کد مطلب: 330458
شنبه ۱۳۹۶/۹/۲۵ - ۹:۳۷

نظر نمایندگان مردم در مجلس درباره قطع یارانه ۳۴ میلیون نفر چیست؟

مرصادنیوز: نمایندگان مجلس به تصمیم دولت مبنی بر حذف 34 میلیون یارانه بگیر واکنش نشان دادند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، در بودجه پیشنهادی دولت به مجلس مقرر شده که حدود 34 میلیون نفر از افراد با درآمد بالا از لیست یارانه بگیران جامعه حذف شوند و در نهایت نیازمندان نیز برای دریافت یارانه، باید توسط نهادهایی نظیر بهزیستی و کمیته امداد تائید شوند. 
در واکنش به چنین اقدام دولت که البته عملیاتی شدن آن نیز چندان ساده به نظر نمی آید انتقاداتی جدی وارد است به گونه ای که عده ای آن را خلاف عدالت می دانند از سوی دیگر برخی از نمایندگان معتقدند به منظور اثرگذاری حداکثری این میزان یارانه باید به بخش تولید اختصاص یابد. 

اشکالات بسیار در شیوه پیشنهادی دولت برای حذف ۳۴ میلیون یارانه‌بگیر/بودجه ۹۷ مغایر با عدالت است 

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور مجلس، پیشنهاد حذف یارانه ۳۴ میلیون ایرانی در لایحه بودجه ۹۷ را غیرمنطقی خواند و گفت: دولت و مجلس بر مبنای فیش حقوقی خود تصمیم به حذف یارانه مردم نگیرند. 

حسین مقصودی ، با غیرمنطقی خواندن حذف 34 میلیون ایرانی از لیست یارانه بگیران طبق لایحه پیشنهادی دولت در خصوص بودجه 97 کل کشور، گفت: شیوه پیشنهادی دولت برای حذف 34 میلیون ایرانی از دریافت یارانه نقدی دارای اشکالات بسیاری بوده و مصداق بارز بی عدالتی است. 

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور مجلس، با بیان اینکه لایحه بودجه 97 کل کشور در عمل و در تحقق با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد، افزود: در این لایحه حذف 34 میلیون یارانه بگیر پیشنهاد شده که این غیر منطقی است زیرا هر چند ساماندهی قانون هدفمندی ضروری است اما تعجیل در این موضوع به گمراهه رفتن در مسیر را منجر می شود. 
نماینده مردم سبزوار، چغتای و جوین در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه چند دهک مشخص باید از دریافت یارانه حذف شوند، تصریح کرد: با توجه به اینکه در لایحه بودجه 97 افزایش سوخت و رشد برخی قیمت ها مانند آب، برق، نان و غیره پیش بینی شده نباید چشم بسته یارانه ها را به ویژه در حوزه روستاییان و حاشیه شهرها که تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی نیستند حذف کنیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه شناسایی اقشار نیازمند حاشیه شهرها و همچنین برخی روستاییان سخت است، افزود: شاید در اصلاح مسیر هدفمندی این افراد نیز به اشتباه حذف شوند که در این صورت شرایط زندگی و معیشت برای آن ها به مراتب غیر قابل تصور خواهد بود. 

مقصودی با تاکید بر اینکه در حال حاضر جمعیت بالای از کشور به ویژه در حاشیه شهرها و در روستاها با یارانه زندگی می کنند، گفت: دولت باید بدانند که بسیاری از مردم برای امرار معاش خود بر روی  45 هزار تومان یارانه حساب کرده اند و کارت یارانه خود را در بقالی ها به امانت گذاشته و در قبال آن مواد غذایی و نیازهای اساسی خود را تهیه می کنند. 
رشد آمار بیکاری شرایط خوبی برای حذف یارانه بگیران رقم نمی زند 

وی با اشاره به رشد آمار بالای بیکاری در سال های اخیر، افزود: متاسفانه با توجه به تعطیلی ساخت و سازها و رکود در کسب و کارها بسیاری از مردم بیکار شده و وابستگی بیشتری به یارانه ها دارند از این رو با حذف آن شرایط بدی را تجربه خواهند کرد. 

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: بودجه 97 بر مبنای آنچه پیش بینی می شود به افزایش فاصله طبقاتی و فقر و رشد فاصله میان فقرا و ثروتمندان می انجامد. 

بودجه 97 مغایر با عدالت است 

مقصودی افزود: بودجه پیشنهادی دولت بر مبنای عدالت و شعارهای امام خمینی (ره) در روزهای نخست انقلاب و سیاست های رهبر معظم کشور در بحث کارآفرینی، اشتغال زایی، عدالت و مبارزه با فقر نیست. 

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه مجلس باید یک تصمیم عقلانی گرفته و با تعامل بیشتر با دولت بهبود وضعیت بودجه کشور را رقم بزند، گفت: متاسفانه دولت بدون استفاده از نظرات کارشناسی کارگروه های تخصصی موجود در مجلس به تدوین لایحه بودجه اقدام کرده  که این موضوع ضریب کاربردی بودن لایحه را کاهش داده است. 
مقصودی تاکید کرد: حذف 34 میلیون ایرانی از لیست یارانه بگیران به ضرر کشور بوده و به طور حتم در صورت اجرایی شدن به افزایش تجمع ها در مقابل مجلس و حتی ریاست جمهوری در سال بعد منجر خواهد شد. 

حذف نیازمندان از لیست یارانه بگیران بر تعداد تجمع کنندگان مقابل مجلس می افزاید 

وی با بیان اینکه دولت باید به تحصن ها به عنوان سوپاپ اطمینان نظام توجه کند، گفت: ما بر مبنای همین تحصن ها باید نگاهی به بودجه 97 داشته باشیم، با حذف یارانه ها بر تعداد تجمع کنندگان مقابل مجلس در سال آینده افزوده خواهد شد. 

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور مجلس، یادآور شد: مجلس و دولت نباید بر مبنای فیش حقوقی و سفره خانه خود تصمیم به حذف یارانه مردم بگیرند. 

دهک‌های بالای جامعه با حذف یارانه و صرف آن در تولید مخالفتی ندارند  

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: دهک‌های بالای جامعه با حذف یارانه و صرف آن در تولید مخالفتی ندارند .

حمید گرمابی، درخصوص حذف یارانه دهک‌های بالای جامعه، اظهار داشت: این اقدام یک کار مفید است و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و دولت موافق اجرای این مسئله هستند، یارانه اندکی که به خانوارهای دهک‌های بالا جامعه پرداخت می‌شود در هزینه‌ها و درآمد آنها محسوب نمی‌شود. 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قطع کردن یارانه دهک‌های بالای جامعه برای آنها ایجاد مشکل نمی‌کند، گفت: با جمع شدن یارانه دهک‌های بالای جامعه و ورود آن به‌عنوان سرمایه در بخش تولید می‌تواند اثرات بسیار خوبی داشته باشد. 

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: افراد با درآمد بالای جامعه نیز با حذف یارانه و صرف آن در مسیر تولید و اشتغال مخالفتی ندارند. 

وی در خصوص اینکه تغییر نام سازمان هدفمندی یارانه‌ها ممکن است برای دهک‌های پایین جامعه ایجاد نگرانی کند، اظهار داشت: نگرانی‌های اقشار متوسط و پایین جامعه موردی ندارد و قطعا دولت مراقب شرایط آنها است و مشکلی برای این افراد به‌وجود نمی‌آید. 

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: جدا کردن دهک‌های موجود در جامعه با وجود امکانات و اطلاعاتی فعلی مشکل نیست و موردی برای نگرانی دهک‌های میانی و پایینی جامعه وجود ندارد.

کلمات کلیدی

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

وقتی یخبندان آقای مدیرکل را غافلگیر کرد؛

استخاره مدیریت بحران کرمانشاه برای تعطیلی مدارس!

مرصادنیوز: تعطیلی مدارس کرمانشاه امروز با ناهماهنگی‌هایی روبرو شد که همه را سردرگم کرده بود.

پربازدیدها