کد مطلب: 326641
یکشنبه ۱۳۹۶/۸/۲۱ - ۹:۵۸

بررسی چرایی افزایش قیمت جهانی نفت؛

شعله هرج و مرجهای خاندان سعودی در بازار نفت/ افزایش مصرف هند و چین

مرصادنیوز: رشد قیمت جهانی نفت در روزهای اخیر از عوامل متعددی از جمله افزایش مصرف کشورهای چین و هند و اختلافات درونی سعودی ها ناشی شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، برخی از کشورهای دنیا به یک نظر واحد مبنی بر نگهداشتن میزان تولید نفت در یک سطح خاص دست یافته اند که البته این امر مانعی بر سر راه کاهش قیمت جهانی نفت است.

همچنین وقوع برخی رخدادها در خاورمیانه نیز سبب شده که ما با افزایش نفت بالای 60 دلار مواجه شویم البته به اذعان کارشناسان قیمت واقعی نفت بیش از 70 دلار است که پیش بینی می شود این رقم محقق شود.

فراز و فرود افزایش قیمت جهانی نفت در کانال ۶۰دلار/ از تاثیر اختلافات در خاندان آل سعود تا افزایش مصرف چین و هند

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، گفت: اختلافات درون خاندان سعودی، هرج‌ و مرجی که در این کشور وجود دارد و شلیک موشک یمنی‌ها به سمت فرودگاه ریاض در افزایش قیمت نفت تاثیرگذار است. 

اسدالله قره‌خانی ، درخصوص افزایش قیمت نفت خام در بازار جهانی، اظهار داشت: افزایش قیمت نفت تحت تاثیر چند عامل است، عواملی که در گذشته باعث کاهش قیمت نفت شده بود شامل افزایش تولید نفت عربستان، عدم هماهنگی کشورهای عضو اوپک، نفت شیل آمریکا، ثبات منطقه‌ای و کاهش تقاضا می‌شد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خوشبختانه عمده موانع و یا عوامل کاهش قیمت نفت در حال حاظر منتفی شده‌اند، گفت: کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک و عمدتا کشورهای عربستان و روسیه با یکدیگر اتفاق نظر دارند و از طرح فریز نفتی استقبال کرده‌اند و متعهد شده‌اند که میزان تولید نفت در همین میزان استمرار داشته باشد.

نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نفت شیل آمریکا درحال حاضر کاهش پیدا کرده و نیازمند به سرمایه‌گذاری سنگین و مباحث زیست‌محیطی است، ادامه داد: عامل دیگر افزایش قیمت نفت نیاز عربستان به بودجه‌های نفتی به‌واسطه اهداف توسعه طلبانه و ظالمانه در یمن و جنگ در آنجا است، که این کشور را با کاهش درآمد مواجه کرده است.

وی ادامه داد: موضوعی نیز که اخیرا اتفاق افتاده از جمله اختلافات درون خاندان سعودی، هرج‌ و مرجی که در آنجا وجود دارد، شلیک موشک یمنی‌ها به سمت فرودگاه ریاض، استعفا نخست وزیر لبنان، رونق اقتصادی ایجاده شده درجهان و افزایش مصرف چین و هند همگی دست‌به‌دست یکدیگر دادند که بازار نفت از رونق خوبی برخوردار شود و ما با افزایش نفت بالای 60 دلار مواجه شویم.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در خصوص ثبات افزایش قیمت نفتدر بازار جهانی، اظهار داشت: اگر مقدار افزایش قیمت تحت تاثیر اتفاقات کشور عربستان باشد بعید می‌دانم به این زودی اختلافات و مباحث آنها با یمن فروکش کند و این مسائل هر روز افزایش پیدا می‌کند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه اگر افزایش تولید را از جانب کشورهای لیبی، عراق و نیجریه نداشته باشیم قیمت نفت در همین میزان باقی می‌ماند، خاطرنشان کرد: اگر این کشورها افزایش تولید یک میلیون بشکه را داشته باشند قیمت نفت در حد 2دلار نوسان مثبت و منفی داشته باشد.

بازار نفت به دنبال بهانه‌ای برای افزیش قیمت

بهروز نعمتی ، با اشاره به افزایش قیمت نفت تا حدود 64 دلار، گفت: بازار نفت به دنبال بهانه می گردد تا به قیمت واقعی خود که بیش از 70 دلار است، برسد که در حال حاضر مسائل رخ داده در کشور عربستان و اختلافات بین شاهزاده های سعودی سبب افزایش قیمت نفت شده است.

سخنگوی هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی، سرکوب داعش را یکی دیگر از عوامل موثر در افزایش قیمت دانست و افزود: با توجه به شکست های داعش در منطقه عملا فروش نفت مجانی به اسرائیلی ها توسط این گروهک کاهش یافته و این عامل نیز سبب افزایش قیمت نفت شده است.

توازن بازار نفت را تنظیم می کند

وی ادامه داد: در حال حاضر توازنی در تولید نفت بین اعضای اوپک صورت گرفته است، که این توازن بازار نفت را تنظیم می کند و در آینده باید ادامه یابد.

نعمتی با بیان اینکه در فضای جدید، اوپک باید صیانت از فریز نفتی و تنظیم بازار را در دستورکار خود قرار دهد، یادآور شد: قیمت واقعی نفت 50 و یا 60 دلار نیست و پیش بینی می شود که با توجه به سیر کنونی به 70 تا 75 دلار برسد.

مصرف کنندگان به این شرمندگی رسیده اند که نباید نفت را با این قیمت خریداری کنند

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه کشورهای تاثیرگذار اوپک نقشی تعیین کننده در سیستم جدید دارند، یادآور شد: با توجه به تعاملاتی که در اجلاس گذشته اوپک صورت گرفت، این روند احتمالا در آینده ادامه می یابد و بازار نفت در شرایط با ثباتی در آینده به سر می برد.

سخنگوی هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:قیمت نفت از نظر تولیدکنندگان نفت، قیمت مناسبی نیست و مصرف کنندگان نیز به این شرمندگی رسیده اند که نباید نفت را با این قیمت خریداری کنند.

برخی تنش‌های منطقه ای عامل افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی/عوامل افزایش قیمت در بازار ناپایدار است

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گفت:عوامل افزایش قیمت نفت در بازار ناپایدار است و هرچند این عوامل ادامه دار باشد شاهد افزایش قیمت  می‌شویم. 

جلال میرزایی، در خصوص دلایل افزایش قیمت نفت در بازار جهانی، اظهار داشت: عواملی که موجب افزایش قیمت نفت در چند روز گذشته شده بحث بحران لبنان پس از استعفای حریری و حمله موشکی یمن به فرودگاه شهر ریاض و بالا گرفتن تنش بین ایران و عربستان است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در تشریح مسئله‌ای که حتی باعث شده مسئولین سیاست خارجه اروپا در این خصوص ابراز نگرانی کرده و سایر کشورها مانند هند و روسیه در این خصوص ابراز نگرانی کرده‌اند، افزود: افزایش تنش بین ایران و عربستان به‌عنوان تولیدکنندگان اصلی نفت در منطقه باعث می‌شود مصرف کنندگان نسبت به وضعیت پیش‌رو و چشم‌انداز صدور نفت به اروپا آسیا شرقی نگران شوند.

نماینده مردم ایلام، ایوان و چرداول در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه همین مسئله باعث می‌شود تقاضا برای خرید بالا برود و افزایش قیمت صورت بگیرد، ادامه داد: عوامل افزایش قیمت نفت در بازار ناپایدار است و هرچند این عوامل ادامه دار باشد شاهد افزایش قیمت  می‌شویم.
 

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

مصری در واکنش به بازداشت غیرقانونی دیپلمات ایرانی در اروپا:

چرا در اوج همکاری با اروپا نتوانستیم دیپلمات ایرانی را آزاد کنیم؟ /وزارت خارجه باید جدی‌تر ورود کند

مرصادنیوز: نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ورود جدی وزارت امور خارجه در مسئله بازداشت غیرقانونی دیپلمات ایرانی در اروپا گفت: جای سوال دارد که چرا در اوج همکاری با اروپا نتوانستیم وی را آزاد کنیم.

پربازدیدها