کد مطلب: 340830
دوشنبه ۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۷:۳۲

نگاهی به تصمیم ترامپ درباره افزایش تعرفه ها؛

ترامپ باج گیر!

مرصاد نیوز: تصمیم جدید رئیس جمهور جنجالی آمریکا به تازگی جرقه آتشی دیگر را زده است که این بار شعله های آن به سطح کشورهای مختلفی کشیده می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، ده ها کشور به فرمان ترامپ بر وضع تعرفه به فولاد و آلومینیوم اعتراض کردند؛ تصمیمی که به نظر می رسد هدف رئیس جمهور آمریکا از آن نوعی باج گیری بوده است.

نواختن شیپور جنگ تجاری بهترین تعبیر برای این تصمیم ترامپ است؛ با این تصمیم رئیس جمهور آمریکا، اقتصادهایی که روی تجارت آزاد حساب کرده اند نیز به مشکلاتی جدی برخورده اند.

رئیس شورای اروپا در این باره گفته است: برای اولین بار در تاریخ اتحادیه اروپا این اتفاق رخ داده به گونه ای که در 70 سال گذشته در سیاست خارجی  آمریکا شاهد آن نبودیم.

اقدام مقابله ای اروپا علیه ترامپ

همچنین وزیر امور خارجه فرانسه نیز در این باره گفته است: اروپا باید حاکمیت و قدرت خود را به نمایش گذارد به همین دلیل کمیسیون اروپا باید اقدامات مقابله ای را در برابر آمریکا که فقط به فکر منافع خود است در پیش گیرد؛ اقدامی که در آینده به ضرر آمریکا است.

برهم خوردن نظام تجارت جهانی

وزیر امور خارجه چین نیز گفته است: این اقدام نظم تجارت بین المللی را برهم می زند و برای دنیا خطر بزرگی است.

ترامپ که به زیر و بم تجارت وقوف دارد به نظر می رسد هدف وی از این تصمیم بالا بردن چماق تعرفه ها، امتیاز گیری از شرکا است؛ با این حال کانادا و مکزیک تا زمان مشخص شدن نتیجه مشمول این تعرفه نمی شوند؛ از سوی دیگر مذاکرات درباره قرارداد تجاری نفتا یا درخواست از سایر کشورها برای مذاکره نیز حامل همین پیام است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، رویکرد باج گیرانه ترامپ قابل انکار نیست اما خیزش اقتصادی آمریکا حاکی از افزای توان رقبا است؛ با این شرایط گویا سخن اندیشمند برجسته ژاپنی -آمریکایی و نویسنده کتاب پایان تاریخ، که دوهفته پیش گفته جهان در سال های آینده به ناگزیر از مرکزیت واشنگتن و لندن به سمت چین سوق می یابد، در حال محقق شدن است.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

 سردار ریحانی در گفتگو با مرصاد خبر داد:

ارسال کمک‌های سپاه نبی‌اکرم (ص) کرمانشاه به سیل‌زدگان

مرصادنیوز: فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه اظهار داشت: کمک‌های سپاه نبی‌اکرم (ص) استان کرمانشاه برای کمک به سیل‌زدگان ارسال شده است.

پربازدیدها