کد مطلب: 333506
یکشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۱۷ - ۱۱:۵۹

آش شور ناکارآمدی مدیریت میراث فرهنگی در کرمانشاه؛

سنگ نگاره های هشت هزار ساله رها شده در پارکینگ / تن تاریخ در گور می لرزد

مرصادنیوز: سنگ های تاریخی و ارزشمندی که قبلا در موزه سنگ طاقبستان کرمانشاه نگهداری می شد، این روزها در پارکینگ ها و گوشه و کنار حیاط اداره کل میراث فرهنگی استان رها شده اند!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، برای اینکه هویت یک ملت را بگیرید، کافیست آنها را از بن مایه های تاریخی و فرهنگی خود دور کنید، آنگاه چنان از خود بیگانه می شوند که پیشینه تمدن های چند هزارساله شان را هم به کلی فراموش می کنند. 

و این همان حکایت دردناکی است که در شهر تمدن هزاره ها، دردآشنا ندارد و کرمانشاه، میراث ماندگار تمدن چندهزار ساله ایران زمین مانده است و تاریخی ناشناخته و گمشده که احتمالا نسل های آینده اش را دچار سردرگمی و بی هویتی می کند. 

مطمئنا تا زمانی که گنجینه های تاریخی این مرز و بوم در پستو و خزانه ها خاک می خورند و مدیران ناکارآمد سکان دار هدایت میراث فرهنگی و تاریخ این مهد تمدن می شوند این روند رو به اضمحلال آثار و فراموشی تاریخ کهن ما همچنان ادامه دارد.
 
موزه ها، پیشانی تاریخ یک ملت و آیینه ادراک گذشتگان هستند و اسناد معتبر و ارزشمند فرهنگ و هنر نگهداری شده در این موزه ها که در دل آنها رازهای شکوه و عظمت پیشینیان نهفته است، نقش بسیار مهمی در شناساندن ارزش های فرهنگی به نسل های آینده دارد. 

یکی از انواع این موزه ها، موزه سنگ است، سنگ هایی که با زبان بی زبانی هزاران ناگفته را از طرح های حک شده بر پیکره هایشان نقل می کنند، کرمانشاه هم که از دیرباز به دیار سنگ و آب شهره است از این گنجینه های ارزشمند بی نصیب نمانده ، گنجینه هایی که سالها پیش دوستداران فرهنگ و هنر این سامان آنها را از گوشه گوشه استان جمع کردند و در محوطه تاریخی طاقبستان برای علاقمندان به تاریخ کهن این دیار به نمایش گذاشتند. 

موزه سنگ طاقبستان که به طاق های هزاران ساله آن رنگ و روح دیگری داده بود و 45 اثر سنگی نفیس در آن نگهداری می شد و گردشگران را با تمدن و فرهنگ غنی این دیار آشنا می کرد حدود 8 سال پیش به بهانه ساماندهی محوطه طاقبستان برچیده شد و گردشگران داخلی و خارجی و نسل نوپای همین کرمانشاه خودمان را از این موزه ارزشمند محروم کردند.

1

برچیدن موزه به خاطر اصلاحات بی سر و ته در ساماندهی طاقبستان! 

معاون سابق اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: موزه سنگی را برچیدند و مدعی هستند که اصلاح کردیم، اصلاحاتی که به صورت هچل هفتی انجام شد! 

نصرت الله سپهر افزود: متاسفانه برخی از مدیران از استانها و شهرهای دیگر آمدند و سنگ نگاره ها را برچیدند و با این کار چه لطماتی به شناساندن فرهنگ ما به دیگران زدند. 

وی بیان داشت: این موزه را به دلایلی از جمله حفاظت از سنگ ها در برابر نور خورشید و باران و تردد و خطر تصادف خودروها جمع کردند و الان هر کدام سمتی افتاده و باید هرچه زودتر جان دوباره ای بگیرند. 

این کارشناس میراث فرهنگی تصریح کرد: مسئولان باید یک فکر اساسی و اصولی کنند و از پیشنهادات افراد خوش فکر و خوش ذوق میراث فرهنگی بهره مند شوند. 

سپهر با بیان اینکه مسئولان میراث فرهنگی می گویند باید از سازمان مرکزی کسب تکلیف کنیم برای این موزه افزود: کسی جلوی این ساماندهی را نمی گیرد و سازمان هم مخالفتی ندارد و تنها باید این روند اداری طی شود در حالی که الان سالهای سال است که همینطور بلاتکلیف مانده است. 

معاون سابق اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: به نظرم هرچه زودتر باید این موضوع جراحی فرهنگی شود. 

وی بیان داشت: در موزه های تبریز و شهرهای مختلف وقتی این آثار را می بینیم حسرت می خوریم که کرمانشاه با این همه سنگ های باارزش از هر دوره تاریخی از جمله گنجینه سفال های ارزشمند 5 هزار سال پیش که در گنج دره کشف شد، سنگ هایی که در سراب قنبر و مناطق دیگر پیدا شد و... که آنچنان ارزشمند هستند که باید مثل چشم هایمان از آنها مراقبت کنیم چرا نباید در معرض دید همگان قرار گیرد.
 
وی خاطرنشان کرد: حتی در موزه های کشور عراق هم بسیاری از آثار دوره هخامنشی نگهداری می شد با وجود اینکه ما از لحاظ موقعیت اجتماعی بسیار بهتر از آنها هستیم، اما چرا ما نباید داشته هایمان را به دیگران نشان دهیم. 

نگهداری سنگ های تاریخی در پارکینگ ها و حیاط اداره کل! 

این کارشناس میراث فرهنگی افزود: به عنوان یک کارشناس فرهنگ و هنر می گویم باید از صاحبنظران، علاقمندان و عاشقان واقعی فرهنگ و هنر برای طراحی و اجرای موزه سنگ استفاده و یک مشارکت فکری آگاهی صاحبنظران ایجاد کنند. 

سپهر تصریح کرد: این سنگ های ارزشمند و نفیس یک قطره از دریای بی کران فرهنگ این منطقه هستند و در مورد شناساندن فلسفه به وجود آمدن هر قطعه از این آثار می توان کتاب ها نوشت، اما متاسفانه کسی آنها را نمی بیند. 

معاون سابق اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: در حال حاضر باید در سه بخش کار کنند، اول به رویت گذاشتن آثار در موزه رو باز در محوطه به صورت سرپوشیده و محافظ شیشه ای که از حالت افتاده در پارکینگ و گوشه کنار حیاط اداره کل جمع شود. 

وی اظهار داشت: دومین کار این است که برنامه کوتاه مدت داشته باشند، چون برنامه بلندمدت ساماندهی طاقبستان تملک ها را بهانه کرده، در حالی که در همین فضای کوچک هم نتوانسته اند این موزه را جمع کنند، با تملک اطراف چگونه می خواهند این کار را مدیریت کنند! 

1

سپهر یادآور شد: برای این موضوع از پیشنهادهای سازنده آنهایی که دلسوز میراث فرهنگی استان هستند استفاده نشده و ارتباطی با دانشگاه ندارند و باید با همکاری این افراد دوباره این موطه را برپا کنند. 

سنگ های تاریخی کتابی به قطر تاریخ 8 هزارساله است 
این کارشناس میراث فرهنگی با اشاره به بلاتکلیفی این موزه در چند سال اخیر اظهار داشت: 8 سال گذشت و هیچ اقدامی نشده و این کار نیازمند برنامه کوتاه مدت و میان مدت است که باید برای آن طراحی شود.
 
وی با تصریح اینکه دلسوزی این نیست که این آثار را گوشه و کناری بندازند به خیال اینکه حفاظت می شود و مثل کتابی که از آن استفاده نمی شود هیچ بهره ای ندارد. 

معاون سابق اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه افزود: مردم باید از این آثار بهره ببرند، طراحی های روی این سنگ ها یک کتاب به قطر تاریخ 8 هزار ساله است. 

میراث فرهنگی همچنان پاسخگو نیست! 

مسئولان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه نیز همچون همیشه در مقام پاسخگویی به عملکردشان در این قبال حاضر به مصاحبه نشدند. 

هرچند عملکردشان در حوزه های مختلف حفاظت و نگهداری از میراث فرهنگی و تاریخی استان قابل دفاع هم نیست، اما حداقل به خاطر احترام به افکار عمومی باید پاسخگوی عملکرد خود باشند که با این رویکرد غیرحرفه ای خود در قبال رسانه ها از این کار طفره می روند. 

به گزارش مرصاد، در سالهای اخیر مسئولان استان مدام دم از برنامه و طرح های خود برای افزایش گردشگران و تبدیل شدن به مقصد گردشگری می زنند ولی کماکان از این ظرفیت عظیم برای نمایش آثار و اسناد تاریخی غافل شده اند و این گنجینه های ارزشمند را به بهانه حفاظت نه در خزانه که در پارکینگ موزه ها و گوشه و کنار حیاط اداره کل میراث فرهنگی رها کرده اند.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

وقتی یخبندان آقای مدیرکل را غافلگیر کرد؛

استخاره مدیریت بحران کرمانشاه برای تعطیلی مدارس!

مرصادنیوز: تعطیلی مدارس کرمانشاه امروز با ناهماهنگی‌هایی روبرو شد که همه را سردرگم کرده بود.

پربازدیدها