کد مطلب: 342405
پنجشنبه ۱۳۹۷/۱/۹ - ۱۲:۲۳

یادداشت: محمد ایمانی

۳ گزارش و یک پرسش درباره وارونگی برجامی

مرصادنیوز: کدام عقلی تعهد بدون عایدی و سراسر مزاحمت و محدودیت را که مصداق واقعی #خسارت_محض است، امضا می کند؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، محمد ایمانی نوشت:

 ۱- "الی لیک" تحلیلگر آمریکایی که رابطه نزدیکی با دولت ترامپ دارد، در "بلومبرگ ویو" بر یک واقعیت مهم و تلخ تاکید کرده است: "باید با حفظ سیاست ابهام، در برجام بمانیم. سیاست آمریکا تاکنون موفق بوده و ایران بدون آنکه شاهد سیل سرمایه‌گذاری خارجی باشد، به برجام پایبند مانده است. ترامپ با ایجاد تردید درباره ماندن در توافق و شبهه‌آفرینی در قراردادهای اقتصادی‌، توانسته سرمایه‌گذاران را از ورود به ایران هراسان کند. ترامپ با حفظ همین سیاست، در ماه آینده هم به این بهانه که مذاکرات با اروپایی‌ها برای اصلاح برجام پیشرفت داشته، به حضور در برجام ادامه دهد، اما در عین حال اعلام کند که ممکن است هر لحظه از توافق خارج شود".

۲- جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا (که امضای او از جانب عضو ارشد ایم مذاکره کننده ما #تضمین شمرده می شد)، گفته است: "برجام سخت‌گیرانه‌ترین توافق در کره زمین است. اگر ما از این توافق کنار بکشیم، ٣٠ سال طول می‌کشد تا یک رئیس‌جمهور دیگر بتواند با ایرانی‌ها بر سر میز مذاکره بنشیند. اگر به بندهای منقضی‌شونده برجام انتقاد داریم، چرا می‌خواهیم زمان را ١٥ سال به جلو برویم و کاری کنیم که این موضوع (رفع محدودیت‌های هسته‌ای ایران) همین الان اتفاق بیفتد؟". جان کری پیش از این هم گفته بود "ایرانی ها و دیگران می گفتند 150 میلیارد دلار پی از توافق گیرشان می آید اما واقعا چه قدر پول به آنها رسید؟ من به شما می گویم 5 میلیارد دلار". 

۳- رویترز امروز خبر داده است: "اتحادیه اروپا در حال بررسی اعمال تحریم‌های موشکی جدید علیه ایران است. تلاش می‌شود این تحریم‌‌ها تا پیش از نشست ۲۷ فروردین وزرای خارجه اتحادیه نهایی شود. اروپا قصد ندارد تحریم‌های رفع‌شده ذیل برجام را بازگرداند، بلکه اسامی چند فرد که به عقیده اروپا در برنامه موشکی و حمایت ایران از نظام سوریه ایفای نقش کرده‌اند، در فهرست تحریم قرار می‌گیرد".

این سه خبر در کنار هم روشن می کند که قصد مشترک آمریکا و اروپا، بازگرداندن بلکه تشدید تحریم ها در کنار پایبند نگاه داشتن ایران به محدودیت ها و ممنوعیت های شدیدا سخت گیرانه برجام است. به عبارت دیگر، ایران بدون اینکه از حداقل سود و عایدی برجام برخوردار شود، همچنان هزینه ها و عقب افتادن های حاصل از آن را در حوزه های فنی و اقتصادی و سیاسی به جان بخرد. غرب بدین معنا، محتوای برجام را که ادعا می شده برد-بردی است، یک جا از آن خود کرده و پوسته آن را برای ایران گذاشته است. بلکه از برجام، زنجیر و ترمز برای پیشرفت ما ساخته است.

کدام عقلی تعهد بدون عایدی و سراسر مزاحمت و محدودیت را که مصداق واقعی #خسارت_محض است، امضا می کند؟ چرا غرب تصور می کند کسانی در ایران به هر قیمت و با وجود هر نوع نقض و مصادره به مطلوب توافق توسط حریف، باز هم به آن تن می دهند؟ چه کسانی آمریکا و اروپا را به محاسبه غلط و از سر گستاخی نسبت به ملت ایران تهییج می کنند؟ گزارش چند هفته قبل #جامعه_اطلاعاتی_آمریکا به کنگره در این زمینه قابل تامل است.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

معاون راه و شهرسازی کرمانشاه مطرح کرد

مسکن مهر سرپل‌ذهاب مقاوم‌تر از قبل زلزله /تحویل واحدها تا دو ماه آینده

مرصادنیوز: معاون راه و شهرسازی استان کرمانشاه از تحویل واحدهای مسکن مهر سرپلذهاب، تا ۲ ماه آینده خبر داد و گفت: آخرین ویرایش آیین نامه زلزله ایران در این پروژه رعایت شده واگر زلزله‌ای منطقه را تهدید کند، این سازه‌ها به خوبی مقاومت می‌کنند.

پربازدیدها