کد مطلب: 327656
سه‌شنبه ۱۳۹۶/۸/۳۰ - ۱۲:۴۷

نگاهی به عملکرد فرمانداران شهرستانهای زلزله زده؛

عزل مدیران سفارشی بهترین راه کنترل بحران

مرصادنیوز: مرصادنیوز: فارغ از ضعف مفرط اداره کل مدیریت بحران استان کرمانشاه که در گزارش های بعدی به آن پرداخته خواهد شد، نقش مدیران ارشد شهرستانهای درگیر با زلزله غیر قابل چشم پوشی است.

به گزارش خبرنگار  شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، زلزله هفت و سه دهم ریشتری استان کرمانشاه علاوه‌ بر لرزه‌ای که بر اندام ساختمان ها و زیرساخت های شهرستانهای سرپل ذهاب گیلانغرب قصرشیرین و ثلاث باباجانی انداخت برخی از ذهنیت ها درباره آمادگی برای مقابله با بحران و کنترل آن توسط برخی دستگاه ها و نهادهای مسئول را نیز به لرزه درآورد.

 دستگاه هایی که فلسفه وجودی آنها کنترل بحران و مدیریت آن است. باید دید که چرا علی رغم  مانورها و آموزش‌هایی که همایش‌ها و نمایشهای آن در طول سال و در شرایط مختلف برگزار می شود بسیاری از این دستگاه ها آمادگی لازم برای مقابله با بحران را از خود نشان ندادند.

فارغ از ضعف مفرط اداره کل مدیریت بحران استان کرمانشاه که در گزارش های بعدی به آن پرداخته خواهد شد، نقش مدیران ارشد شهرستانهای درگیر با زلزله غیر قابل چشم پوشی است.

 از بی نظمی سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی تا مدیریت خوب در قصرشیرین

پیام های ارسالی شهروندان شهرهای زلزله‌زده به شبکه اطلاع رسانی مرصاد و تحلیل و بررسی آنها نشان می دهد که بخش زیادی از ناتوانی ها برای مواجهه با بحران به مدیران ارشد شهرستان های درگیر با زلزله برمیگردد.

همچنین مقایسه وضعیت شهرستانهای زلزله‌زده با یکدیگر نیز چنین تحلیلی را به شهروندان و البته افراد درگیر با زلزله داده است.

یکی از شهروندان سرپل ذهابی در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: فرماندار شهرستان دستپاچه ترین فرد در روزهای بعد از زلزله بوده است در چند روز اول حادثه هیچ کس نمی توانست فرماندار را ببیند و یا او را در صحنه همکاری و همراهی با مردم مشاهده کند.

یکی از مدیران شهرستان سرپل ذهاب نیز که نخواست نامش فاش شود به مرصاد نیوز گفت: فرماندار شهرستان در اطلاع رسانی درست و به موقع ابعاد فاجعه به مرکز خوب عمل نکرده است و وقتی حجم انتقادها به وی زیاد شد سر از بیمارستان درآورد.

 به گزارش مرصاد شرایط مشابهی نیز در شهرستان ثلاث باباجانی در خصوص مدیر ارشد دولتی این شهرستان روایت می شود. جالب است بدانید این فرمانداران در روزهای پیش از انتصاب شان از سوی بسیاری از رسانه‌ها و کارشناسان سیاسی با تکیه بر پیشینه و سابقه عملکردی و تجربه کاری و البته فشار سیاسی برای انتخاب این افراد مورد بیشترین انتقاد قرار داشتند.

 کارشناسان معتقد بودند انتخاب این افراد هیچ دلیلی جز فشار احزاب چند نفره سیاسی و گروه ها نداشته است و رزومه کاری آنها پر از خالی است...

مقایسه شهرستانهای زلزله زده با یکدیگر

ضعف و بی نظمی در شهرستانهای زلزله‌زده ثلاث باباجانی سرپل ذهاب و تا حدودی گیلانغرب در حالیست که شهرستان زلزله‌زده قصرشیرین از نظم خوب و مدیریت بحران به موقع برخوردار بود.

 کلیه اخبار زلزله توسط فرماندار این شهرستان در لحظات اولیه مخابره می‌شد به شکلی که رسانه‌ها گمان می‌کردند قصرشیرین کانون زلزله است. درست دو یا سه روز بعد از حادثه اگر سری به شهرستان قصرشیرین می‌زدید نظم در برقراری چادرها و رضایتمندی مردم را می دیدید.

 گر چه شهرستان قصرشیرین کوچک‌تر و ابعاد حادثه در آن کمتر بوده است اما این به هیچ عنوان دلیلی نمی‌شود که با تکیه بر آن بتوان از تجربه و مدیریت خوب فرماندار این شهرستان عبور کرد.

 به گزارش مرصاد اگر چه ورود به موقع نهادهای نظامی و تصمیم استاندار کرمانشاه که با شنیدن به‌موقع انتقادها و انتصاب مدیر واحد برای بحران زلزله این شهرستان ها تا حدودی این ضعف به ارث رسیده از استانداران گذشته مدیریت شد اما به نظر می‌رسد راهکار کلیدی برای پیشگیری از شرایط مشابه بازنگری در انتصاب مدیرانیست که با رانت های سیاسی و مغایر با اصل شایسته سالاری بر کرسی های مدیریتی تکیه زدند و اساساً وجود آنها اساسی‌ترین بحران در شرایط معمولی است.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

مصری در واکنش به بازداشت غیرقانونی دیپلمات ایرانی در اروپا:

چرا در اوج همکاری با اروپا نتوانستیم دیپلمات ایرانی را آزاد کنیم؟ /وزارت خارجه باید جدی‌تر ورود کند

مرصادنیوز: نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ورود جدی وزارت امور خارجه در مسئله بازداشت غیرقانونی دیپلمات ایرانی در اروپا گفت: جای سوال دارد که چرا در اوج همکاری با اروپا نتوانستیم وی را آزاد کنیم.

پربازدیدها