کد مطلب: 342101
یکشنبه ۱۳۹۷/۱/۵ - ۱۵:۳۲

گزارشی از اقدامات هیئتهای مذهبی کشور در کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه

مرصادنیوز: اکنون که بیش از سه ماه از زلزله کرمانشاه می‌گذرد بیش از ۲۰ هیأت مذهبی از سراسر کشور در روستاهای مختلف آسیب‌دیده مستقر هستند و بیش از ۳۲۰ هیأت نیز آمادگی خود را برای حضور در این پویش سراسری و مردمی اعلام کرده‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، کرمانشاه پس از چهار ماه از وقوع زلزله مهیب آن به بازخوانی دوباره سرگذشتش نیاز دارد. در این مجال به بخش‌هایی از این قصه پرنشیب و فراز و با رنج و امید می‌پردازیم.

ماجرایی که با شوک اولیه در 21 آبان ماه 96 آغاز شد و همه مردم کشورمان را به حرکت در آورد.  پس از زلزله 7.3 ریشتری غرب کشور، منطقه بسیار وسیعی در استان کرمانشاه از ازگله تا سر پل ذهاب و ثلاث باباجانی و قصرشیرین و ... تحت تأثیر این زلزله مخرب قرار گرفت و 620 کشته و بالغ بر 9 هزار زخمی و 70 هزار بی خانمان بر جای گذاشت. رهبر انقلاب در همان ساعات اولیه در پیامی فرمودند: «از همه کسانی‌که می‌توانند به نحوی در سبک کردن بار مصیبت و جبران خسارت مؤثر باشند درخواست می‌کنم که به یاری آسیب‌دیدگان بشتابند». ایشان چند روز بعد نیز صمیمانه در مناطق زلزله زده حاضر شده و با مراجعه چادر به چادر به تفقّد از خانواد‌های مصیبت‌زده و ارائه رهنمودهایی به مسئولان برای رسیدگی بیشتر پرداختند.

در ابتدا حرکت وسیع مردمی از سر همدردی با داغ‌دیدگان و آوارگان و کمک به آنان شکل گرفت. کمک‌های ریز و درشت بود که به همراه گرمی مهر و محبت هم‌وطنانمان رهسپار روستاها و شهرهای زلزله‌دیده کرمانشاه شد. حجم کمک‌ها باورکردنی نبود؛ به حدی که در هفته‌های اول، مناطق زلزله زده از حیث مواد غذایی اشباع شد. البته در ماه‌های بعد تب و تاب عمومی برای کمک‌رسانی تا مقدار زیادی فروکش کرد و باز مردم کرمانشاه ماندند و غم و غصه‌های جدیدشان.

حالا مرحله سخت در آن سرمای طاقت‌فرسای غرب کشور، مسأله مسکن موقت و دائم است. به مرور چادرها و کانکس‌ها توزیع شد. اما بعضی اوقات زور سرما چربید و از کودکان کشته گرفت. باران که می‌آمد کانکس‌ها مانند جزیره‌هایی از هم جدا در آب می‌شدند. به دلیل حجم و پراکندگی وسیع تخریب‌ها پی‌ریزی و ساخت دوباره مسکن زلزله‌زدگان به حوصله و زمان زیادی نیاز دارد.

در این میان و پس از گذشت این ماه‌ها قلب‌هایی بودند و هستند که هنوز هر روز برای داغ‌دیدگان. مصیبت‌زدگان کرمانشاه می‌تپند. ما در ادامه به حرکتی مردمی و هیأتی می‌پردازیم که دغدغه اصلی خود را کمک به مردم زلزله‌زده غرب کشور قرار داده است.

  • خادم هیأت، خادم مردم

«رفع فقر و محرومیت» گرچه در درجه اول و نگاه کلی و ریل‌گذاری بر عهده مسئولان نظام و دولت جمهوری اسلامی است؛ ولی به تجربه ثابت شده است که بدون حضور و مطالبه‌گری گسترده و حرکت جهادی اقشار و تشکل‌های مردمی، دولت‌های مختلف، در عمل از پس انجام این مهم بر نیامده‌اند.

هیأت‌ها‌ به عنوان نهادی شکل‌گرفته از متن مردم و پایبند به اصول اسلام و انقلاب اسلامی که از دیرباز و در دوره‌های مختلف در در راستای تعظیم شعائر شیعی و احیای امر اهل بیت علیهم‌السلام به خدمت‌رسانی به محرومان و مستضعفان پرداخته‌اند، قصد دارند هم اکنون در قالب پویش «هر هیأت یک روستا» و با شعار «خادم هیأت خادم مردم» خدمات خود را منسجم‌تر و اثر بخش‌تر از گذشته ادامه دهند. هیأت‌های مذهبی از این رهگذر کار فرهنگی را به فعالیت اجتماعی متصل کرده و سلوک و منش پاک هیأتی را در کشور می‌گسترانند.

از همان ساعات اولیه، هیأت‌های حسینی که ایام پیاده‌روی اربعین رهسپار کشور عراق شده بودند، پس از شنیدن خبر این زلزله هولناک با تمام توان و برپاکردن موکب‌های خود در مناطق زلزله‌زده به امدادرسانی سریع به مردم آواره از زلزله پرداختند. این هیأت‌ها با پشتوانه عمیق و عریق دینی و مردمی خود و با جمع‌آوری کمک‌های مردمی و تهیه مایحتاج اولیه شامل مواد غذایی و اسکان موقت مردم در چادر و کانکس، خدمات خود را در کنار سایر نهادهای امدادرسان ادامه دادند.

اکنون که بیش از سه ماه از زلزله کرمانشاه می‌گذرد بیش از 20 هیأت مذهبی از سراسر کشور در روستاهای مختلف آسیب‌دیده مستقر هستند و امور بازسازی و عمران و اشتغال و درمان و مسائل فرهنگی مردم آن منطقه را در قالب پویش مردمی «هر هیأت یک روستا» پیگیری می‌کنند که شرح کامل این فعالیت‌ها مجالی دیگر می‌طلبد. همچنین بیش از 320 هیأت نیز آمادگی خود را برای حضور در این پویش سراسری و مردمی اعلام کرده‌اند.

  • بدون توقف تا بازسازی کرمانشاه

از پرچمداران خدمت‌رسانی هیأت‌ها به مردم کرمانشاه، هیأت فاطمیون شهر گنبد است. این هیأت نمونه، فاصله‌ 1200 کیلومتری را درنوردیده‌اند و از شهر شمالی «گنبد کاووس» به روستای آسیب دیده از زلزلة «تپانی» در  غرب کشور آمده‌اند تا حماسه‌ای دیگر در عرصه خدمت‌رسانی بیافرینند. هیأت فاطمیون نام حرکت خود را «خورشید نو» نامیده و شعار خود را «قلب هر گنبدی برای تپانی ‌می‌تپد» قرار داده است تا نور امیدی برای مردم روستای تپانی و چراغ راه و الگویی متعالی برای هیأت‌های مذهبی سراسر کشور باشند.

این هیأت جهادی در همه زمینه‌ها به کمک مردم روستای زلزله‌دیده تپانی رسیدگی می‌کند. سرپناه موقت و کانکس مهیا کرده و دستگاه‌های گرمایشی همچون آبگرمکن و بخاری برقی برای مردم نصب می‌کند. به فکر شادی و بازی کودکان و تجدید روحیه از دست رفته آنها هم هست و سرسره و الاکلنگ بازی برای آنها می‌آورد. با اهدای 4000 شعله لامپ کم مصرف به ارزش 15 میلیون تومان روشنایی بخش محل سکونت زلزله‌زدگان است. کمک‌های نقدی برای بازسازی روستا جمع‌آوری می‌کند.

کارگروه عمران و تاسیسات این پویش ساخت سرویس‌های بهداشتی و حمام مورد نیاز این روستا را بر عهده گرفته و در حال ساخت. کارگروه فرهنگی تربیتی هم روانشناس کودک و نوجوان و مشاور تربیتی و مربی مهارت‌های خانه و خانواده و کارشناس مذهبی  و مددکار در پی آن است که وجوه روحی اهالی روستا را ارتقا دهد.

این پویش به دنبال نیازهای مقطعی مردم هم هست و با توزیع بسته غذایی سلامت و شیر و اغذیه در میان کودکان به ارتقای وضعیت جسمی آنها توجه دارد.

هیأت یا مهدی(عج) اسلام‌شهر مدتهاست که در روستای سراب ذهاب مستقر است و خدمت‌رسانی می‌کند. از عمده فعالیت‌های این هیأت در این روستا می‌توان به ساخت 60 سرویس بهداشتی و حمام، دیوارکشی مدرسه روستا، پی‌ریزی و ساخت تعداد 9 منزل مسکونی 60متری، اشتغال‌زایی در منطقه با احداث مغازه مرغ‌فروشی و کارواش، ساخت آشپزخانه، تحویل 20 کانکس به خانواده‌های بی‌سرپناه اشاره کرد.

در همین روزها خادمان هیأت حضرت علی اکبر علیه السلام همدان و هیأت جوانان عاشورایی رزمندگان اسلام لالجین در قالب گروه جهادی من القلوب از هشتم تا یازدهم اسفندماه با حضور در روستای زلزله‌زده میل قادر علیا از توابع قصر شیرین فعالیت‌های عمرانی و فرهنگی خود را به انجام رساندند.

هیأت کافه شهدای شیراز در روستای انجیربان سر پل ذهاب به کارهای عمرانی مشغول و در حال ساخت خانه است. از شهر شیراز هیات رهپویان وصال نیز به خدمات فرهنگی گسترده‌ای در سر پل ذهاب دست زده است. این هیأت در اسفندماه گذشته جشن تکلیف بزرگی را برای دختران سرپل ذهابی برگزار کرد و 46 نفر از منتخبان آنها را به سفر زیارتی مشهد مقدس فرستاد.

 هیأت الزهراء دانشگاه شریف نیز در ساخت 10 واحد 24 متری برای زلزله زدگان کرمانشاه روستای کوییک مشارکت کرده است. این هیأت‌ها نیز در جمع خدمت‌گران جهادی به مردم محروم و زلزله‌زده کرمانشاه فعالیت می‌کنند:

امام علی(ع) کرمانشاه، کربلا رفسنجان، صاحب الزمان(عج) و امام حسن(ع) قم، الغدیر بوشهر، ثارالله زنجان، روضة الشهدا دزفول، بیت المهدی کرج، فاطمة الزهرا بابل، انصارالمهدی بروجن، مجموعه فرهنگی یاسین و ...

این هیأت‌ها در روستاهای آب باریک، زرین جو، خالدی، افشارآباد، سراب ذهاب، روستاهای بخش قلعه شاهی، زرده و کوئیک محمود، انجیربان‌ اواره‌ علی، تپه سبز، کوئیک عزیز، تپانی قدیم و تپانی جدید، نورآباد و ... در زمینه‌های فرهنگی-تربیتی، بهداشت و درمان و عمرانی فعالیت می‌کنند.

از دیگر فعالیت‌ها در این زمینه برگزاری همایش تخصصی هیأت‌های فعال در عرصه خدمت‌رسانی با تمرکز بر امدادرسانی به مردم زلزله‌زده کرمانشاه و کرمان است که به همت جامعه ایمانی مشعر، روزهای 19 و 20 بهمن در شهر قصرشیرین کرمانشاه برگزار شد. در این همایش که با شعار «خادم هیأت خادم مردم» و با هدف حضور و خدمت‌رسانی بیشتر هیأت‌ها در عرصه‌های اجتماعی برگزار شد بیش از 400 مدیر و خادم هیأت‌های شاخص سراسر کشور شرکت داشتند و صاحب‌نظران و فعالان این عرصه به ایراد سخن پرداختند.

حضور هیأت‌های مذهبی و تشکل‌های مردمی در حرکتی هماهنگ در مناطق زلزله زده تحت پویش «هر هیأت یک روستا» همچون خشت خشتی هستند که با اتصال به هم، خانه امید ویران‌شده مردم مصیبت‌زده کرمانشاه را دوباره خواهند ساخت.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

تحول روستاهای غربی در گرو این طرح است؛

کرمانشاه در یک قدمی میزبانی رویداد جهانی گردشگری 2020

مرصادنیوز: : مسئولان میراث فرهنگی می‌گویند کرمانشاه تا میزبانی رویداد جهانی گردشگری 2020 تنها یک گام فاصله دارد.

پربازدیدها