل تابستان 795 هزار شغل ایجاد شده است.

این در حالی است که 703 هزار شغل مربوط به دوره یک‌ساله «بهار 95 تا بهار 96»  و اشتغال 795 هزار نفری نیز مربوط به «تابستان 95 تا تابستان 96» بود.

بعد از آن نیز امیدعلی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران با اعلام اینکه اشتغالزایی 1.5میلیون نفری در 6ماهه امسال اشتباه است، گفت: آمار اشتغال از نتیجه میانگین چهار فصل سال به دست می‌آید.

پارسا افزود: در بهار سال 96 آمار اشتغال حدود 700 هزار نفر بوده و در تابستان سال 96 این آمار حدود 795 هزار نفر اعلام شده و لازم به ذکر است هرچند دولت از برنامه تعیین‌شده عقب است اما آمار اشتغال سیر صعودی دارد و رو به رشد است.

به‌گفته رئیس مرکز آمار ایران، برای محاسبه آمار اشتغال یک سال هم باید آمار اشتغال هر چهار فصل با هم جمع شده و میانگین آن با سال‌های گذشته مقایسه شود. در بهار سال 96 آمار اشتغال حدود 700 هزار نفر بوده و در تابستان سال 96 این آمار حدود 795 هزار نفر اعلام شده است.

* اطلاعیه دفتر معاون اول درباره آمار اشتغال

اما دفتر معاون اول رئیس جمهور اعلام کرد، منظور معاون اول از میزان اشتغالزایی در بهار و تابستان امسال نسبت به فصول مشابه سال گذشته است که در این خصوص اطلاعیه‌ای صادر کرد:

بسم الله الرحمن الرحیم

در پی انتشار تقطیع‌شده سخنان جهانگیری معاون اول محترم رییس جمهور در مراسم روز ملی استاندارد و اقدام هماهنگ برخی رسانه‌ها در فضاسازی علیه آمارهای اعلام‌شده از سوی ایشان در خصوص میزان اشتغال ایجادشده در سال جاری نکات زیر برای آگاهی عموم ملت شریف ایران اعلام می‌شود:

١ ــ به‌رغم فضاسازی غیرمنصفانه برخی از رسانه‌ها علیه آمارهای اعلام‌شده از سوی دکتر جهانگیری در مراسم روز ملی استاندارد در خصوص میزان اشتغال ایجادشده در سال جاری، تأکید می‌شود که آمارهای اعلام‌شده از سوی ایشان بر اساس آمارهای منتشرشده از سوی مرکز آمار ایران به‌عنوان مرجع ذی‌صلاح اعلام آمارهای رسمی کشور بوده است و برای مزید آگاهی مردم شریف ایران عین اظهارات ایشان در این خصوص مجدداً منتشر می‌شود: «سال گذشته بالای 600 هزار شغل در کشور ایجاد شد. امسال در فصل بهار طبق گزارش مرکز آمار 703 هزار شغل نسبت به بهار سال گذشته و در تابستان امسال که دیروز ــ در جلسه اقتصاد مقاومتی ــ گزارش داده شد، 795 هزار شغل ایجاد شد، اینها گزارش‌های رسمی کشور است».

٢ ــ همان‌گونه که در متن سخنان معاون اول محترم رییس جمهور به‌وضوح دیده می‌شود، هدف ایشان از اعلام و مقایسه میزان اشتغال ایجادشده در بهار و تابستان سال جاری نسبت به بهار و تابستان سال گذشته، تبیین روند مثبت و رو به رشد ایجاد اشتغال در کشور بوده است، به‌بیان دیگر در حالی که تعداد کل اشتغال ایجادشده در سال گذشته بیش از 600 هزار شغل بوده اما در بهار سال جاری این رقم به 703 هزار و در تابستان امسال به رقم 795 هزار شغل رسیده است که بیانگر روند رو به افزایش ایجاد اشتغال در کشور می‌باشد.

٣ ــ انتشار گسترده ادعای نادرست ایجاد یک میلیون و 500 هزار شغل در سال جاری و انتساب غیرمنصفانه و البته ناشیانه آن به معاون اول محترم رییس جمهور که به‌اذعان بسیاری از صاحب‌نظران و کارشناسان تسلط بالایی بر مسائل و امور جاری کشور دارند آن‌هم با تقطیع هدفمند و نتیجه‌گیری نادرست از سخنان ایشان که با هدف زیر سؤال بردن و ایجاد تردید در افکار عمومی نسبت به عملکرد مثبت و غیر قابل انکار دولت در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه ایجاد اشتغال صورت می‌گیرد، شیوه و روشی ناپسند است که مخالفان دولت از ابتدای آغاز به کار دولت تدبیر و امید بارها به آن متوسل شده و هربار نیز با پاسخ منفی ملت آگاه ایران روبه‌رو شده‌اند.

٤ ــ همان‌طوری که معاون اول محترم رئیس جمهور بارها تأکید کرده‌اند، اقتصاد کشور در ریل صحیح خود قرار گرفته و نمونه بارز آن ایجاد بیش از 700 هزار شغل در سال است که کار بزرگی به حساب می‌آید و به‌فضل الهی این روند مثبت و رو به تزاید همچون گذشته با قدرت بیشتری ادامه خواهد یافت و این دست سیاه‌نمایی‌ها کمترین تأثیری بر عزم و اراده دولت در خدمتگزاری صادقانه به مردم بزرگوار ایران نخواهد داشت.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

پشت‌پرده شبیخون دولت لو رفت؛

«شوک بنزینی»؛ بازی کثیف انتخاباتی اصلاح‌طلبان

مرصادنیوز: اظهارات دبیرکل حزب اتحاد ملت نشان داد که دولت بی‌تدبیر چگونه در شوک بنزینی امنیت ملی و جان و مال مردم را قربانی مطامع حزبی‌ برای پیروزی در انتخابات پیش رو کرد.

پربازدیدها