کد مطلب: 340649
شنبه ۱۳۹۶/۱۲/۱۹ - ۱۴:۴۶

تعدد اماکن تاریخی کرمانشاه برای بازدید گردشگران نوروزی؛

از آتشکده شیان در اسلام آبادغرب تا مقبره برادر امام رضا(ع) در پاوه

مرصادنیوز: استان کرمانشاه اماکن تاریخی فراوانی برای بازدید گردشگران نوروزی دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، نوروز همیشه فرصت مناسبی برای بازدید از اماکن تاریخی استان هاست. استان کرمانشاه نیز از جمله استان هایی است که در گوشه و کنار آن می توان آثار تاریخی فراوانی را دید که پتانسیل بازدید گردشگران را دارد.

از غرب تا شرق این استان و از شمال تا به جنوب آن، در هر یک از شهرستان ها آثارتاریخی متعددی وجود دارد که اسنادی برای تاریخی بودن این استان کهن است. می توان گفت که تقریبا از اکثر دوره های تاریخی حضور بشر بر کره خاکی، یادگاری در استان کرمانشاه به جای مانده است.

در ادامه با تعدادی از آثار تاریخی آشنا می شویم.

اثر تاریخی1600 ساله عصر ساسانی در گیلانغرب

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،به نقل از مطلع الفجر، شهر گیلانغرب کانونی از آثار تاریخی و باستانی است که  یکی از جاذبه های تاریخی که هر ساله تعداد زیادی ازمهمان های نوروزی وگردشگران را درگیلان غرب به خود جذب می کند "کاخ اربابی" در این شهراست.

این اثر تاریخی در قسمت ضلع جنوب شرقی شهر گیلانغرب با آثار یك آتشكده هنوز پابرجاست؛ این آثار تاریخی مشرف بر چشمه سراب مورت و در ضلع جنوبی كاخ اربابی قرار دارد و بنای آن به اواخر دوره ساسانی با قدمت تقریبا 1600سال بر می گردد كه در ایام نوروز میزبان مهمانان و گردشگران نوروزی بوده است.

بخش های مهمی از این آتشكده در نتیجه كاوش های باستان شناسی كه در سال های اخیر توسط میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده، پیدا شده است؛ آتشكده دارای فضای مركزی كه محل آتشدان با چهار طاقی در اطراف و پایه های طاق و اتاق های مجاور و همچنین راهروهایی در ضلع غربی آتشكده است.

در بخش شمالی آن ایوانی با دو ستون دارای گچ بری قرار گرفته كه بخشی از دیواره های قط